Víte, že v České republice existuje již mnoho desetiletí fenomén, v němž nám dokáže konkurovat pouze jedna evropská země – Švédsko? Tímto národním specifikem je chatařství a chalupářství. Aktivní trávení volného času v blízkosti přírody, neoddělitelně spjaté s historickým a společenským vývojem v minulém století, má stále své věrné příznivce. Možná mezi ně patříte právě vy. Pokud podobný rekreační objekt vlastníte, nebo o jeho koupi uvažujete, nemusíte se vzdávat základních výdobytků moderního života, k nimž patří např. energeticky úsporný ohřev vody. Družstevní závody Dražice, největší český výrobce ohřívačů vody, radí, jaké typy bojlerů je vhodné instalovat do chat a chalup. Obdobné modely se zároveň hodí i do malých prostor v bytovém interiéru.
Při účelném užívání průtokového ohřívače vody ušetříte
Průtokové ohřívače vody jsou svým tvarovým řešením a malými rozměry přímo určené k instalaci do malých prostor a rekreačních objektů, ve kterých se očekává nízká spotřeba vody. Tato zařízení ji totiž ohřívají pouze v okamžiku její spotřeby, např. při mytí rukou nebo nádobí, a neukládají ji do zásobníku k průběžnému dohřívání. Zvolit si můžete z několika typů, jež se liší podle zdroje energie, na který jsou napojené (plynové a elektrické), nebo podle počtu odběrných míst, do nichž rozvádí ohřátou vodu (tlakové a beztlakové). Pokud již využíváte starší plynový průtokový ohřívač, dbejte jen na to, abyste v menší místnosti zajistili dobré odvětrávání. Oxid uhelnatý nahromaděný ve spalinách totiž může způsobit výbuch nebo otravu. Pokud chcete u svého ohřívače vody dosáhnout optimálního a energeticky úsporného provozu, musíte ho používat efektivně, zcela v souladu s jeho funkcí. Předem byste totiž měli počítat s jeho poměrně vysokými nároky na okamžitý příkon. Není proto určený k příliš častému a intenzivnímu užívání, případně jako náhrada hlavního bojleru v domácnosti.
„Průtokový ohřívač vody funguje nejefektivněji v rekreačních objektech s nepravidelným provozem, v nichž nedochází k velké a pravidelné spotřebě vody, případně jako dodatečný ohřívač vody v domácnosti vzdálený několik metrů od hlavního bojleru. Své využití proto najde rovněž v nájemních bytech, samostatných kuchyních, garážích nebo dílnách, ve kterých je žádoucí okamžitý a nárazový odběr vody. Např. dražický ohřívač vody PTO 0733 lze instalovat nad nebo pod dřez či umyvadlo, protože ho chrání vysoké elektrické krytí a výborně tak odolává vlhkosti. Je beztlakový, tudíž se používá se speciální baterií, která zabezpečí vypouštění, zastavení a směšování vody,“ vysvětluje Lukáš Formánek, technický ředitel Družstevních závodů Dražice.
Místo průtokového ohřívače vody můžete využít maloobjemový bojler
Kromě průtokového ohřívače vody můžete v rekreačních objektech nebo malých prostorech využít také zásobníkové ohřívače vody s malým objemem, které se dělí na tlakové a beztlakové se speciální směšovací baterií. Tlakové slouží k centrálnímu ohřevu vody a následnému rozvodu do všech odběrných míst v daném objektu či domácnosti, beztlakové jsou určené pro lokální ohřev a odběr vody z jednoho místa. Pokud vlastníte pětilitrový zásobník, který má nastavenou teplotu vody na 65 0C, připraví vám 10 litrů vody s teplotou 40 0C, což vám vystačí např. na mytí rukou. Jeho instalace v běžné domácnosti s velkým odběrem proto není příliš efektivní. Rodina s jedním dítětem totiž musí počítat s minimální denní spotřebou až 200 litrů teplé vody. „Pro rychlé osprchování na chatě vám velmi dobře poslouží např. dražický tlakový ohřívač TO 20 v energetické třídě A se zásobníkem na 20 litrů a kvalitní tepelnou izolací z polyuretanové pěny. Díky svým malým rozměrům je vhodný i k umístění do kuchyně nebo na záchod,“ dodává Lukáš Formánek.