zpět

Pokoj pro prvňáčka aneb nutná symbióza školních povinností a dětských her

Prázdniny jsou v plném proudu, děti odjely na tábor nebo k babičce, a tak nastala ideální doba k proměně dětského pokojíku v pokoj pro školáka.

Jde vaše dítko po prázdninách do první třídy? Pak máte už jen pár týdnů na to, abyste mu připravili dostatečně inspirativní zázemí podněcující chuť k učení a současně i prostor, kde si bude rádo hrát i odpočívat. Pokud dobře promyslíte, jak pokoj vybavíte, vydrží vašemu školákovi v podstatě až do deváté třídy.

Začněte od podlahy

Fakt, že váš syn i dcera jdou do první třídy, rozhodně neznamená, že si tím okamžikem přestanou hrát. A kde jinde, než na podlaze. Pokud se rozhodnete pro výměnu podlahové krytiny, vhodné jsou „teplé“ materiály, jakým je korek, linoleum, dřevo, laminát, vinyl nebo marmoleum. Rozhodně zapomeňte na dlažbu, která studí. Koberec ode zdi ke zdi není nutný, lepší je pár flexibilních kusovek. Jeden kousek umístěte k posteli, další doprostřed místnosti nebo tam, kde si dítě rádo na zemi hraje. Jestliže bude součástí přestavby i nová výmalba, zvolte bílou, anebo sáhněte po světlých pastelových a spíš neutrálních barvách. Jde o to, že na stěnu rozhodně přibude praktická nástěnka a časem i různé plakáty. A tuhle možnost děti ocení víc než složitě vymalovaný pokoj.

Nábytkové vybavení

Školákovi přibude spousta nových věcí, které musí někam ukládat. Kromě toho potřebuje i kvalitní psací stůl a židli. Vždycky se dá dokoupit pár skříněk. Zvažte ale možnost pořídit mu novou nábytkovou sestavu, u které vám pohotoví prodejci často umožní vybrat jednotlivé moduly dle aktuální potřeby. Pokud už dnes má knihovničku na pohádkové knížky, přidejte k ní polici na školní učebnice, nutností bude skříňka pro pomůcky i větší šatní skříň.

Zcela zásadní je psací stůl. Šesti- nebo sedmiletý prvňáček ještě stále roste, proto bude vhodný stůl s nastavitelnou výškou. Ten se dá upravovat nejenom podle výšky dítěte, ale uživatel u něj může pracovat i vestoje, díky čemuž uleví bederní páteři, jež dostává při dlouhodobém sezení pořádně zabrat. Od věci nejsou ani stoly s naklápěcí plochou, která pomůže odlehčit krční páteři a zabránit tak vzniku kulatých zad. Stůl by měl mít rovněž dostatečně velkou pracovní plochu, aby si dítě mělo kam rozložit učebnice a další pomůcky.

Pro takto malé děti je důležitý i návyk správného a zdravého sezení při práci. Ten jim zajistí ergonomická otáčecí židle. Vybírejte takovou, která je rovněž zcela polohovatelná, což znamená, že ji můžete upravovat s ohledem na růst dítěte, navíc by měla mít tvarovaný sedák, nastavitelnou opěrku zad a bederní páteře a samozřejmě musí být opatřená kolečky.

Školák už rozhodně nebude spát v dětské postýlce. Vzhledem k náročnému programu, který ho na podzim čeká, je nezbytné vybrat takovou postel, jež poskytne dostatek pohodlí a především oporu ještě stále se vyvíjející páteři. Můžete zvolit buď klasickou pevnou variantu, u níž je ale třeba počítat s tím, že za rok či dva budete kupovat novou, protože z ní dítě vyroste, anebo vybrat takzvanou rostoucí postel. Ta může teoreticky dítěti vydržet během celé docházky do základní školy. Součástí postele je i matrace, která by měla být kvalitní, nejlépe zdravotní, eliminující jeho případné zdravotní potíže, například alergie. Na matraci patří ještě topper, což je vrchní matrace, která pomáhá udržovat základní lůžko v čistotě.

Jestliže je postel jedinou relaxační plochou, na kterou se syn či dcera mohou pohodlně uvelebit, měla by mít úložný prostor na peřiny, případně je z hygienických důvodů vhodné peřiňák dokoupit.

Osvětlení

Školák by měl mít v pokoji jedno centrální svítidlo a několik doplňkových. Mějte na paměti, že při špatném osvětlení se oči více namáhají. Děti pak bývají rychleji unavené a špatně se soustředí na psaní úkolů nebo učení. Intenzita světla by tak měla činit od 400 do 600 lumenů, barvu zvolte chladnou, protože se nejvíce přibližuje přirozenému světlu. Pokud je vaše dítě pravák, umístěte lampu na psacím stole doleva, v případě leváka to bude naopak. Při tomto uspořádání si nebude během psaní stínit, což je cesta k případným chybám. Praktické jsou také menší nacvakávací lampy, které si díky jejich flexibilitě dítko může připevnit na poličku u postele, či kamkoli jinam, kde si bude chtít třeba číst, kreslit apod.

Nezbytný pořádek

Prvňáček už zvládne sám základní úklid pokoje. Jenže se spoustou nových pomůcek ne každý dokáže ve věcech udržet pořádek. A chaos malým dětem, které právě procházejí novou životní změnou, zrovna nesvědčí. Do polic i zásuvkových systémů se tak budou hodit různé organizéry, jenž zajistí v ukládání věcí systém. Děti si tak snadněji zvyknou na to, že všechno má své místo a nebudou se zbytečně nervovat například tím, že nemohou najít sešit, pastelky, pravítko či cokoli dalšího.

Doplňky

Pokud zbude v pokoji místo, pořiďte školákovi polštáře na sezení na zemi. Prodávají se různé typy, stále velmi oblíbené jsou sedací vaky, které se dají různě vytvarovat, aby posez byl co nejpohodlnější. Děti si často nevzpomenou, že se mají podívat do školní brašny na rozvrh předmětů na další den, a to nemluvě o dalších úkolech a povinnostech. Pověste jim proto na zeď šikovnou nástěnku, díky níž budou mít vše pěkně na očích.

Místnost zařizujte nadčasově. Volte střízlivější barvy a celkovou atmosféru dotahujte barevnými doplňky, jako jsou různé polštáře, deky, veselé obrázky. Jedině tak zařízení pokoje vydrží minimálně po dobu celé základní školy, bez ohledu na to, že vaše děti už dávno vyrostly z dětského pojetí světa a pomalu nahlížejí k nám, dospělákům.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Jena-nábytek, Ikea 

Pokoj pro prvňáčka aneb nutná symbióza školních povinností a dětských her Pokoj pro prvňáčka aneb nutná symbióza školních povinností a dětských her Pokoj pro prvňáčka aneb nutná symbióza školních povinností a dětských her
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty