zpět

Vyzkoušejte pár triků do vašeho malého bytu

I do malého bytu se vám vejdou potřebné obytné zóny. Chce to jen víc přemýšlet, počítat a uvědomit si, že není nutné kolem sebe hromadit spoustu zbytečných věcí.

Dosáhnout dnes na pořízení velkého bytu není z mnoha důvodů vůbec snadné. Většina lidí se proto musí spokojit s bydlením, které velikostí nedosahuje rámce jejich potřeb. I v takovém bytě se ovšem dá plnohodnotně bydlet. Tedy za předpokladu, že ho pojmete jako multifunkční prostor, kde například obývák slouží jako jídelna, ložnice či kancelář v jednom.

Nafukovací obývák

V bytě 2+1, kde bydlí rodiče s jedním či dvěma dětmi, se dospělí musí obejít bez samostatné ložnice a spaní si budují v obývacím pokoji. Když k tomu ještě připočítáte malou kuchyň, kam se vejde tak maximálně stolek pro dva, je jasné, že chce-li rodina posedět u večeře v plném počtu, nebo dokonce s hosty, bude třeba najít místo pro jídelní stůl. Kde jinde než v obývacím pokoji.

Některé profese umožňují práci takzvaně z domova, případně tento způsob práce nabízejí i někteří zaměstnavatelé. A protože by byla škoda takové nabídky nevyužít, bude třeba najít místo pro pracovní kout. Pokud hádáte, že v obývacím pokoji, hádáte správně. Jestli právě teď namítáte, že další tři „místnosti“ se vám do obýváku přece nemohou vejít, pak vězte, že mohou. Klíčem ke spojení základní funkce obývacího prostoru s ložnicí, pracovním místem a jídelnou dohromady je prostá plynulost. Ať už budete do obýváku umísťovat jakýkoli kousek nábytku, myslete na to, aby byl multifunkční a dalo se s ním snadno manipulovat. Poměrně dlouho odborníci varovali před spaním na rozkládací pohovce, která se časem proleží, a vaše záda dostanou pořádně zabrat. Dnes ale doba pokročila a na trhu je možné sehnat rozkládací sedačku, která má lehací část zkonstruovanou stejně kvalitně jako klasická postel na spaní. Při výběru se ptejte na rošt a typ matrace. Příjemné rovněž je, když je lehací část otočená do sedačky, takže při rozložení neležíte na sedací části. Rozhodně si nezapomeňte ověřit délku rozložené postele a spočítat, zda se vám do obýváku vejde. Místo konferenčního stolku obdélníkového tvaru sáhněte raději spíš po čtvercovém, nejlépe s kolečky, protože se dá snadno přemísťovat a večer ho tak můžete přisunout k posteli a využít jako noční stolek.

Aby se vám do obývacího pokoje vešlo vše, co potřebujete, tedy kromě jídelního koutu i pracovní, musíte vybírat nábytek subtilnějšího charakteru, přesněji řečeno úzký. Menší by měly být i zařizovací předměty. Do takového interiéru se například nehodí velká stojací lampa. Místo ní raději zvolte dvě menší. Na co musíte dbát hned od začátku, je systém a pořádek. Vyplatí se vám investice do různých úložných boxů, organizérů do zásuvek a podobně. V takto „našlapané“ místnosti totiž stokrát více platí, že méně je někdy více.

V malé kuchyni

Také v kuchyni bývá nedostatek prostoru poměrně zásadní problém. Ten ale nemusíte vždy řešit přikupováním dalších skříněk, které zaberou další místo. Pořiďte si dlouhé otevřené police, kam umístíte denně používané nádobí. Využijte nabídku drátěných programů, které představují šikovné závěsné systémy, jenž se umísťují mezi pracovní desku a horní police. Do nich nemusíte ukládat jenom kořenky, ale také třeba vařečky, naběračky, velké nože a podobně.

Využijte každý centimetr

I když se úkolu mít doma jen potřebné věci zhostíte na jedničku, je třeba využít každý volný kousek místa. Tak například v obýváku za postelí, v tomto případě za sedací soupravou, často vzniká prostor, protože ji nelze přisunout zcela ke zdi. Taková situace nabízí umístit za pohovku polici, na které najde místo budík, lampička na čtení, pár knížek a dekorativní drobnosti. Prostor pod ní pak můžete zaplnit třeba cestovními taškami nebo kufry. Do předsíně si pořiďte vestavěné skříně na míru, ideálně až ke stropu. Do horních, hůře přístupných částí patří sezónní věci, anebo takové, které nepoužíváte denně. Dole je pak prostor pro běžně nošené oděvy, boty či doplňky. V oddělených přihrádkách mohou najít své místo například i úklidové prostředky a pomůcky. Porozhlédněte se po bytě. Vidíte prázdný kout? V malém bydlení je to doslova luxus, takže ho vyplňte třeba rohovou skříňkou nebo policovým systémem. Možná si právě říkáte, co se dá do takové poličky uložit. Tak třeba kout u dveří. Kolikrát se vám stalo, že jste hledali po kapsách klíče, sháněli na poslední chvíli brýle, anebo jste marně pátrali po tom, kam jste zase založili telefon. Právě šikovná odkládací plocha u dveří může představovat strategické místo, odkud si stačí jenom vzít vše důležité a vyrazit do práce nebo kamkoli jinam.

Půdní byty ve staré zástavbě jsou typické šikmými stěnami. Do nich se obvykle hodí nábytek na míru. Levnějším řešením ale mohou být různé úložné boxy, krabice, organizéry, do kterých můžete schovat cokoli dle potřeby. Anebo pod šikminu umístěte stolek s židličkou na hraní pro děti, kde mohou mít svůj koutek, samozřejmě do té doby, než z něj vyrostou.

Pár nezbytných zásad

Zbavte se zbytečných dveří. Samozřejmě tam, kde je to vhodné. Anebo osaďte jednotlivé místnosti dveřmi prosklenými. Nebojte se jich ani v koupelně nebo na WC, kde se používá takzvané mléčné sklo, přes které vidíte tak maximálně lehké stíny, ale jinak vůbec nic. Pokud jde o výmalbu, volte světlé barvy a malé vzory, a to nejenom na stěnách, ale i na dekoračních látkách a kobercích, které by měly být kusové. Do celého bytu si nechte položit stejnou podlahu, celek pak bude působit mnohem větším dojmem.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Ikea

 

 

 

Vyzkoušejte pár triků do vašeho malého bytu Vyzkoušejte pár triků do vašeho malého bytu Vyzkoušejte pár triků do vašeho malého bytu
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty