zpět

Když je bydlení výhradně chlapská záležitost

Single domácnost, kterou obývá muž, by měla splňovat určité parametry odrážející pověstný chlapský vztah k pořádku. Zásadní je tedy praktické, téměř bezúdržbové vybavení bytu a fakt, aby se panu domácímu líbil i po designové stránce.

Nutno přiznat, že muži oceňují bydlení, v němž si mohou místo konferenčního stolku do obývacího pokoje postavit kulečníkový stůl, aniž by po jeho instalaci následovala tichá domácnost. Stejně tak se nemusí obklopovat takzvanými lapači prachu, které do svého interiéru zkrátka nepustí, ani se „kochat“ květinovými motivy. Ty jsou jim proti srsti obecně. Výhod chlapsky pojatého bydlení by samozřejmě dokázali vyjmenovat mnohem více, ale jsou si vědomi i toho, že byt, který obývají pouze oni, budou muset čas od času i sami uklidit. Tomu pak podřizují hlavní zařizovací prvky.

Základ tvoří podlaha

Bezúdržbová je betonová stěrka, která se hodí téměř do celého bytu. Reprezentuje strohý moderní design, navíc se dá dobarvit podle preferencí budoucího majitele. Plusem je i její bezkonkurenční odolnost a maximální životnost. A kam s ní? Třeba do industriálně laděného obývacího pokoje. Zvládne i namáhané prostory jako je koupelna, kuchyně nebo předsíň.

Muži nepreferují jenom hi-tech, zalíbení mají i v koloniálním stylu. A to je chvíle pro dřevěnou podlahu, nejlépe opět v obývacím pokoji nebo v ložnici. Jako alternativa k dřevěné podlaze se nabízí lamino, které bývá opatřeno voděoodolnou úpravu a v dekoru, jenž je činí k nerozeznání od přírodních materiálů. Není vhodný celoplošný koberec, ovšem i muži ocení menší, nejlépe jednobarevné koberečky s maximálně střídmým grafickým vzorem, které zjemní racionalitu chladné stěrky, dlažby a podobně.

Praktická i designová

Dnešní muži o sebe pečují, takže v koupelně tráví podstatně více času než jejich dědové. A stejně jako ženám, i jim se příjemně relaxuje v hezkém prostředí, které je současně nenáročné na údržbu. Základ koupelny proto tvoří velkoformátové obklady s minimem spár. Umývadlo a vana by měly být opatřeny speciálními úpravami povrchu, eliminujícími usedání prachu a vodního kamene a ulpívání nečistot. Koupelnový nábytek bude lepší buď zavěsit, anebo pořídit varianty na nožkách (to ale ocení každá koupelna). Zapomnětlivci přivítají osvětlení, které po odchodu z koupelny po určité době samo zhasne. Jeho výhodou je i to, že se při příchodu samo rozsvítí.

Dopřejme mužům v koupelně trochu „hraček“. Zapomeňme ale na gumové kachničky či pistole na vodu. Ty rozzářily jejich oči, když byli malí. Dnes budou spokojení, když si při ranním holení v multimediálním zrcadle poslechnou předpověď počasí nebo zprávy, případně z vany večer zhlédnou film či se zaposlouchají do tónů oblíbené hudby. Nebojte se, elektronické vychytávky do koupelny jsou ošetřené proti vlhkosti, takže je o jejich bezpečí postaráno…

Nevaří často, ale když už, tak vaří rádi

Existují výjimky, ale většina žen vám potvrdí, že muži bývají při vaření tak kreativní, že po nich musí nastoupit uklízecí četa. Proto by v jejich kuchyni neměla chybět varná deska, která se čistí mnohem lépe než klasický sporák.

Zkušený kuchtík ocení troubu a všichni ostatní odolný povrch kuchyňského nábytkového vybavení, který přežije všechno. Klasikou je lamino, do pozadí zvolna ustupují fólie, v nabídkách se objevuje i masiv. Vysoce odolná dvířka, která se velmi dobře ošetřují, a proto splňují ty nejvyšší nároky na hygienu, jsou v provedení designový lak. V moderně řešeném interiéru se bude velmi dobře vyjímat sklo. Používá se tvrzené, s bezpečnostní fólií, což zaručuje jeho nerozbitnost. Není moc chlapů, kteří odmývají při vaření nádobí, proto má v takové kuchyni své místo i myčka. Ideálně ve variantě maximálně pro dva, aby se rychleji naplnila

V obývacím pokoji

Obecně muži dávají přednost tmavším nábytkovým modulům. Jednak mají raději tlumenější barvy jako je černá, šedá, tmavě modrá nebo zemité odstíny hnědé, za druhé se na takovém povrchu snáz ztratí špína a různé nečistoty. Nejméně náročná na úklid je kožená sedačka a podlaha bez koberců, případně pouze s kusovými. Nečekejte, že muž bude skládat oblečení do komínků a snažit se vecpat do klasické šatní skříně. Vyhovuje mu šatna, kterou si nechá vybudovat i na úkor prostoru zvolené místnosti. Nemálo mužů dnes pracuje z části i doma, proto je dobré myslet na pracovní kout, který se nejčastěji umísťuje do obýváku. K němu patří kvalitní osvětlení, jež například v případě stojací lampy může nahrazovat i nadčasový doplněk.

Dobře se vyspat

Pokud je v bytě místo pro samostatnou ložnici, muži bezesporu ocení širší postel, alespoň 140 x 200 cm; samozřejmostí by v každém lůžku měla být kvalitní, nejlépe zdravotní matrace. V garsonce či 1+1 si však musí vystačit s rozkládací sedačkou. V případě každodenního spaní na takovém lůžku je ale lepší si připlatit a pořídit model s kovovou konstrukcí a systémem skládání, který noří spací plochu sedačky do vnitřního prostoru, takže přes den její uživatelé sedí na vnější straně. Další z možností jsou postele, které se po spánku sklápějí do skříně. Majitel bytu ušetří místo a navíc se i pohodlně vyspí, protože tyto postele jsou obvykle konstrukčně řešené jako klasické lůžko.

Text: Emma Hildová

Foto: Dřevojas, J.A.P., Trachea, M&T 

Když je bydlení výhradně chlapská záležitost Když je bydlení výhradně chlapská záležitost Když je bydlení výhradně chlapská záležitost
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty