Praktické i parádní osvětlení do celého bytu

Praktické i parádní osvětlení do celého bytu

Dny se krátí, a tak by to chtělo nějakou hezkou lampu. Zdánlivě jednoduchý výběr ovšem komplikuje náš vkus a fakt, že se do každé místnosti hodí jiné osvětlení.

Pracujete po večerech, jste neúnavný knihomol, nebo provozujete různé koníčky, které si žádají pořádné světlo? Pokud vás často pálí oči nebo dokonce bolí hlava, pravděpodobně máte špatně osvětlený prostor. Není ale důležité pouze vhodné rozmístění světel, zásadní je i jejich intenzita. Jinak také budete osvětlovat obývací pokoj, jinak kuchyni, dětský pokoj, ložnici nebo koupelnu. 

 

Světla v obýváku

Centrální lustr už nehraje prim, jako tomu bývalo v minulosti, ale doplňují ho další světelné zdroje vycházející z potřeb místnosti a činností, které se zde odehrávají. Vysoké stropy vyžadují závěsné svítidlo, nízký strop pak přisazené stropní světlo. Jako doplňkové osvětlení se bude hodit například stojací lampa nebo více menších lampiček připevněných na zdi. Využijete je nejenom ke čtení, ale intenzitou světelného zdroje slouží i jako nepřímý zdroj světla k centrálnímu osvětlení, které by mělo být slabší. Jelikož se obývací pokoj obvykle nevyužívá k práci, ale spíš k odpočinku, vybírejte intenzitu hlavního světla neutrální (okolo 3000 K). Barevně bývá označena jako teplá bílá. Tento odstín vytvoří příjemnou atmosféru, ve které budete moci klidně odpočívat.

 

Osvětlete si kuchyni

Kuchyně se obvykle skládá ze dvou částí - pracovní a jídelní. Toto rozdělení byste měli zohlednit i při výběru světel. Zda zvolíte lustr, záleží na velikosti a typu místnosti. Vhodné jsou například bodovky osvětlující jednotlivé části místnosti, nebo podhledová světla zapuštěná v řadách, které se rozsvěcejí samostatně. Pokud jde o světelnou intenzitu, bude  stačit teplejší odstín kolem 3000 K.  Podstatně důležitější je osvětlení kuchyňské linky. Svítidlo, většinou zářivka, se umísťuje pod horní skříňky. Vybírejte bílou barvu (4000 K). Tam, kde chybí přirozené světlo od kuchyňského okna, je možné použít 6000 K, což je intenzita denního světla.

Platí, že při umělém osvětlení byste měli vidět barvy stejně jako na slunci. To je zásadní nutnost hlavně u kuchyňských svítidel. Proto dejte přednost osvětlení s vysokým indexem podání barev. Jídelní stůl osvětlete s pomocí závěsných svítidel, nejlépe s nastavitelnou výškou. Kromě toho, že by měla nasvítit pokrmy, slouží také k navození příjemné atmosféry. Jednomu i druhému musí odpovídat i jejich intenzita.

 

Nálada v ložnici

Pokud si chcete do ložnice pořídit lustr, neměl by mít příliš ostré světlo. Ideální je rozptýlené, které vás nebude „probouzet“. Vhodné jsou teplé odstíny s označením teplá bílá. Chladnější odstíny podobající se dennímu světlu obvykle podporují aktivitu a nenechají vás spát. Jestliže máte v ložnici umístěnou šatnu, nezapomeňte na doplňkové osvětlení se světlem, které nemění barvu oblečení. Mělo by proto mít takový zdroj, který nezkresluje barvy, tedy s vysokou hodnotou CRI (index věrnosti podání barev). Hodit se bude také stolní lampa umístěná na nočním stolku. Zvolte takovou, u které budete moci regulovat směr světla. Pokud si budete chtít číst a váš partner spát, nebudete ho tak alespoň rušit ze spaní. Chodíte v noci na toaletu nebo spát později? Zvažte možnost orientačního světla, jenž díky svému slabému a rozptýlenému paprsku nevzbudí spáče a vám poskytne dostatek světla na to, abyste místností prošli bez úrazu. To se často řeší s pomocí LED pásků, které se instalují u zdi, anebo kolem postele. Od věci není ani funkce stmívání u centrálního a doplňkových světel. Praktické je osvětlení na dálkové ovládání.

 

Světelná variabilita dětského pokoje

Výběr osvětlení do této místnosti je poměrně náročný. Jde totiž o to, že dětský pokoj má mnoho proměnných. V noci slouží ke spaní, přes den si v něm děti hrají a ty školou povinné se navíc i učí. A každá tato činnost potřebuje vlastní osvětlení. Nedostatek světla může ohrozit zrak dětí, proto byste měli svítidla vybírat s co největší pečlivostí.

Také do dětského pokoje patří centrální osvětlení, ať již závěsné nebo nástropní, které by intenzitou mělo převyšovat osvětlení ložnice, aniž by ale oslňovalo uživatele pokoje. Čtení, psaní i kreslení vyžaduje doplňkové osvětlení. Základ tvoří kancelářská lampička, která patří na pracovní stůl. Pořiďte dětem takovou, která je snadno nastavitelná. Děti si rády čtou v posteli, proto na noční stolek umístěte klasickou stolní lampu. Nejenom do ložnice, ale i do dětského pokoje patří orientační světlo. Kromě tlumené intenzity světla se poohlédněte po takovém, které má navíc barevný nádech, aby nerušilo děti ve spaní.  

 

Posviťte si v koupelně

Ve většině případů koupelna nemá okno, takže se v ní musí svítit i přes den. Nejvhodnější variantu představuje kombinace nástropního svítidla a osvětlení zrcadla. Pozor na to, že do koupelny patří výhradně osvětlení určené do takto zátěžového prostoru. Mělo by být nejenom dokonale utěsněné, ale také s dvojitým krytím, které se označuje písmeny IP a číslicí.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Bonami

Otevřít galerii

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Denní světlo i do potemnělých částí interiéru vnesou světlovody

Denní světlo i do potemnělých částí interiéru vnesou světlovody

Nedostatek světla bývá problémem zejména starších domů a bytů. Tento světelný deficit lze samozřejmě vyřešit žárovkami. Ovšem jde to i mnohem úsporněji.

Čtěte dál
Designové osvětlení dá interiéru správný šmrnc

Designové osvětlení dá interiéru správný šmrnc

Osvětlení interiéru nepředstavuje pouze primární nutnost, ale vzalo na sebe roli designového prvku, který definuje charakter a duši...
Rozehrajte na zahradě omamnou hru světla a stínu

Rozehrajte na zahradě omamnou hru světla a stínu

Stále více se prodlužující dny nabízejí stále delší pobyt venku. Pokud ho rádi trávíte v zahradě, je čas se zamyslet nad jejím osvětlením,...
Čtyři jednoduché a finančně nenáročné triky, jak získat světlý interiér

Čtyři jednoduché a finančně nenáročné triky, jak získat světlý interiér

V tmavém bytě či domě obvykle panuje ponurá atmosféra, která většinou ovlivňuje i jeho obyvatele. Člověk se v takovém domově necítí...
Světlo ovlivňuje pracovní proces. Umíte si vybrat to správné?

Světlo ovlivňuje pracovní proces. Umíte si vybrat to správné?

Asi netřeba hovořit o tom, že pracovní stůl nejlépe osvětluje přirozené světlo. Jenže to je, zejména ve večerních hodinách a v zimních...
Budiž světlo aneb vyberte si to správné osvětlení

Budiž světlo aneb vyberte si to správné osvětlení

Jistě není žádnou novinkou fakt, že denní světlo a sluneční paprsky mají pozitivní vliv na vaše zdraví. Pokud se nám tedy nedostává...
Chytré osvětlení. Aneb zkuste LED svítidla i do vašeho interiéru

Chytré osvětlení. Aneb zkuste LED svítidla i do vašeho interiéru

Naši předci, kteří si svítili petrolejovými lampami nebo svícemi, by nejspíš dnes koukali, jak se osvětlení interiérů za poslední století...