Zařizování předsíně bychom měli věnovat stejnou pozornost jako ostatním místnostem v bytě. Nezapomínejme, že je to prostor, kam vcházíme hned při návratu domů a první místo, kde vítáme hosty. A první dojem je vždycky důležitý.
Předsíň patří k nejvíce zátěžovým prostorům v bytě. Musí „přežít“ písek i kamínky, které si přineseme na botách, a při nepřízni počasí i bláto a vlhko. K tomu do ní potřebujeme umístit botník, skříň, věšák a odkládací plochu pro tašky, kabelky, čepice, rukavice a deštníky. Co z toho vyplývá? Důležité je nejenom vhodné vybavení, ale také materiály, které musí něco vydržet.
Základ je podlaha
I když si otřeme boty o rohožku, přece jenom určitá část nečistot na podrážkách zůstane. To je důvod, proč se do předsíně nehodí koberec, a to ani zátěžový. Dá se sice vyluxovat, ale nikoli setřít a navíc se časem prošlape, takže nevypadá hezky. Lepší volbou bude podlaha, která splňuje vysoké hygienické nároky. Ze snadno udržovatelných krytin se nabízí dlažba s protiskluzovou úpravou a nízkou nasákavostí. Dobrou službu odvede i „staré dobré linoleum“ s tloušťkou 2 mm a výše, které je odolné proti otěru i prošlapání. Podlaha z vinylu snese psí drápky, dámské podpatky, kola kočárku či jízdního kola. Stačí ji jenom setřít a nikdo nepozná, jak náročný provoz musí přečkat. Velmi praktická a navíc designově dokonalá je podlaha z litého betonu či umělého kamene. Vyrobit se dají i podlahy z přírodního kamene. Mají ale jednu zásadní nevýhodu, a sice vysokou pořizovací cenu.
Důležité jsou barvy
Barvy hrají v předsíni velkou roli. Vybíráme je podle velikosti prostoru a přirozeného světla. Obecně platí, že do malé předsíně se hodí výmalba i nábytek ve světlých tónech, velké předsíni sluší tmavší barvy. S pomocí barev lze místnost opticky zvýšit přetažením barvy na stěnách až na strop. Vysoké stropy se dají snížit opačným postupem, přetažením nástropní barvy na stěny. Malé tmavé předsíně se často malují bílou barvou pro zesvětlení prostoru. Nic proti tomuto řešení, jenže bílá působí poněkud chladným dojmem a tam, kde není dostatek světla, spíš zašedle. Odborníci proto doporučují použít světlé pastelové tóny, které mohou například vycházet z barev použitých v ostatních místnostech. Tak dojde k barevnému propojení interiéru a celek bude působit podstatně harmoničtějším dojmem.
Budiž světlo
Vysoký strop snese lustr. Kvalitní osvětlení nabízí přisazená světla. Někdy se strop osazuje sádrokartonem, například pro snížení, případně zlepšení celkového vzhledu, do kterého se montují podhledová světla. Ta jsou bezúdržbová a navíc minimalisticky dokonalá. Tak trochu jiný způsob osvícení tohoto prostoru nabízejí bodová světla. Dá se s nimi aktuálně pracovat a světelný kužel směrovat dle potřeby. Hodit se budou i takzvaná orientační světla se senzorem, která jsou vhodná pro noční svícení, například při návštěvě toalety. Jde o to, že orientační světla mají nižší intenzitu svícení než klasická svítidla, takže noční cestovatele zdaleka tolik neoslní jako běžné osvětlení.
Vhodný nábytek
Základ tvoří skříň, v ideálním případě vestavěná, s posunovacími nebo skládacími dveřmi. Měla by být natolik veliká, aby se do ní vešly sezónní svrchní oděvy, kabáty, bundy, saka, které v daném období běžně nosíme. Vzhledem k rozměrům městských bytů musí taková skříň často pojmout i další vybavení. Proto je třeba dobře naplánovat nejenom její velikost, ale i vnitřní členění. Kromě skříně by v předsíni neměla chybět věšáková stěna. Z hygienických důvodů totiž není dobré ukládat kabáty nebo bundy hned po příchodu z práce do skříně, jelikož mohou být zavlhlé, nasáklé kouřem, smogem nebo čímkoli jiným. Je tedy třeba je nechat vyvětrat na věšáku. Rovněž není vhodné ukládat do skříně kabáty hostů. Ty patří také na věšák. Vzhledem k tomu, že řada svrchních oděvů nemívá poutka, praktičtější jsou věšákové stěny s tyčí a ramínkem. Kapitola sama pro sebe je botník. Řada lidí jeho výběr velmi podceňuje, což má za následek kupící se hromady bot v předsíni a s nimi pochopitelně spojený binec. Pokud jde o velikost botníku, měla by být spíš nadhodnocená, pochopitelně s ohledem na počet lidí v domácnosti. A pozor, při jeho výběru je rovněž třeba brát v potaz to, jaký typ bot nosí členové rodiny, nízké, vysoké, včetně jejich velikosti, která ovlivňuje hloubku botníku. Před vlastní koupí musíme zkontrolovat, zda má botník odvětrávání. V opačném případě se totiž může stát, že se boty pod pevným uzavřením nezbaví odéru majitele. A sáhnout pro obuv do páchnoucí skříně chce celkem dost odvahy, nemluvě o tom, že „vůně“ nevysušené obuvi opravdu není vhodnou vizitkou pro příchozí návštěvy.
Doplňky
Do předsíně patří zrcadlo ve velikosti zobrazující celou postavu. Pokud není možné ho pověsit na stěnu, nemělo by chybět na dvířkách šatní skříně. Zmínili jsme botník, přesto se bude ještě hodit odkládací plocha pro boty, ve kterých jsme právě přišli z venku. Využijeme šikovné háčky na klíče všeho druhu, poličku nebo věšáky na tašky, kabelky, čepice nebo šátky. Praktický je i stojan na deštníky a sedátko pro snadnější obouvání, které může být pro ušetření místa sklopné.
Text: Emma Hildová
Foto: IKEA, JENA nábytek