Základ jakéhokoli interiéru tvoří kvalitní podlaha, která by vám měla sloužit řadu let. To vyžaduje nejenom vhodný výběr materiálu, ale také dobře provedenou pokládku. Nezapomeňte ani na barevné provedení a design.
Před vlastní pokládkou je třeba zkontrolovat kvalitu podkladu. Ten by měl být pevný, rovný a suchý. Je to velmi důležité, protože každá větší nerovnost či jiná nedokonalost se může v průběhu používání podlahy negativně podepsat na její životnosti.
Faktory ovlivňující výběr podlahy
Základní kritérium při výběru podlahy představuje účel dané místnosti. Například do koupelny není kvůli vlhku příliš vhodná dřevěná podlaha, do dětského pokoje se zase nehodí dlažba, protože je chladná a tvrdá. Typ podlahy určuje i taková okolnost, jako je podlahové topení, či hlučnost. Některé podlahy se tak nehodí do městského bytu, případně do patra v rodinném domě, protože v místnostech pod nimi je slyšet téměř každý krok.
Další otázkou je životnost podlahy. Jestliže uvažujete o tom, že ji budete měnit v kratším časovém intervalu, bude vhodnější podlaha umožňující plovoucí způsob pokládky a nikoli pouze lepení. Takovou podlahu lze totiž snadněji vyměnit.
Co čekat od jednotlivých materiálů
Počítejte s tím, že například dřevo je sice hřejivé, ale zato náročnější na péči a údržbu. Laminát je pro změnu chladný, chůze po něm hlučná a vadí mu tekutiny. Zato je odolný proti zátěži. Jestliže se rozhodnete pro tvrzený vinyl, získáte pružný, odolný a na údržbu nenáročný materiál. Zajímavé je i měkčené PVC v rolích, které je levné a nenáročné, musíte ale vybírat kvalitní, jenž zaručí dlouhou životnost. Dlažba je vhodná na podlahové topení, protože skvěle vede teplo, ale současně je ale náchylná k praskání.
Předsíň či hala
Součástí vybavení předsíně by měla být rohožka, na které se už před bytem zachytí hrubší nečistoty, které bychom si jinak přinesli domů. Samozřejmě nelze boty očistit natolik důkladně, aby se do bytu nedostalo ani smítko. To je důvod, proč by podlaha v předsíni měla být odolná vůči mechanickému poškození a vlhkosti. Současně je třeba hledat takovou, která se dobře udržuje. Pokud se například rozhodnete pro dlažbu, měla by být otěruvzdorná a s protiskluzovou úpravou. Vhodnější jsou světlejší krytiny s matovým povrchem a jemným vzorem. Ideální je mramorování, protože se na něm „ztratí“ drobné šmouhy, nečistoty apod. Dalším vhodným materiálem do tohoto prostoru je vinyl, linoleum, kámen nebo betonová stěrka. Zcela nevhodný je koberec, laminát, dřevo nebo korek.
Praktická kuchyně
Stejně jako předsíň, patří i kuchyně k vysoce zátěžovým prostorům. Podlaha zde musí přežít pády těžkých nebo ostrých předmětů, zvládnout rozlitou vodu, nepořádek vznikající z pravidelného vaření a spoustu dalších věcí spojených s jejím každodenním užíváním. Z toho vyplývá, že kuchyňská podlaha by měla být dobře udržovatelná a s protiskluzovou úpravou. Také do kuchyně se hodí dlažba, dobrou službu udělá vinyl nebo linoleum. Rozhodně sem nepatří koberec. Příliš vhodný není ani laminát, i když někteří výrobci dnes nabízejí tyto podlahy v úpravě vhodné právě do kuchyňských prostor. To samé platí i o dřevěných podlahách.
Teplo v obývacím pokoji
Do obývacího pokoje chodíme odpočívat, zveme do něj přátele a potkáváme se v něm s rodinou. Tomu by měla odpovídat i podlaha. Vybírejte takovou, která bude navozovat pohodu a teplo domova. Materiál proto volte hřejivý a příjemný nejenom na pohled, ale i na dotek. Kromě koberce, který představuje stálici v podlahových krytinách obývacích pokojů, uspějete i s masivním dřevem, laminátem, případně linoleem. V poslední době se do popředí opět dostává korek. Do obýváku nepatří studené materiály, jako je dlažba, kámen nebo stěrka.
Pohoda v ložnici
Ložnice je symbolem relaxace, klidu a pohody. Jelikož do ní chodíme pouze spát, podlaha zde nevyžaduje nijak zvláštní nároky na odolnost. Měla by být hlavně hřejivá, abychom po ní mohli přejit i bosou nohou, ideálně vyrobená z přírodních materiálů. Tato podmínka vylučuje chladné materiály, jako je dlažba, kámen nebo litá podlaha. Vhodné je dřevo, linoleum, korek, vinyl či laminát. Hodí se také koberec, ovšem pouze v případě, že v místnosti nespí alergik.
Pro děti to nejlepší
Na to myslete už při výběru podlahové krytiny do dětského pokoje. Počítejte s tím, že malé děti si v určitém období nejraději hrají na zemi a žádné dítě se nebude starat o to, že by i v pokoji mělo mít neustále na nohou pantofle, aby nenastydlo. Volba je jasná, hřejivý materiál, který je také příjemný na dotek. Kromě toho, že by taková podlaha měla být “zdravá“, vyrobená z přírodních složek a bez chemických přísad, je důležité, aby byla odolná a dobře udržovatelná. Stopy po dětských hrách snadno vyčistíte z linolea, vinylu, kroku, dřeva, anebo laminátu, na ten ale pozor, protože je spíš chladnější. I z důvodu možného úrazu sem nepatří dlažba, kámen či litá podlaha.
Opatrně v koupelně
V koupelně je největším nepřítelem podlahy vlhkost a voda. Při špatně provedené pokládce a nevhodně vybrané podlahové krytině může voda zatékat pod podlahu, kde se začne tvořit plíseň, materiál nasakuje a ničí se. Velmi důležité je i pečlivé zakončení kolem stěn, aby se pod krytinu nedostávala pára, která se po používání horké vody sráží na zdech a je další příčinou vzniku plísní. Vhodným materiálem je například dlažba s protiskluzovou úpravou. Doporučuje se velkoformátová s minimem spár, ve kterých se rovněž často objevuje plíseň. Osvědčila se i litá podlaha, vinyl a některé typy linoleí. Do koupelny nepatří dřevo a laminát.
Text: Emma Hildová
Foto: Ekologická elastická podlaha Wineo PURLINE_kolekce Artist_dekor Letter