Potrpíte si spíš na kov, pohledový beton, přiznané cihly a jednoduchý nekomplikovaný design než na romantické krajky, ozdobné volánky a něžné květinové vzory? Pak vám industriální styl má rozhodně co nabídnout.
Ojedinělost tohoto stylu v našich končinách vychází z faktu, že se zrodil ve starých opuštěných továrnách, skladištích a jiných průmyslových budovách anglických a amerických velkoměst. Výroba se obvykle přesouvala do větších moderních staveb sdružujících se do průmyslových zón za městem a objevila se otázka, jak s nevyužitými zachovalými prostory naložit. Většinou se do nich stěhovali různí umělci, kteří neměli dost peněz na klasické bydlení. Později je objevili architekti a designeři a přeměnili je v originální bydlení, které staví na geniu loci daného místa.
Nejenom loftové bydlení
Interiéry starých továren jsou ideální pro výstavbu takzvaných loftových bytů, umístěných v prvním podlaží nebo pod střechou, s pracovními prostory v přízemí. Typická je pro ně absence vnitřních zdí a příček, ovšem s určitým zachováním intimního prostoru v ložnici a koupelně s toaletou. Vysoké stropy nabízejí možnost vestavěného patra, které tak rozšiřuje obytnou plochu loftu. Industriální styl lze ale dobře uplatnit i v mezonetových bytech, či ve starší rekonstruované městské zástavbě.
Pokud se vám takové bydlení líbí a stavební dispozice neumožňují zrušením příček vytvořit otevřený prostor rozdělený pouze obývacími zónami, nezoufejte. Zrevidujte nábytkové vybavení na nezbytně nutný počet skříní, komod a dalších úložných prostor a zbavte se zbytečných, a hlavně romantických dekorací. Jestliže si právě zařizujete nový byt v obdobném duchu, s největší pravděpodobností oceníte fakt, že náklady na vybavení vás rozhodně nezruinují nejenom díky minimalistickému pojetí industriálního stylu, ale také proto, že do něj skvěle pasují úlovky z bazaru, ale i takové, které si sami vyrobíte z různých materiálů.
Až na dřeň
To je pro industriální styl typické. Materiály se používají ve své základní formě, vše je odkryto až na dřeň. Na druhou stranu, není nad to vědět, kudy vedou vodovodní trubky, aniž byste kvůli nim museli rozkopat půlku bytu, stejně jako poznat pravou krásu dřeva nebo kovu. Pro loft jsou typické neomítnuté stěny s přiznanými cihlovými nebo betonovými stěnami. Na podlahy se používá litý beton, případně masivní dřevo, samozřejmě opracované jen částečně. Zapomeňte na koberce, tedy minimálně ve společenských prostorách loftu.
Z pohledu materiálu
Nejvíce se v industriálně laděném interiéru objevuje kov, který je součástí stavebního materiálu i nezbytného zařizovacího vybavení. Používá se hlavně železo, ocel a hliník, a to v matném či v přirozeně nebo záměrně opotřebovaném provedení. Jakákoli patina v tomto případě rozhodně není chybou, ale předností dotvářející komplexnost stylu. Kov v menší míře doplňují i další materiály -dřevo, kámen, sklo a také přírodní kůže.
Vybavení
Hlavní roli hraje minimalismus, jednoduchost a praktičnost. Pro nábytek jsou příznačné jasně dané linie v pravých úhlech. Jakékoli vybočení z normy musí mít svůj praktický důvod. Už jsme zmínili, že nejčastěji se používá kov, což platí i o nábytkovém a dalším vybavení. Například v kuchyni ho najdete i jako kuchyňskou pracovní desku. Psací stůl v pracovně naopak dříve sloužil jako ponk, plechové zásuvkové skříně, tzv. kartotéky, mohou doplňovat úložné prostory, stejně jako plechové skříňky pro ukládání oblečení, jak je nejspíš znáte z různých šaten.
A co místo klasického konferenčního stolku? Hodí se třeba vysloužilá dřevěná bedna nebo stále více oblíbené dřevěné palety, které se používají také jako základ pro postele.
Pokud jde o sedací nábytek, rozhodně se nemusíte bát, že budete sedět na plechu nebo dřevě, jehož zpracování hrozí třískou v pozadí. Velmi dobře v takovém prostoru působí kožené sedačky a křesla, opět tvarově nekomplikované.
Barvy industriálu
Základní barevná paleta zařizovacích předmětů je daná. Přesněji řečeno, vždy by měla být v souladu s interiérem jako takovým a barvami doplňovat charakter prostoru. Takže se v industriálním stylu nejčastěji setkáte s odstíny šedé, černou, přírodními odstíny dřeva, ale také kamene. Někomu se může zdát taková paleta poměrně omezená a fádní. Lze s ní ale pracovat například prostřednictvím různých materiálových textur, hrubé omítky, hladké oceli, litého betonu a podobně. A nebo lze zvolit cestu akcentu, kdy do šedavé kompozice dosadíte třeba žlutý, červený nebo oranžový solitér. Celek tak rázem získá rázem moderní výraz. Živost takovému interiéru dodají i vhodně zvolené rostliny, nejlépe s velkými listy a ve stylových květináčích, plechových či odlitých z betonu.
Budiž světlo
Osvětlení je důležitou součástí každého prostoru, natož takto velkého a otevřeného. Kromě zajištění dostatečného množství světla mohou vhodně vybraná svítidla ozvláštnit celkový dojem z designu bytu. Dobrou volbou budou závěsné tovární lampy, reflektorové osvětlení, pracovní lampy vyrobené třeba z kovové trubky, anebo jenom samostatné žárovky zavěšené na barevných kabelech.
Text: Emma Hildová