Dámský pokoj neboli budoár. To je, oč tu běží. Pánové prominou, ale dnes to bude tak trochu pro ženy, i když muži se mohou inspirovat a udělat svým ženám radost právě zařízením takového budoáru, případně alespoň soukromého koutku.
Slovo budoár pochází z francouzského boudeur, což by se dalo přeložit jako rozmrzelý nebo někdo, kdo trucuje. Nabízí se tak český výraz trucovna. Které ženě by se nelíbil prostor, kde by mohla nejenom „trucovat“, ale také v klidu odpočívat, číst si nebo třeba tvořit, aniž by ji přitom rušil partner, děti, domácí mazlíčci, případně další obyvatelé bytu či domu.
Bez kompromisu
Společné bydlení si lidé obvykle zařizují s určitým kompromisem. Jednomu se líbí tohle, druhému zase něco jiného a rozumní partneři, obvykle na základě menších či větších ústupků, dospějí k řešení, které bude vyhovovat oběma. Jenže budoár je pro ženu jiná káva. Může si ho totiž zařídit čistě podle vlastního vkusu. Romanticky laděná dáma ho nejspíš pojme v duchu něžných florálních motivů, které se budou promítat na tapetách, závěsech, polštářcích. Obdivovatelka venkovského stylu dá prostor proužkům, kostičkám a háčkovaným dečkám. A zcela určitě se najdou i ženy, které si takovou soukromou místnost vybaví především s ohledem na své hobby.
Dáme si do budoáru
Ranní spěch a tlačenice v koupelně ženě často nedovoluje se v klidu nalíčit. Nezbytným vybavením takového budoáru proto bývá toaletní stolek se zrcadlem, u kterého jinak hektická ranní příprava probíhá v naprostém klidu. Samostatná místnost je ideálním útočištěm pořádných šatních skříních, jejichž obsah nebude partner častovat ironickými poznámkami o zbytečnosti takového množství oblečení. Hodit se bude psací stůl s židlí nebo jiné vybavení potřebné pro občasnou práci a koníčky. Jelikož budoár slouží i k odpočinku, do nábytkového zařízení by měla patřit také pohovka a/nebo (záleží na velikosti dané místnosti) pohodlné křeslo s podnožkou. Celek doplňuje knihovna, pochopitelně výhradně s oblíbeným žánrem majitelky.
Tradiční i moderní
K tradičním doplňkům budoáru patří paraván. Lze jím opticky rozdělit místnost na odpočinkovou a pracovní část. Moderní paravány ale mohou sloužit také jako designové topení, což se hodí zejména v situaci, kdy budoár vznikl například z nepoužívaného půdního prostoru nebo komory, tedy s nedostatečným či žádným topením. Takové soukromí nabízí prostor i méně obvyklým předmětům, k nimž paří kupříkladu krejčovská panna. Dají se sehnat úžasné designové kousky, ale postačí i vyřazená z krejčovské dílny, která může posloužit jako originální věšák na oblečení nebo pro vlastní šití. Pokud bude místnost zařízená především jako pracovna, uživatelka ocení malou ledničku a také kávovar či konvici na čaj. Není totiž nic nepříjemnějšího, než když musíte od práce běhat přes půlku domu pro vodu nebo kávu. Toho obvykle využijí všichni přítomní, aby s vámi cosi neodkladného prodiskutovali, a z desetiminutové přestávky v práci je rázem půlhodina.
Klid na spaní
Přečkat noc v ložnici s chrápajícím partnerem po boku představuje pro řadu žen doslova utrpení, zejména jde-li o situaci nikoli výjimečnou, ale pravidelnou. Absence spánku je záludná, negativně působí na fyzické i psychické zdraví, a samozřejmě se odráží i v obličeji, což pro ženy není nic příjemného. Řada partnerů obdobnou situaci řeší oddělenými ložnicemi. Jak probíhá takové uspořádání, bude tématem jiného článku, ale pravdou je, že pro příležitostné spaní je postel v budoáru vítaná. A to nejenom, když má partner chrápající období, ale také třeba když se protáhne „holčičí“ dýchánek a kamarádka potřebuje přespat. Hodí se i v případě nemoci jednoho z partnerů.
Málo prostoru? Nevadí!
Malometrážní bydlení ještě neznamená, že by se žena musela vzdát svého soukromého prostoru. Jen je třeba ho přizpůsobit aktuální situaci. Takový malý koutek se dá s trochou představivosti vytvořit kdekoli v bytě. V ložnici se vždycky najde dostatek místa alespoň na malou toaletku se zrcadlem a pohodlné křesílko zvoucí ke čtení. Do prázdné niky lze například umístit šicí koutek. Do nevyužívaného rohu v obývacím pokoji postavit čtecí křeslo s lampou, které se dá schovat třeba za designovou knihovnu a kousek vlastního místa je hotový. Stačí se rovněž zamyslet nad tím, zda opravdu využijete celou plochu v jednotlivých místnostech. Přepažením totiž snadno získáte potřebný kout, který bude čistě hájemstvím paní domu.
Mimo limit
Jsme zvyklí odpočívat v pokojích, ale jde to i jinak. Obzvlášť v rodinných domech se objevují druhé koupelny, kde si lze zařídit relaxační zónu s pořádně velkým zrcadlem, spoustou svíček, vůní, hudbou a příjemným osvětlením. Zajímavou možnost nabízí zimní zahrada nebo zasklený balkon. Kdo vlastní klasickou zahradu, najde dokonalé soukromé útočiště v zahradním domku, který je k těmto účelům ideální.
Text: Emma Hildová
Foto: IKEA, Jena - nábytek