zpět

Pozvěte si do interiéru beton. Nejlépe ten pohledový

Mezi netradičními materiály v interiéru hraje v poslední době prim beton. Vlastně ani není divu. Je totiž tvárný a dá se z něj vyrobit téměř cokoli. Navíc ho můžete kombinovat s dalšími materiály a dle potřeby upravovat do požadovaných tvarů a struktur. Kde všude vás příjemně překvapí?

V bytech či domech se nejčastěji používá takzvaný pohledový beton. Jak už sám název napovídá, mluvíme o betonu, který je vidět. I když se jedná o materiál, který působí chladně, nejspíš by vás překvapilo, jak moc je příjemný na dotek. Beton se upravuje na mnoho způsobů, například se vymývá, škrábe, brousí nebo leští. Je téměř bezúdržbový a prakticky nestárne.

Hrátky s betonem

Víte o tom, že beton nemusí být pouze šedý, ale používá se i v bílé barvě anebo různobarevných variantách? Ty vznikají už při výrobě, kdy se do směsí přidávají barevné pigmenty. Pokud máte z betonu tak trochu chladný a neosobní pocit, nebojte se ho zkombinovat třeba se sklem nebo kovem. Velmi dobře vypadá i ve zdánlivě nesourodé kombinaci se dřevem.

Seznamte se se stěrkou

V interiéru se beton obvykle aplikuje ve formě stěrky, neboli tenké cementové vrstvy, kterou je možné natřít na jakýkoli pevný a hladký povrch. Takto se upravují zdi, podlahy, schody, stropy. Jenže stěrka se dá použít například také na dveře. A pokud se rozhodnete celou místnost pojmout industriálně, to znamená natřít betonovou stěrkou i stěnu, ve které jsou dveře zasazeny, umístěte dveřní křídlo do skryté zárubně, protože tak nebude klasické orámování v podobě obložky narušovat jinak atraktivní vzhled betonové plochy. Stěrka má své místo rovněž ve stejně laděné koupelně, kde ji doplňují například umývadla z betonu. Sluší jí to na kuchyňské lince nebo barovém pultu. Dejte si pozor na to, že stěrka není voděodolná. Je nutné ji proto naolejovat, voskovat, anebo přetřít vhodným typem laku. Počítejte s tím, že po lakování povrch stěrky ztmavne. 

Nábytek z betonu

Designeři šli ve svém obdivu k tomuto materiálu ještě dál a pustili se do výroby nábytku. Dnes si tak můžete pořídit nejenom betonový stůl s betonovými židlemi, ale také betonové skříně, stolky, regály, úložné boxy nebo třeba betonovou knihovnu. Ve specializovaných studiích se dají objevit i betonová křesla nebo dokonce postele. I když se může zdát, že s betonovým nábytkem nehne ani deset lidí, opak je pravdou. Vzhledem k tomu, že se pro výrobu nábytku a dalších zařizovacích předmětů používá beton se zvýšenou pevností o tloušťce maximálně 15 mm, lze s nábytkem poměrně dobře manipulovat a stěhování klidně zvládnete ve dvou

Betonové maličkosti

Pokud si tak úplně netroufáte na velké betonové plochy, vyzkoušejte betonové doplňky. Modernímu interiéru bude slušet betonová váza. Do minimalistického obývacího pokoje skvěle zapadnou betonové hodiny či betonová lampa. Do kuchyně si naopak můžete pořídit tácy nebo ozdobné mísy z betonu, výjimkou není ani betonové kuchyňské prkénko. Stejně jako v případě stěrky, i tento beton je povrchově upravený, takže mu nevadí kontakt s vodou. Nenasává ji, ani na něm nezůstávají skvrny od tekutin.

Nic pro romantiky

I když je beton ve všech jeho různých podobách významnou součástí moderního bydlení, dejte si pozor, abyste si byt či dům doslova „nezabetonovali“. Obzvlášť v tomto případě totiž platí, že čeho je moc, toho je příliš. Spousta betonu navodí neosobní, až strohou atmosféru, která rozhodně nevytvoří domácí útulnou pohodu, do které byste měli chuť se vracet. Beton je proto nutné doplnit zjemňujícími akcenty, jako jsou barevné obrazy, vlněné přehozy a samozřejmě i živé květiny.

Tip

Pokud si stále nejste jisti, jestli je beton v interiéru pro vás to pravé a máte obavy z komplikovanější přestavby, zkuste jít na věc jednodušším způsobem. Například do koupelny dostanete elegantní šedavý odstín betonu s pomocí foliovaných dvířek. Folie se v takto zátěžovém prostoru nemusíte vůbec bát. Naprosto přesně totiž obepíná dvířka z jejich pohledové strany i ze všech čtyř bočních stran. Vnější hrana dvířek je tak dokonale chráněna před průnikem vlhkosti i zanášením nečistot, a díky tomu si vůbec nemusíte dělat starosti s jejich údržbou, ani se obávat, že by dvířka postupem času nasákla vlhkost a nabobtnala.

 

Text: Emma Hildová

 

 

Pozvěte si do interiéru beton. Nejlépe ten pohledový Pozvěte si do interiéru beton. Nejlépe ten pohledový Pozvěte si do interiéru beton. Nejlépe ten pohledový
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty