zpět

Vinotéka jako stylový doplněk vaší domácnosti

Patříte k lidem, kteří milují dobré víno a rádi si ho dopřávají večer u knihy či televize? Pak je právě pro vás domácí vinotéka to pravé. Svůj oblíbený nápoj budete mít vždy po ruce, a navíc je taková vinotéka i velmi líbivým doplňkem jídelny či obývacího pokoje. Jak moderní vinotéky fungují a jak vybrat ten správný typ?

Vinotéky využíváme ke krátkodobému i dlouhodobému uchovávání vína. Lahve pokládáme do horizontální polohy, je také důležité zabránit kolísání teplot. Oblíbeným kouskem pro uchování vín jsou volně stojící modely, novinkou v posledních letech jsou pak vinotéky vestavěné. Pokud pijeme pouze jeden druh vína (bílé nebo červené), dokonale vám postačí vinotéka jednozónová. V opačném případě zvolte vinotéku vícezónovou.

Důležité parametry

Kapacita chladniček je přímo úměrná našim potřebám. Závisí tedy na velikosti užitného objemu. Nižší třída vinoték pojme pouze pár láhví. Naopak vyšší třída nám dovolí uchovat až dvě stě kousků. Velmi důležité je předem vědět, kam chceme vinotéku postavit. Pokud nedisponujete větším prostorem a vinotéku si představujete na skřínce vedle televize, je váha chladničky velmi důležitá.

Vrátíme se o odstavec výše k jednozónovým a vícezónovým modelům. Zde je totiž jeden zásadní rozdíl, a to v teplotních zónách. Vícezónové vinotéky nabízí nastavitelnou teplotu v samostatných oddílech, kde se na nejvyšším místě uchovává červené víno, následně bílé víno a v nejnižších zásuvkách víno šumivé.

UV filtr je další parametr, který je při výběru velmi důležitý. Pokud chcete víno uchránit pře slunečním zářením, zvolte prosklené modely, které většinou UV filtrem disponují.

Design vinotéky už je individuální záležitostí. Zvolte typ, který se hodí do vašeho interiéru a nebude tak narušovat styl, ve kterém máte zbytek místnosti zařízen. Vzhledem k oblíbenosti domácích vinoték je dnešní nabídka opravdu pestrá a nemusíte se bát, že nenajdete tu správnou.

Cena domácích vinoték se pohybuje od 3 000 do cca 100 000 korun a odvíjí se od počtu teplotních zón a kapacity lahví.

Jak jednotlivá vína uchovávat?

Na závěr pár rad pro ty, kteří s vínem teprve začínají a trošku se ztrácí v pravidlech teplot pro uchování vína.

Bílé víno 7-13 ˚C

Růžové víno 7-12 ˚C

Červené víno 15-18 ˚C

Šumivé víno 5-7 ˚C

Perlivé víno 8-10 ˚C

 

Christine Pölderlová

 

Vinotéka jako stylový doplněk vaší domácnosti Vinotéka jako stylový doplněk vaší domácnosti Vinotéka jako stylový doplněk vaší domácnosti
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty