Výdaje za domácnost zvolna narůstají, a tak hledáme cesty jak ušetřit. Nemilým překvapením totiž často bývá vyúčtování za elektřinu, vodu a plyn. Dá se mu snadno předejít nejenom nákupem spotřebičů v odpovídající energetické třídě, ale také vhodným zařízením interiéru a změnou některých návyků. S čím je tedy třeba počítat?
Dá se předpokládat, že nepůjdete a nevyhodíte mrazák, lednici, troubu a další spotřebiče, které sice roztáčejí měřáky rychleji, než by se vám líbilo, zato jsou stále funkční. Ostatně, než na ně dojde řada, můžete ušetřit rodinný rozpočet i jinak.
1.Nechte radiátory hřát
Topná sezóna je tady. Příjemně hřející radiátory jistě potěší každého zimomřivce. Mějte ovšem na paměti, že topná tělesa slouží výhradně k topení a nikoli k dosoušení prádla, rozehřívání mražených potravin nebo k dalším činnostem, které vedou k zakrývání radiátoru. Stejně tak není dobré zakrýt radiátory závěsy nebo záclonami, či je zastavět nábytkem. Platí, že plocha mezi nimi a protější stěnou by měla zůstat volná, aby teplo mohlo lépe proudit do místnosti.
2.Nepřetápějte
Příliš velké horko v bytě má negativní dopad nejenom na peněženku, ale také na zdraví. V obývacím pokoji byste proto měli mít teplotu kolem 21 °C, v kuchyni a v ložnici mezi 17 18 °C a v předsíni nebo na chodbě bude stačit 16 °C. Věděli jste, že pouhé snížení pokojové teploty o 1 °C znamená úsporu šesti procent energie na vytápění?
3.Větrejte krátce, ale intenzivně
Než začnete větrat, vypněte topení. Okna otevřete dokořán. Stačí pár minut. Tak se vzduch v místnosti vymění rychleji, ale stěny, podlaha a nábytek zůstanou teplé. Při otevřeném topení a dlouhodobém větrání „na škvíru“ pouze vyhazujete peníze oknem.
4. Pozor na chladničku a mrazák
Častou chybou při zařizování kuchyně bývá nevhodné rozmístění spotřebičů, především mrazáku a chladničky. Ty by rozhodně neměly stát vedle zdroje tepla, tedy sporáku, myčky nebo radiátoru. Jde o to, že vzhledem k vyšší okolní teplotě spotřebovávají více energie. Každý stupeň Celsia navíc zvyšuje jejich spotřebu až o čtyři procenta. Hlídejte si rovněž stupeň námrazy v obou přístrojích a pravidelně je odmrazujte. Je to sice nepříjemná práce, ale ve výsledku vám ušetří pěknou finanční částku.
5.Větší hrnec, méně vody
Nestavte malý hrnec na velkou plotýnku, jelikož bude teplo zbytečně utíkat kolem nádoby. Na uvaření jednoho vejce rozhodně nepotřebujete litr vody, ale postačí mnohem menší obsah. Zbytečné množství vody totiž zvyšuje spotřebu energie až o 75 procent. Při vaření používejte pokličku. Bez ní spotřeba energie stoupá o 150 až 300 procent.
6.Perte v plné pračce
Pračka vypere jakékoli množství prádla za stejnou spotřebu energie. Z toho logicky vyplývá, že praní jednoho kusu oblečení je značně neekonomické. V současné době sice existují pračky s úspornými programy, ale i v nich se prodraží přeprání pouhého jednoho svetru. Program na vyvářku používejte jen v nezbytných případech a na program předpírky rovnou zapomeňte. Krásně čisté prádlo, zbavené špíny i z hlediska bakterií a různých mikrobů, budete mít už při 60 stupních. Při této teplotě navíc ušetříte až 50 procent energie. Méně zašpiněné prádlo se dá vyprat na pouhých 30 až 40 stupňů, což je další úspora.
7.Nekoupejte se
Tím nemyslíme, abyste se nemyli. Daleko úspornější, a to jak z hlediska energie, tak i vody je sprchování. Další peníze, i přes počáteční vklad do koupě, vám ušetří termostatická baterie, kde nastavíte teplotu vody a nemusíte dlouze čekat, než odteče studená. Sprchujete se rádi a nehledíte přitom na čas? Dnešní termostatické baterie jsou vybaveny řadou chytrých funkcí, mezi které patří například automatické přerušení toku vody. Výdaje za sprchování ovšem můžete snížit i tím, že během nanášení mýdla na tělo zastavíte vodu a použijete úspornou sprchovou hlavici.
8.Budiž světlo
Víte, že z tradičních vláknových a halogenových žárovek unikne až 90 procent energie ve formě tepla? Vyměňte je proto za úsporné kompaktní varianty. Pokud si vyberete zářivku s označením žlutá/teple bílá, světlo bude působit zcela přirozeným dojmem. Všude tam, kde nepotřebujete jasné osvětlení, to znamená na chodby, do předsíní, na schodiště, použijte LED žárovky, které jsou ještě úspornější.
9.Nejenom stand-by režim
V každé domácnosti se najde televize, přehrávač, rádio. A teď ruku na srdce, vypínáte je vždy až na doraz, tedy ze zásuvky, anebo necháváte v takzvaném stand-by režimu, abyste při opětovném zapnutí už zmáčkli jenom tlačítko? Jestliže jste odpověděli kladně, našli jste právě další zdroj, kudy vám unikají peníze. To samé ale platí například i o nabíječkách telefonů, tabletů, notebooků a bůhvíčeho dalšího. Myslete na to, že v zásuvce se dál zahřívají a spotřebovávají další energii.
10.Zateplení
Ve starších rodinných domech zasahuje do rodinného rozpočtu také únik tepla obvodovými zdmi. Uvádí se, že jde přibližně o 20 až 30 procent. Teplo ale uniká i nedostatečně zateplenou střechou. Proto je vhodné uvažovat o kompletním zateplení. Na kolik vás tento krok přijde a jaká bude jeho návratnost, musí spočítat odborník, s jehož pomocí lze využít i různé státní dotace na takovou renovaci.
Text: Emma Hildová
Foto: Flickr