zpět

Skandinávský styl může být inspirativní nejenom o Vánocích, ale i po celý rok

Jiný kraj, jiný mrav. To je jednoduché vysvětlení, proč se všude na světě Vánoce slaví trochu jinak. V Nizozemsku nechává dětem dárky Sinter Klaas, který připlouvá lodí ze Španělska. Ve Finsku nosí dárky velký Ukko a v Dánsku čekají na vánočního posla, který zaklepe na dveře a každému dá speciální dárek v podobě velké krabice slaměnek nebo balíčku, který je zabalený minimálně do dvaceti vrstev balicího papír.

Vánoce v Dánsku

Země pohádkáře Hanse Christiana Andersena klade o Vánocích velký důraz na dárky. Drobné dárečky a cukroví se věší dokonce i na vánoční stromeček. Ten nesmí chybět v žádné domácnosti. Velkým trendem se zde stal i menší vánoční stromek v květináči. O Vánocích si jej ozdobí a na jaře slavnostně vysadí do přírody. Zajímavostí je v Dánsku i to, že čtyři zapálené svíčky na adventním věnci pro ně představují čtyři etapy života: dětství, mladí, dospělost a stáří. Dánové si velmi potrpí na dárky a věří, že čím více je obdarovaný překvapen, tím více štěstí bude v dalším roce mít.

Vánoce v Nizozemsku

V Nizozemsku se Vánoce slaví na Boží hod vánoční a dárky dostávají jen opravdu hodné děti. Nosí je již zmíněný dědeček Sintera Klaase, velmi podobný Santa Clausovi. Dárky dětem sype komínem, a proto jsou celé umouněné od sazí. Co se týče vánoční dekorace, velmi si zde potrpí na jmelí a drobné větvičky, které naleznete po celém bytě. Pokud se nadchnete, ucítíte o Vánocích v Nizozemsku především purpuru, která je zde mimořádně oblíbená.

Vánoce ve Finsku

Vánoční svátky jsou ve Finsku především velkou slavností vánočních stromků. Nesmí chybět v žádné domácnosti. Na barevné ozdoby si Finové příliš nepotrpí. Nejraději stromek ověnčí bílými ozdobami, což pak nejvěrněji kopíruje zasněžené stromy v lese. Finsko je domovem Santa Klause, který žije v nevelké vesničce za polárním kruhem poblíž Rovaniemi. Každoročně ho Finové vysílají rozdat dárky všem po celém světě.

Vánoce ve Švédsku

Abychom nevynechali švédské vánoční zvyky, jednu zajímavost tu pro vás přeci jenom máme. Ve Švédsku se podle staré vánoční tradice zavěšuje na stromky okolo domu takzvaný julkärven, neboli ptačí snop na tyči. Lidé věří, že pokud ptáci dostanou na Vánoce vlastní snop z dobrého obilí, nebudou jim pak v příštím roce ničit úrodu.

Inspirace

Skandinávský styl inspiruje naše domovy po celý rok. Nicméně vánoční atmosféra, kterou si vytvářejí pomocí vánočních dekorací i zvyklostí, je v něčem natolik odlišná od té naší, že stojí za to se inspirovat a pár tipů vyzkoušet. Bílá barva a čistý design, kterým se o Vánocích obklopují, nevyjde z módy nikdy, a proto je můžete použít i v dalších letech.

 

Christine Pölderlová

 

Skandinávský styl může být inspirativní nejenom o Vánocích, ale i po celý rok Skandinávský styl může být inspirativní nejenom o Vánocích, ale i po celý rok Skandinávský styl může být inspirativní nejenom o Vánocích, ale i po celý rok
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty