zpět

Patro v bytě: Záchrana prostoru i stylový design

Přiznejme si, že většinu z nás byt, ve kterém žijeme, prostorově omezuje, a tak hledáme plochu, o kterou bychom jej mohli rozšířit. Má-li náš byt vysoké stropy, je napůl vyhráno. Existuje totiž jedna vychytávka, která je nejenom praktická, protože bytu pár metrů přidá, ale i dobře vypadá. Patro či galerie.

Patro v místnosti se využívá především ke spaní, ale můžete zde vytvořit šatnu, odpočinkovou zónu nebo prostor plný květin. To už záleží na tom, co nám výška pokoje povolí. Co je ale potřeba vědět, když chcete v bytě patro vybudovat?

Schody a přístupy

Nejvhodnější přístupovou konstrukcí jsou samozřejmě schody. Konkrétní typ konstrukce zvolte podle dispozice bytu, daného prostoru či dalšího vybavení. Volit můžete mezi pevným, posuvným či skládacím schodištěm. Ať už ale zvolíte jakoukoli variantu, jedno by měly mít společné -  vstup i výstup musí být především bezpečné.

Zábradlí

Mít či nemít? Zábradlí není povinné, nicméně pokud máte děti, je určitě lepší se pro jeho realizaci rozhodnout. Zároveň z něj můžete pomocí květin nebo nasvětlení vytvořit zajímavý estetický prvek. V období Vánoc ho můžete využít i pro vánoční výzdobu.

Osvětlení

Osvětlení je při stavbě a následném používání patra zcela zásadní. Dobře nasvíceno by mělo být jak patro, tak schodiště a i prostor pod patrem. Na to je důležité myslet ještě před samotnou realizací. Nezapomínejte také, že vypínače by měly být umístěny tak, aby byly dobře dosažitelné.

Materiál

Jako materiál se pro vytvoření patra využívá nejčastěji dřevo. Nosnými prvky jsou pak hranoly o rozměru nejméně 10 x 10 cm. Použít můžete také svařené kovové či sešroubované profily. Vzhledem k tomu, že estetika těchto materiálů není příliš vysoká, můžete je následně skrýt pomocí sádrokartonu.

Výhody a nevýhody

Výhodou patra je především vytvoření dalšího místa v bytě. Prostor pod ním lze využít jako obytnou část, šatnu či pracovnu. Využít se dá i schodiště, na kterém - je-li dost prostorné - můžete rozmístit květiny či knihy.

Nevýhodu je vyšší teplota, která blíže ke stropu bývá. Pokud máme v patře místo určené ke spaní, v parném létě to může být docela oříšek. Není to ale neřešitelný problém. Stačí pořídit klimatizaci anebo dostatečně větrat.

 

Christine Pölderlová

Patro v bytě: Záchrana prostoru i stylový design Patro v bytě: Záchrana prostoru i stylový design Patro v bytě: Záchrana prostoru i stylový design
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty