zpět

Několik tipů do vaší extrémně malé koupelny

S průměrnou velikostí koupelny je to stejné jako s průměrným platem. Realita bývá někde úplně jinde než uváděný průměr. Průměrná velikost koupelny je totiž necelých 16 metrů čtverečních, což může mnohé z nás spíš rozesmát. Proto máme pro vás, kteří se tísníte v koupelně, jejíž plocha dosahuje maximálně šesti metrů, několik tipů.

Toaleta zvlášť?

Pravdou je, že v České republice převažují panelákové byty a v nich koupelny dosahují maximálně již zmíněných šesti metrů čtverečních. Ale problémem překvapivě nebývá samotný prostor, ale spíš rozmístění sanity. K mírnému navýšení prostoru můžeme dojít propojením samostatné toalety s koupelnou. Mnozí z nás se ale s tímto krokem nedokáží smířit, a tak je potřeba se zamyslet nad tím, co všechno je pro nás v koupelně opravdu nepostradatelné.

Důležité je plánování

Pro představu o uspořádání malé koupelny budete potřebovat opravdu kvalitní rozkreslení a přesný půdorys. Pečlivě zakreslete všechny rozměry koupelny: výšku a šířku stěn, rozměry dveří a různých výklenků. Pro představu - běžná vana vám zabere plochu 170 x 75 cm, sprchový kout 70 x 70 cm, umyvadlo 60 x 50 cm a toaleta 40 x 50 cm. Při zakreslování nezapomeňte na všechny zásuvky, úchyty, vypínače, přívody vody apod.

Kdy je třeba ustoupit?

V malých umakartových koupelnách v panelákových bytech bylo běžné mít spíš vanu než sprchový kout. Ta je ale značně náročná na místo. Pokud plánujete rekonstrukci a chcete získat prostor, určitě dejte přednost sprše. Zbytek místa můžete využít pro poličky na ručníky a jiné věci, které byste jinak v koupelně mít nemohli.

Pokud se vany nechcete vzdát, můžeme doporučit její kratší variantu, v níž se lze sprchovat v sedě. Tento typ vany je vhodný i pro seniory.

Pračka v kuchyni

Další prostor získáte přemístěním pračky. Ta sice v koupelně často nahrazuje odkládací plochu, ale zabere opravdu mnoho místa. Plánujete-li i rekonstrukci kuchyně, rozhodně si přečtěte i několik článků o pračce v kuchyni. Pokud zároveň vaříte a perete, máte vše na očích, a tak nemusíte od vaření neustále odbíhat, abyste zjistili, kolik času zbývá do konce pracího programu. Zároveň tak uvolníte prostor v koupelně a nemusíte se vzdávat oblíbené vany.

Christine Pölderlová

 

 

Několik tipů do vaší extrémně malé koupelny Několik tipů do vaší extrémně malé koupelny Několik tipů do vaší extrémně malé koupelny
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty