zpět

Jak se zase nenudit aneb vytvořte si doma originální vánoční ozdoby

Každoročně vytahujete z krabice ty stejné vánoční ozdoby a váš stromeček bývá rok co rok tak trochu jako „přes kopírák“? To může být po letech už poněkud nudné. Zvlášť, když vánoční výlohy i obchody jsou plné inspirace a nových barevných kombinací. Proto není divu, že jednou přijde čas, kdy neodbytně zatoužíte po změně. Nicméně utrácet peníze za nové ozdoby se vám nechce. Co tedy zkusit si vyrobit ozdoby sami?

Keramické ozdoby

K výrobě těchto ozdob budete potřebovat keramickou hlínu, kterou pořídíte v každém papírnictví. Dále si připravte obyčejné školní tempery, nůžky, vykrajovátka na vánoční perníčky a silnější niť.

Jak postupovat?

Nejdříve prohněteme keramickou hlínu. Stejně jako u perníkového těsta je potřeba keramickou hlínu dobře zpracovat tak, aby změkla a poté ji uválet do rovnoměrného tvaru o průměru příčného řezu zhruba půl centimetru. Ze zpracované hmoty vykrojíme hvězdičky, stromečky apod. Pokud zvolíte motiv zvířátek, použijte kuličku pepře či jiného koření místo očí. Ozdoby ještě můžete doladit pomocí kuliček, které taky vytvoříte z hlíny. Přilepíte je pomocí obyčejné vody.

Následně vezměte jehlu a nit a dostatečně daleko od kraje, aby se ozdoba nepoškodila, ozdobu propíchněte a provlíkněte nit. Následně temperami ozdobičky nabarvíme.

Užitečné ruličky

Určitě jste za svůj život do koše vyhodili spousty papírových ruliček od toaletního papíru. A napadlo vás, že ani ty nemusí přijít vniveč? Vyrobte si z nich parádní ozdoby na vánoční stromeček.

Ruličky ostrým nožem pokrájejte na kroužky o průměru cca jeden centimetr. Následně každý kroužek mírně zploštěte, aby získal tvar okvětního lístku. Poté k sobě přilepte kroužky tak, aby vytvořily celý květ. Ozdobu můžete posypat třpytkami a polepit různými předměty. Jedním kroužkem provlíkněte nit a vytvořte tak úchyt, za který ozdobu zavěsíte.

I šišky se dají použít

Z šišek si můžete vytvořit krásnou panenku, která jistě udělá parádu a zároveň ji zvládnou i ti největší nešikové. Na výrobu budete potřebovat šišky, dřevěné nelakované korálky, koudel, barevné stužky, odstřižky bavlněné látky, jehlu, nit, tenký černý fix, nůžky a tavnou lepicí pistoli.

Vezmeme si šišku, kterou použijeme jako tělo panenky. Na horní část přilepíme dřevěný korálek, která by měl představovat hlavičku. Pro přírodnější vzhled můžeme místo korálku použít vlašský ořech. Ustřihneme si kousek koudele a zhruba v polovině ho převážeme nití. A nalepíme shora na korálek. Panence pak můžeme pomocí barevné stužky uplést copánky a vlasy tak ještě více dozdobit.

Dále ustřihneme delší kus barevné stužky, kterou použijeme na zavěšení. Opatrně ji pomocí jehly provlékneme pod vlásky panenky a konce upevníme uzlíkem. Fixem na závěr namalujeme panence na korálek oči, nos a pusu a dodáme jí tak trochu života.

 

Christine Pölderlová

Jak se zase nenudit aneb vytvořte si doma originální vánoční ozdoby Jak se zase nenudit aneb vytvořte si doma originální vánoční ozdoby Jak se zase nenudit aneb vytvořte si doma originální vánoční ozdoby
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty