Málokdo rád uklízí, většinou se všichni snažíme tuhle nijak příjemnou povinnost zvládnout rychle, jenže podle toho pak výsledek často vypadá. Abyste nedělali práci, která nebude stát za nic, připravili jsme pro vás pár tipů, které vám pomohou ji zvládnout na jedničku. S hvězdičkou...
Než se pustíte do akce, připravte si k ruce vše potřebné. To znamená čisticí prostředky, hadry, košťata, zaskočit by vás neměly chybějící sáčky do vysavače, případně pytle na odpadky a dostatek krabic na nepotřebné věci. Následně si hoďte korunou, jestli vám stojí pomoc ostatních členů rodiny za hádky a přesvědčování, anebo jestli nebude lepší je poslat třeba na adventní trh nebo výstavu. My se přimlouváme za liduprázdný byt, minimálně už z toho důvodu, že se vám nikdo nebude plést pod nohy.
1. S pytlem a krabicí
Největší nepořádek v bytě vytvářejí zbytečnosti, povalující se věci, které nikdo nepoužívá. Pokud máte ve zvyku vršit na konferenčním stolku například staré časopisy pro pozdější přečtení, bez milosti je vyhoďte. Do tříděného odpadu – samozřejmě. Stejně tak by „měly dostat červenou“ takzvané lapače prachu - vázičky, svícny, dečky, mističky, které jste si přivezli z dovolené před x lety a od té doby z nich jenom utíráte prach. Jestli se ve vaší sbírce nepotřebných cetek najde cennější kousek, uložte ho do krabice spolu s ostatními památkami, kterých byste se přece jenom neradi zbavovali. Tam se na ně totiž alespoň nebude prášit.
2. Tajemství skříní
Určitě znáte ranní spěch, kdy sáhnete do skříně po první košili nebo svetříku, k nim nahmátnete kalhoty nebo sukni a hurá do práce. Při detailnějším průzkumu pak nejspíš zjistíte, že se ve vašem šatníku skrývá oblečení, které jste na sobě neměli rok, a leckdy i déle. Zapomeňte na nostalgii a šup s ním do pytle. Ježíšek přece potřebuje nové tipy na dárky. I když jste možná knihomolové, proberte knihovnu a vyřaďte vše, co jste už pěkných pár let nevzali do ruky. Přestali jste lyžovat? Nabídněte lyže a boty někomu dalšímu. Stejně tak pošlete do světa i další věci, které pro vás již postrádají smysl, ale druhým lidem ještě mohou udělat radost a koneckonců na tom vyděláte i vy.
3. Odshora dolů
Při úklidu vždy postupujte odshora dolů. To znamená, že začnete čištěním lustru, pak setřete povrchy horních skříněk, pokračujete vnitřkem skříní, následně se přesunete k sedačkám, křeslům a úklid ukončíte podlahou.
4. Prach patří ven
Jinými slovy, všechno, co můžete vynést z místnosti a vyklepat na balkoně, terase, zahradě či kdekoli jinde, zbavte prachu právě tam. Jde o to, že například při utírání lampy z ní sice prach zlikvidujete, jenže ten se na prachovce nezachytí všechen, ale rozptýlí se do prostoru a ulpí na dalším vybavení. Pokud z věcí setřete prach venku, bude výsledek vaší práce efektivnější.
5. Koupání květin
I pokojové květiny potřebují jednou za čas pořádnou očistu. Takže ještě než se pustíte do boje s nepořádkem, všechny rostliny odneste do koupelny a osprchujte je. Až s úklidem skončíte, budou už suché a vy je budete moci vrátit zpět na jejich místo.
6. Čistá okna
Součástí předvánočního úklidu bývají i okna. Doporučujeme je mýt, až bude zataženo, jelikož potměšilé slunce rádo odhalí, kde jste zapomněli jakou šmouhu. Záclony dejte do pračky hned na začátku úklidu, aby stihly vykapat. Když je pověsíte mírně zavlhlé, nebudete je muset žehlit, protože se samy vypnou a navíc vám krásně osvěží byt.
7. Podlahy
Velké finále úklidu patří podlahám. Ty je třeba nejprve pořádně vyluxovat. Jestli máte domácího mazlíčka, připravte si i různé štěrbinové nástavce, kterými budete muset zajet do každého meziprostoru u podlahy, abyste z něj vydolovali psí nebo kočičí chlupy. Různé typy podlah vyžadují různé podlahové mopy a přípravky. Při vytírání postupujte od oken směrem ke dveřím.
8. Koupelna a toaleta
Jelikož je koupelna s toaletou během úklidu obvykle ve značném zápřahu, je dobré si ponechat úklid těchto prostor až na konec. Mějte na paměti, že lépe se uklízí koupelna s dostatkem úložných prostor a taková, ve které se při zařizování nešetřilo na vhodných materiálech, jež zamezují ulpívání vodního kamene i špíny.
9. Samostatná kapitola
V kuchyni se vaří, smaží, peče až téměř do Štědrého dne. Průběžně se proto snažte uklidit hlavně horní části skříněk a věci odložené na lince. Povrchy skříněk a podlahu myjte až na závěr.
10. Všímejte si i toho, co není vidět
Při úklidu věnujte pozornost i nepořádku, který se skrývá „pod povrchem“. Jinými slovy, nezapomeňte vysát pod postelí, odsuňte sedací soupravu, pod kterou se nehromadí jenom prach, ale leckdy se najdou i zakutálené věci, prachovkou setřete i vnější stranu dna spodních skříněk, kde se rády usazují pavučiny apod.
Text: Emma Hildová
Foto: Bonami