zpět

Minimalistická kombinace v černobílém provedení

Tohle barevné spojení není tak úplně pro každého. Vyhovuje zejména sebejistým akčním lidem, kteří měří svět kolem sebe především kvalitou a nikoli kvantitou. I proto bývají černobílé interiéry minimalistické. Hodí se pro milovníky moderny a také retro stylu.

Hledáte-li kontrast, větší než černobílý už nejspíš nenajdete. Na druhou stranu ale do sebe tyto barvy krásně zapadají a jedna bez společnosti druhé by byly spíš nudné. Ve spojení jsou však dynamické, luxusní, elegantní a především nadčasové. Ostatně ne nadarmo se této kombinaci přezdívá nesmrtelná a najdete ji nejenom v bytovém designu, ale zcela zásadní roli hraje i v módě.

Co umí?

Vezměme to popořadě. Bílá představuje neutrální barvu, pracuje s účinky ostatních barev spektra. Bílou si obvykle pořizují majitelé malých bytů, protože prostoru opticky dodává velikost. Umí vtisknout jiným barvám další rozměr, pro energické odstíny znamená pomyslné zázemí, které krotí jejich nespoutanost a přidává do celkového výrazu nadhled, jakousi nevinnost a čistotu. Také černá barva je především neutrální. V osamění a na větších plochách působí smutným, možná až nepříjemným dojmem. Na druhou stranu, ve společnosti výrazných barev vynikne její dramatičnost, luxus a vznešenost. Použitá v jemných liniích dává věcem řád, formu a tvar.

Z výše uvedeného je jasné, že mluvíme o nadčasových barvách, které dohromady vytvářejí leckdy až vzrušující napětí. Tahle kombinace se těšila pozornosti zejména v období funkcionalismu a kubismu. Pokud se vám líbí, rozhodně nic nezkazíte, když si ji do interiéru pořídíte i teď, a to nejenom s ohledem na stále rostoucí oblibu retro stylu.

Našlapujte zlehka

V černobílé si můžete zařídit jednu místnost, ale extravagantní jedinci zvládnou klidně celý byt. Pravdou je, že v tomto zdánlivě jednoduchém spojení byste měli našlapovat velmi opatrně, jinak naděláte škody možná víc než slon v porcelánu. Proto nebude tak úplně od věci postupovat od nejmenších detailů, které se dají případně snadno opravit. Začněte třeba černobílým povlečením v ložnici, polštářky na sedačku v obývacím pokoji, anebo si pořiďte hezký černobílý porcelán. Jak vám tahle kombinace svědčí, zjistíte i z černobílých obrázků zavěšených v černém rámu na bíle vymalovanou zeď. Další krok mohou představovat černobílé skříňky v koupelně doplněné bílými obklady s černým vzorem.

Pokud máte z černobílého interiéru pocit, že působí příliš tvrdě, zaměřte se na měkké materiály a použijte tuto kombinaci hlavně na textilu, kobercích nebo závěsech.

Důležité jsou vzory

Značného efektu lze dosáhnout s pomocí vzorů. Černobílé pruhy, kostky, puntíky, květiny či různé ornamenty patří k velmi oblíbeným nejenom u módních návrhářů, ale rádi s nimi pracují také interiéroví designeři, protože jim umožňují pohrát si s prostorem a dodat mu osobitou atmosféru. Máte nízký strop? Pořiďte si tapetu se svislými pruhy, které ho opticky zvednou. Strop můžete i snížit, když naopak použijete tapetu s vodorovnými pruhy, které celkový prostor zútulní. V malých místnostech si dejte pozor na zahuštěné drobné vzory, jenž mohou vyvolat stísněný pocit.

Vyváženost

S černou i bílou je třeba pracovat opatrně. Když se to vezme kolem a kolem, tak i v tomto případě jde o šachovou partii, kde jedním špatným tahem klidně zničíte celou práci. Nejsnadněji se pracuje na bílém pozadí, což vyžaduje bílé stěny a světlou podlahu. Dál musíte vzít v úvahu, jak máte velké místnosti a přidávat či ubírat na černé barvě. Do obýváku připomínajícího letištní halu klidně postavte černý nábytek i se sedací soupravou, protože tím místnost jenom zútulníte. V malém interiéru si budete muset vystačit pouze s černým stolkem nebo pár nábytkovými skříňkami v kombinaci černá bílá. S černou zacházejte opatrně v ložnici, zde by měla plnit hlavně funkci doplňkové barvy a nikoli rovnocenného partnera bílé.

Efekt se nedostavil?

Někdy se může stát, že ať děláte, co děláte, takto „vybarvený“ interiér působí chladně, nudně, anebo se vám po určité době okouká a začnete mít pocit, že to není tak úplně ono. Díky tomu, že jsou obě dvě barvy neutrální, nejsnadněji prostor oživíte a zútulníte dalšími barvami. Černobílé kombinaci sluší modrá, červená, efektně bude vypadat žlutá nebo hnědá. Nezapomínejte ani na materiály, obě barvy si rozumí se dřevem nebo s betonem.

 

Text: Emma Hildová

Foto: J.A.P., Trachea, LikeFoto, Bonami

 

Minimalistická kombinace v černobílém provedení Minimalistická kombinace v černobílém provedení Minimalistická kombinace v černobílém provedení
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty