zpět

Vánoce jsou tady. A jak je udělat útulné a pohodové?

Součástí Vánoc je i tradiční výzdoba. Někdo dává přednost dekoracím v červené, zelené a zlaté, další sází na přírodniny. My se přimlouváme za vytvoření útulného a pohodově působícího interiéru.

Utrácet spoustu peněz za vánoční výzdobu umí každý. Uměním je ale vybrat takové doplňky, které vytáhnete z komory klidně i uprostřed léta, aniž by si někdo myslel, že se buď nemůžete dočkat Ježíška, anebo jste se definitivně zbláznili. Tím vás rozhodně nechceme odradit od červeno-zelené tradice doplněné zlatými, stříbrnými nebo bílými efekty. Jenom je třeba dbát na to, abyste si z přehršle typických vánočních ozdob nevytvořili panoptikum, ve kterém si kvůli pestrosti barev budete spíš připadat jak na Havaji a nikoli v české kotlině, a to ještě ve vánočním čase.

Styl

Výběr vánočních dekorací by měl odpovídat stylu zařízení bytu nebo domu. Do moderně pojatého interiéru se příliš nehodí ozdoby ze slámy a rustikálně laděný keramický betlém, ale budou mu slušet svícny v jednoduchých elegantních tvarech, drátěné hvězdy jako symbol Vánoc, vánoční stromek laděný do jedné, maximálně dvou barev. Venkovský styl, anebo stále oblíbenější skandinávský, se nese ve znamení různých přírodních dekorací, které stačí nasbírat na předvánoční procházce v lese, anebo utrhnout na zahradě, případně dozdobit zlatou nebo stříbrnou barvou.

Barvy a kontrasty

Nenechte se zlákat představou obchodních domů, kde výlohy hrají pestrobarevnou vánoční výzdobou. Mimochodem, nebolí vás z ní tak trochu oči? A přesně tohle se vám může stát, když to s barevností a kontrasty přeženete i ve vlastní domácnosti. Mějte na paměti, že červená, zelená, zlatá, stříbrná jsou doplňkové barvy a s jako takovými byste s nimi měli zacházet. Ideální je pro ně neutrální podklad, v období Vánoc obvykle bílý, který zjemní dynamičnost jednotlivých barev a dodá jim potřebnou špetku elegance. Jít můžete i cestou odstínů hnědé, měděné, dekorů dřeva, kamene. 

Plamen svíčky

K typickým vánočním doplňkům patří světelné řetězy, svíčky a všelijaká další světýlka. Svíčky jako takové představují dokonalou bytovou dekoraci, se kterou se dá doslova čarovat. Životadárné světlo samozřejmě vykouzlí i pouhá jedna svíčka, pokud si jich ale pořídíte více, máte vánoční výzdobu téměř hotovou. Jenom nezapomeňte na kvalitní svícen a jeho vhodné zabezpečení nejenom před malými dětmi. Jednoduché svícny ostatně zvládnete vyrobit doslova za pár minut. Bude vám k nim stačit svíčka, hezké zavařovací sklenice a mašle s vánočním dekorem. Svíčku můžete také postavit do květináče, obložit ji mechem a přidat kousek jehličí. Ani tahle dekorace vám rozhodně nezabere půlku dne. Mimochodem, světelný řetěz neudělá ozdobu jenom na stromečku, ale vynikne i na svátečně prostřeném stole, případně zavěšený na zácloně. Na okenním parapetu se budou pro změnu pěkně vyjímat lucerny v různých velikostech. Těm rozhodně dejte prostor i venku před domem.

Vůně

Důležitá a vlastně nezbytná součást Vánoc. Do vázy proto umístěte větvičky jehličnanů, které jsou samy o sobě hezkou a hlavně voňavou dekorací. Na stůl v každé místnosti postavte misku a do ní naaranžujte typické vánoční koření, skořici, vanilku, hřebíček a badyán. Když je lehce zakápnete alkoholem, krásně provoní celý interiér. Existují i voňavé svíčky, oleje do aromalamp, vonné difuzéry apod. V tomto případě ale raději pečlivě zvažte jejich použití, obzvlášť, jestli máte doma alergika, kterému by některé složky v průmyslově zpracovaných vůních mohly vadit.

Čerstvé květiny

I když jsou symbolem léta, do vánočně laděného interiéru rozhodně patří. Jejich něžná krása vynikne na pozadí minimalistické výzdoby. Sáhnete po tmavě červených růžích, nebo dáte přednost bílým tulipánům či amarylis? Ať už si vyberete jakoukoli květinu, slušet jí to bude ve správně zvolené váze i samotné. Zajímavého kontrastu ovšem dosáhnete, když k ní přidáte pár větviček jehličnanů. Skvěle budou vypadat i hrnkové květiny - bramboříky, orchideje nebo typická vánoční hvězda či vánoční kaktus.

Host do domů, Bůh do domu

Vánoce jsou obdobím setkávání se nejenom s rodinou, ale také s kamarády, přáteli a známými. Často pak vzniká otázka jaké pohoštění připravit a jak ho servírovat. Zkuste tento úkol pojmout méně tradičně a dopřejte své návštěvě třeba ochutnávku různých sýrů nebo naložených pochutin. V záplavě chlebíčků a cukroví vám nejenom poděkují za to, že se snažíte ušetřit vánočním hodováním zkoušené zažívání, ale ocení i méně obvyklé servírování v malých mističkách, skleničkách či na malých talířích.

 

Text: Emma Hildová

 

Vánoce jsou tady. A jak je udělat útulné a pohodové? Vánoce jsou tady. A jak je udělat útulné a pohodové? Vánoce jsou tady. A jak je udělat útulné a pohodové?
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty