zpět

I dveře si zaslouží naši pozornost a pravidelnou péči

V jednom z předchozích článků jsme se zabývali výběrem vhodných dveří. Nestačí ovšem dveře jen vybrat, koupit a zavěsit, ale je třeba o ně také pravidelně pečovat. Jedině tak totiž prodloužíte jejich životnost, barevnou stálost a bezproblémové dlouholeté užívání.

V první řadě věnujte pozornost čisticím prostředkům. Vyhněte se drátěnkám, kartáčům, přípravkům na bázi chloru a dalším čističům, které mohou poškodit povrchovou vrstvu dveří. Vybírejte přípravky, které jsou přímo určené pro jejich údržbu.

Pozor na vodu a vlhkost

Obzvlášť dveřím z masivu a s dýhovaným povrchem nesvědčí příliš vysoká vlhkost a mokré prostředí. Dveře se totiž mohou začít kroutit nebo se na nich začnou tvořit mapy. Do prostor s vysokou vlhkostí, k nim patří především koupelny a sklepy, proto vybírejte dveře se speciální voděodolnou či klima úpravou. Při mytí zásadně používejte pouze vlhký hadřík.

Čím čistit

Dřevěné dveře nejlépe vyčistíte mýdlovým čističem, který si poradí jak s nečistotami, tak prachem, protože je antistatický, takže zabraňuje jeho dalšímu usazování. Díky tomu barva dveří zůstane déle jako nová. Sice se v každé domácnosti najde bavlněný hadřík, nicméně lépe si s udržením čistoty poradí speciální utěrka z mikrovlákna. Odborníci také doporučují závěrečné použití leštěnky se včelím voskem, která dodá ploše dveří extra lesk.

Laminát

Pokud jste se rozhodli pro dveře z laminátu, i jeho údržba má svá specifika. Sice mu voda tolik neškodí jako dřevu, ale přesto s ní šetřete. Laminát je sám o sobě hodně odolný, takže na nečistoty vám postačí běžný saponát rozředěný vodou. Samozřejmě i v tomto případě si dejte pozor na abrazivní prostředky. Po omytí plochy můžete použít leštěnku s akrylátem s obsahem včelího vosku, která dodá dveřím ochranný film a vysoký lesk.

Sklo

Čiré skleněné plochy vždy omývejte celoplošně s pomocí malého množství horké vody a přípravku určeného přímo na čištění skla. Vyvarujete se tak dlouhému schnutí a tvorbě nevzhledných map od vodního kamene. Pozor na čistění pískovaného skla, které je náchylné k poškození. Opět je vhodné použít jemnější prostředky, například již zmíněný mýdlový čistič. Pro různě zdobená skla se prodávají speciální čisticí přípravky, které jsou velmi jemné, takže s nimi krásně vyčistíte také zrcadla. Skla nejenom vyčistí, ale současně i vyleští. 

Panty a zámky

Umýt plochu dveří nestačí. Údržbu vyžadují také panty a kování, které před korozí spolehlivě ochrání speciální olej. Čištění pantů je důležité zejména proto, že usazená špína může zhoršit funkci dveří. Jakmile dveře nezůstávají v otevřené pozici, ale pravidelně se samy zavírají, je nutné dotáhnout svěšené panty. To obvykle dělají proškolení odborníci výrobce dveří. Právě neodborné seřizování bývá kamenem úrazu a příčinou nesprávného fungování dveří, navíc se tak můžete připravit o záruku. Je jasné, že takovou péči nebudete věnovat dveřím do spíže nebo kuchyně, ale například u vchodových bezpečnostních dveří byste měli využívat i pravidelný servis, který většina firem dnes nabízí.

Dejte si pozor

I když se při výrobě dveří používají stále modernější technologie, které zajišťují jejich vysokou kvalitu, při nesprávném používání může dojít k jejich poškození. Už jsme řekli, že je třeba koupit ty správné dveře do daných klimatických podmínek, protože velké výkyvy teplot či vysoká vlhkost obvykle způsobují nechtěné zkroucení dveří a další nepříjemnosti. Interiérové dveře jsou vhodné do prostředí odpovídajícímu kategorii Klima I, kde vzdušná vlhkost činí 30 až 50 procent a maximální rozdíl teplot dvou oddělených interiérů je 5 °C. Zároveň by teplota neměla klesnout pod 18°C.

Speciální doplňky

Kromě pravidelné péče a servisu můžete speciálními doplňky předejít nevědomému poškození dveří. Aby vaši domácí mazlíčci při snaze dostat se na druhou stranu dveře nepoškrábali, je možné nainstalovat speciální průlez. Pro více frekventované dveře, kde si navíc pomáháme k otevření kopnutím nohou, jsou určené speciální okopné plechy, které plochu dveří chrání. Pomoci mohou také samozavírače či automatické prahy. U celoskleněných dveří - především u těch v čiré hladké podobě - vybírejte vhodné madlo, abyste předešli častému dotyku rukou na skleněné plochy, protože tento typ skla je nejvíc náchylný na otisky.

Dveře představují důležitou investici. Jejich kvalita se odráží na jejich životnosti. Při nákupu tak mějte na paměti, že šetřit zrovna na dveřích se nevyplácí.

 

Text: Emma Hildová

I dveře si zaslouží naši pozornost a pravidelnou péči I dveře si zaslouží naši pozornost a pravidelnou péči I dveře si zaslouží naši pozornost a pravidelnou péči
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty