zpět

Jak vybrat vhodné obklady do vaší koupelny?

Máte před sebou rekonstrukci koupelny a stojíte před dilematem, jaké obklady si máte vybrat? Co řešíte na prvním místě – cenu, nebo barvu? Chodíte jen tak po obchodech a hledáte ty nejvhodnější, nebo předem kontrolujete i internetové obchody?

Nastavte si rozpočet

Změřte si koupelnu a vypočítejte si, kolik by měl metr obkladaček maximálně stát, abyste se vešli do stanoveného rozpočtu. Ceny obkladů se sice pohybují od 150 korun za metr čtvereční, ale mohou se vyšplhat i na pět tisíc korun za metr čtvereční, případně i výše. Nezapomeňte také na práci obkladače, pokud si nebudete obkládat koupelnu sami. Nejste-li ale zkušeným obkladačem, doporučujeme objednat si na tuto práci odborníka. Obkládání koupelny není tak jednoduché, jak to zprvu může vypadat.

Vyberte typ

Rozmyslete si dobře, jaký typ obkladaček do své koupelny zvolíte, protože i to se odrazí na jejich ceně, a tím pádem i ve vašem rozpočtu. Nejdostupnějším a cenové výhodným typem jsou obkladačky keramické. Na trhu ale můžete sehnat i obkladačky korkové, skleněné, vanilové nebo z kamene.

Vyberte barvu a styl

Ani s barvou to není až tak jednoduché. Při výběru obkladaček myslete na to, že koupelnu budete užívat několikrát denně po mnoho let. Výrazný vzor a barvy jsou sice velkým trendem, ale vám mohou za rok vadit natolik, že budete zvažovat nový obklad. A tu práci si určitě ani nechcete představovat…

V koupelně vypadají nejlépe přírodní barvy, k nimž patří například odstíny hnědé. Velmi příjemná, čistotu evokující, je také kombinace bílé s modrou, zelenkavou či fialovou.

Dlouhou dobu byla velmi trendy mozaika. V posledních letech jsou však celomozaikové koupelny na ústupu, nicméně některé prvky jsou stále zachovány jako dekor.

Kupte jich víc

Vždycky myslete na to, že pro případ rozbití budete potřebovat o pět procent obkladaček víc. Vzhledem k tomu, že další obkládání koupelny přichází v úvahu až za několik (desítek) let, je vždycky dobré mít pár kousků v zásobě i kvůli opravám. Firmy totiž mění svůj sortiment poměrně často, a proto není tak úplně jisté, zda budou mít v nabídce stejné obkladačky i za dva roky.

 

Christine Pölderlová

Jak vybrat vhodné obklady do vaší koupelny? Jak vybrat vhodné obklady do vaší koupelny? Jak vybrat vhodné obklady do vaší koupelny?
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty