Krbová kamna jsou velmi žádaná a jejich současná nabídka velmi pestrá. Můžete si tak pořídit jak strohé litinové kousky, tak složitá a zdobná kachlová kamna vybudovaná na míru. Velmi oblíbené jsou napodobeniny starých venkovských kamen.
Říkáte si, že krbová kamna přece nejsou žádná novinka? Pak máte svým způsobem pravdu – v rekreačních objektech jsou k vidění opravdu často. Změna se týká především toho, že se krbová kamna už nepořizují jen na chaty a chalupy, ale i do moderních interiérů bytů a rodinných domů. Obvykle mají splnit úlohu designového prvku, který umocní celkový dojem z obytného prostoru. Navíc jsou vhodná i do domácností s alergiky, protože nepřepalují prach. Tato informace je v době, kdy většina z nás má s některým typem alergie zkušenost, velmi důležitá.
Výhodou krbových kamen je, oproti krbům, i jejich pořizovací cena - dají se totiž sehnat již od deseti tisíc korun. Další výhoda spočívá i v tom, že zatímco s krbem se musí počítat již při stavbě komína, krbová kamna můžete umístit i tam, kde původní komín nevyhovoval.
Krbová kamna v bytě?
Pokud obýváte vyšší patro v činžovním domě, je potřeba se poradit s odborníkem. Podstatné je, jakou máte v bytě podlahu a zda se na ni těžká kamna hodí. V případě, že je podlaha z lamina či dřeva, nebo jakéhokoli jiného hořlavého materiálu, je pod ně nutná podložka z tvrzeného skla.
Zásadní je i otázka, zda chceme krbová kamna brát pouze jako designový doplněk interiéru, nebo jimi budeme vytápět celý prostor bytu či domu.
Oheň patří za sklo
Zatímco krby předávají teplo cirkulací kolem krbové vložky, kamna více pracují s teplem a předávají ho do keramických tahů. Většina lidí si krby pořizuje kvůli příjemné atmosféře, ale přibývá i těch, kteří se zajímají o to, jak mnoho lze instalací krbu ušetřit na vytápění. Odborníci jsou názoru, že každý předem vytvořený odhad není úplně přesný, protože mimo jiné záleží i na tom, jak je konkrétní dům zateplen a jaká má okna. Počítat s tím, že pokud byt vytopíme krbem, můžeme ztlumit či zcela vypnout radiátory, prostě nelze.
Dřevo, briketa či plyn?
Pokud se rozhodnete k pořízení krbových kamen, je důležité položit si otázku, čím budete topit. Možná se vám to může zdát jako otázka zbytečná, protože podle vás jednoznačná odpověď zní, že dřevem. Hloupě ta otázka může vypadat, žijete-li na venkově a máte k dispozici dostatek dříví za přijatelnou cenu. Pokud ale žijete ve městě v činžovním či panelovém domě, asi těžko si můžete před dům vyskládat dřevo na zimu. Pro tyto případy jsou tady pelety. Vyrábějí se z pilin, které vznikají při zpracovávání dřeva, a nejsou v nich žádné chemikálie. Další možností jsou dřevěné brikety.
Možností, která se prozatím v České republice příliš neujala, jsou krby plynové. Mají klasická prosklená dvířka, a tak si při troše fantazie můžete myslet, že vás hřeje skutečný oheň. Velkou výhodou plynových krbů je to, že nečoudí, takže naprostá čistota je samozřejmostí. Nevýhodou tohoto řešení je ovšem absence požitku, který k „živému“ ohni patří - praskání hořícího dřeva a jeho vůně.
Christine Pölderlová