zpět

První a nejdůležitější dojem začíná v předsíni

Proč nejdůležitější? Protože je jenom jeden. I kdybyste měli v bytě stokrát uklizeno, hosté si budou navždy pamatovat, jak u vás v předsíni zakopávali o boty, neměli si kam pověsit kabát ani odložit kabelku. Abyste se podobnému trapasu vyhnuli, zařizujte tento prostor stejně pečlivě jako kteroukoli jinou místnost v bytě.

Po pravdě řečeno, ani pro obyvatele bytu či domu nejspíš není právě dvakrát příjemné, když vrací unavení z práce a hned v předsíni na ně čeká hora střevíců, bundy visící a ležící všude jinde jenom ne na svém místě, do toho se povalující čepice, šály, rukavice a bůhvíco dalšího. Rozmrzelost z pracovního dne se pak snadno přetaví do rozmrzelosti z toho, kdo to všechno uklidí. Problém ale často nebývá ani tak kdo, jako kam s překážejícími věcmi.

Botník

Při výběru botníku se řiďte v první řadě jeho velikostí, která je dána počtem všech bot v domácnosti, a to nejenom těch, které nosíte pravidelně, ale i sezónních. Botník by měl být uzpůsoben také pro vysoké a veliké boty. Jde o to, že se vám boty do něj musí vejít, aniž byste je jakkoli ohýbali. Skříňka by se měla dát lehce zavírat a měla by být opatřena odvětráváním. Praktický je i menší otevřený botník pro obuv, kterou momentálně nosíte. Botník jako takový by měl najít místo hned vedle dveří, abyste nemuseli boty přenášet daleko od vstupu do bytu.

Šatní skříň

Pokud vám to dispozice předsíně umožní, zvolte vestavěné skříně, které nezahltí prostor a nabízejí velkou úložnou plochu. Velikost skříně, stejně jako její vnitřní řešení, závisí na tom, co všechno do ní budete chtít ukládat. Kromě svrchních oděvů totiž často slouží také pro skladování sezónních věcí, takže využití najdou i různé závěsné systémy nebo police až u stropu. Pozor na dvířka, do malé předsíně se z prostorových důvodů hodí spíš ta posuvná než klasická. Zamyslete se i nad designem dveřní plochy, která může být vyrobena z jiného materiálu, anebo opatřena zajímavým vzorem.

Nezapomeňte na věšák

I když máte v předsíni dostatečně velkou skříň, samostatný věšák je nezbytnost. Za prvé totiž do skříně nebudete ukládat kabát, sako, bundu, ve kterých jste zmokli, za druhé do ní nepatří ani svrchní oděvy hostů. Nejčastěji se používají nástěnné věšáky, ale předsíň může designově doladit i nějaký pěkný stojací model. U nástěnné varianty je důležité si pohlídat počet háčků, ke kterým připočtěte ještě dva navíc pro případnou návštěvu. Stojací věšák by měl být hlavně stabilní. Pro malé děti umístěte pár háčků na zeď do odpovídající výšky, na kterou dosáhnou. Jinak se totiž může stát, že se jejich oblečení bude válet po celé předsíni. Existují takzvané dočasné háčky, které se připnou ke klasickým, takže až děti odrostou, snadno je odstraníte, anebo lze poté dětské háčky využívat pro pověšení kabelek, tašek, čepic apod.

Budiž světlo

Ideální je, máte-li v předsíni přirozené světlo. V městském bytě ale tenhle „luxus“ obvykle chybí a světlo pronikající z ostatních pokojů je nedostačující. Proto je umělé osvětlení jednou z důležitých součástí vybavení. V malých panelákových předsíních rozhodně není místo pro lustr, který prostor opticky zahltí. Dobře poslouží přisazená stropní svítidla, jež nabízejí široký rozptyl. Uplatníte i takzvané bodovky, anebo podhledová svítidla. Ta se montují přímo do stropu, což má dvě výhody - nepráší se na ně a nenarušují hladkou linii stropu. Zvažte osvětlení s čidlem pohybu. Nemusíte se pak starat o to, zda jste při odchodu zhasli.

Každý pes, jiná ves

Platí obecné pravidlo, že všechny místnosti v bytě, zejména v tom malém, by měly být zařízené stejným stylem, tedy i předsíň. Jednotlivé nábytkové skříňky si rozhodně nepořizujte každou v jiném obchodě, protože se vám snadno stane, že se netrefíte do odstínu i typu a model Každý pes, jiná ves rozhodně na pěkném vzhledu vašemu bydlení nepřidá. A už vůbec si nenechte vnutit starou, byť zachovalou skříň nebo botník po někom z rodiny. I kdyby vypadaly stokrát dobře, s největší pravděpodobností nebudou vyhovovat vašim aktuálním potřebám.

Předsíňová stěna

Jednou z možností jak zachovat jednotný styl je předsíňová stěna. Poměrně široký výběr na trhu může mít ale jednu zásadní vadu na kráse - vzhledem k nedostatečné velikosti často neodpovídá potřebám rodiny. Stejně jako všechno ostatní, i předsíňové stěny si lze nechat vyrobit na zakázku. Stačí si tak nadefinovat, co všechno do ní potřebujete začlenit. Praktickým řešením jsou i obkladové panely jako součást stěny, které chrání zeď a jsou snadno omyvatelné.

Nezbytné doplňky

V předsíni by nemělo chybět zrcadlo, nejlépe ve velikosti zobrazující celou postavu. Pro snadnější obouvání myslete i na posezení. Tím může být vrchní část botníku, anebo samostatná židle, sedátko připevněné ke stěně apod. Hodit se budou háčky nebo mistička na klíče a police či další odkládací prostor na kabelky, čepice, šály.

 

Text: Emma Hildová

Foto: Le Bon, Bonami

První a nejdůležitější dojem začíná v předsíni První a nejdůležitější dojem začíná v předsíni První a nejdůležitější dojem začíná v předsíni
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty