zpět

Jak v interiéru zacházet s černou barvou? S rozmyslem!

Jste odvážní a toužíte ve své domácnosti udělat zásadní změnu, která zaujme každou návštěvu? Vyzkoušejte černou barvu. Ať už jen zvolíte černé doplňky, nebo si troufnete na celou černou stěnu, určitě to nebude krok vedle. Důležité pouze je, zacházet s touto barvou opatrně.

Černá se v posledních letech vrací zpět na vrchol. Není divu - vypadá elegantně a působivě. Setkáte se s ní jak na drahých telefonech, tak večerních dámských šatech či luxusních vozech. S černou prostě nikdy nešlápnete vedle. Pokud se rozhodnete použít černou barvu i v interiéru své domácnosti, je důležité se držet pravidla „Méně je někdy více“.

Pro začátek pro vás máme sedm užitečný tipů, jak s černou barvou „čarovat“ u sebe doma.

  • Zdůrazněte pouze jednu stěnu. Pokud byste na černo vymalovali všechny stěny, výsledek by nevypadal – jemně řečeno – příjemně. Jen si to zkuste představit.
  • Vrstvěte barvy. Černá barva vypadá velmi hezky ve spojení s neutrálními barvami, tedy s bílou, šedou či béžovou. Působivý efekt pak můžete dotáhnout i dalšími doplňky v černé barvě.
  • Pokud jste jedni z těch, kteří svůj byt udržují v jednotném tónu, doporučujeme zvolit černé vstupní dveře s mosazným kováním. Máte-li rodinný dům a i vchod doladíte květinami v černých květináčích, výsledek bude vypadat opravdu stylově.
  • Promyslete si použití černé barvy v kuchyni. Kuchyně z černého lesklého materiálu je velmi módní záležitostí, ale ne každý si na ni troufne. Zkuste tedy zvolit třeba jen černé spotřebiče a doplňky.
  • Kombinace černé a bílé nevyjde z módy snad nikdy. Tak to bylo, je a bude. Pusťte se do bílé s černými puntíky, nebo do kombinace černých a bílých proužků. Začněte u doplňků, a pokud zjistíte, že vás tato nesmrtelná kombinace baví i po pár týdnech, zkuste ji i na stěnách či závěsech.
  • Ložnice je místnost, která nevyžaduje až tolik světla jako třeba obývací pokoj či kuchyně. Proto se zde rozhodně nemusíte bát, že vám takzvaně „ujede ruka“. Představte si, jak krásně se může spát v saténovém černém ložním prádle. Nikdy ale nezapomeňte černou barvu „rozbít“ nějakým světlým tónem. Přece jen se nechcete v ložnici cítit tak trochu jako v díře.
  • Kombinujte ji vždy a pouze s jednou jedinou barvou. Nemíchejte odstíny, nepleťte k sobě bílou a béžovou. Černé sluší jen jeden protipól.  

Černá barva v českých interiérech ještě mnoho prostoru nedostává. Je to velká škoda, protože pokud je dobře zvolena a kombinována s citem, výsledek bývá opravdu působivý. Zkuste se inspirovat v módě. Podívejte se na různé kombinace, které by vás mohly bavit.

Věnujte ale pozornost světlu v těch místnostech, kde chcete černou barvu aplikovat. Pokud je váš obývací pokoj už tak dost temný, určitě nemá smysl pouštět se do větších experimentů. Máte-li naopak světla na rozdávání, nebojte se černou použít i tam, kde byste ji vůbec nečekali.

 

Christine Pölderlová

Jak v interiéru zacházet s černou barvou? S rozmyslem! Jak v interiéru zacházet s černou barvou? S rozmyslem! Jak v interiéru zacházet s černou barvou? S rozmyslem!
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty