zpět

Toužíte po originálním nábytku? Vyrobte si ho z palet

Dřevěné palety se v posledních letech staly poměrně vyhledávaným materiálem. Vlastně ani není divu, protože se z nich dá vyrobit různé vybavení do bytu - od poliček, přes stolky a dokonce i postele. Co všechno k tomu budete potřebovat?

Jak už jsme zmínili, nábytek z palet představuje originální zařízení interiéru, skvěle ovšem zapadne i do venkovního prostředí zahrady, terasy a uplatnění najde také na balkoně. Pokud nemáte možnost opatřit si klasické vyřazené palety, není to rozhodně důvod se s paletovým nábytkem rozloučit. V hobby marketech se prodávají takzvané projektové palety vyrobené ze smrkového dřeva, ze kterých lze stejně snadno vytvořit například sedačku, stůl nebo postel. K výrobě budete potřebovat také metr, úhelník, šrouby, šroubovák a úhlovou brusku. 

Paletové posezení

K pohodlnému posezení si opatřete tři stabilní palety. Začněte tím, že položíte dvě palety na sebe a přišroubujete je. Třetí paletu použijete na opěradlo. Paletu postavíte na delší stranu a na několika místech ji pořádně přišroubujete. Mějte na paměti, že opěradlo musí být stabilní a vydržet zátěž. Během výroby můžete sezení dle potřeby upravovat, například prodloužit nebo zvýšit. Výhodou palet je, že se nábytek dá poskládat dohromady na zkoušku, takže ho sešroubujete, až si budete jisti jeho finální podobou. Jakmile bude základní kostra hotová, opatřete ji polštáři na sezení a pohodlnými opěráky.

Praktický stolek na kolečkách

Na spodní stranu palety přišroubujte do každého z rohů stabilní kolečko. Paletu s připevněnými kolečky pak přiložte na druhou paletu a dobře je k sobě přišroubujte. Pokud nechcete, aby byl stůl pojízdný, můžete místo koleček použít další paletu, která vytvoří boční stěny a současně nohy stolu.

Šikovná police

Takového vybavení není v domácnosti nikdy dost. Pro sestavení základní police si pořiďte dvě palety a dřevěná prkna, která by měla být tak dlouhá, jak dlouhá bude police. Pokud jde o počet prken, musí pokrýt celý povrch police. Obě palety postavte na hranu proti sobě. Vzdálenost mezi nimi ponechte podle délky připravených prken. Palety musí být k sobě otočené spodní částí, aby se na vzniklé výstupky dala položit dřevěná prkna, která dotvoří finální výrobek. Pokud budete polici montovat ke stěně, raději palety přišroubujte už nyní. Na připravené palety připevněte prkna, tak vznikne horní deska police. V případě, že regál bude stát v prostoru, je nutné kvůli stabilitě vyrobit na zadní straně diagonálu, tj. dvě překřížená prkna, která se připevní k zadní straně police. Aby byla prkna vzájemně dobře upevněná, v místě spoje se dlátem vydlabe prostor.

Kreativní hobby

I když to tak na první pohled nemusí vypadat, výroba nábytku z palet je jednoduchá. Navíc si můžete jednotlivé kousky nábytku upravovat dle potřeby. Když přidáte k jednomu křeslu další, vznikne pohodlná sedačka. Nižší stolek získáte tak, že jednu paletu rozpůlíte a každou půlku použijete na jednu stranu. Polici z palet můžete zvýšit přidáním dalších palet.

 

Připravila: Emma Hildová

 

Toužíte po originálním nábytku? Vyrobte si ho z palet Toužíte po originálním nábytku? Vyrobte si ho z palet Toužíte po originálním nábytku? Vyrobte si ho z palet
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty