zpět

Toužíte po vzdušném interiéru? Vsaďte na minimalismus

Jedni ho milují, druzí nesnášejí. Na někoho působí chladně, možná až neosobně, další si pochvaluje jednoduchý přístup zachovávající čistou atmosféru bez přemíry doplňků. Pokud vám vyhovuje nekomplikovaný styl, bude pro vás minimalismus přesně to pravé.

Víc než kde jinde tady platí zásada – méně je více. Pro minimalistický styl je dalším určujícím faktorem kvalita a dokonalé zpracování. Zapomeňte na zdobné kudrlinky, protože tady vedou čisté rovné linie a materiály jako dřevo, kov, sklo nebo plast.

Pozitivní styl

Chladnou neosobnost, která bývá minimalismu vyčítána, snadno zjemníte vhodným osvětlením a teplými barvami, které mu dodají citovou hloubku. V minimalistickém interiéru oceníte zejména snadnější údržbu, protože nebudete muset utírat prach z bezpočtu různých doplňků, vyklepávat spoustu deček a komplikovaně se proplétat s luxem mezi přemírou nábytkových skříněk. Bydlení v příjemném prostředí oproštěném od zbytečností navíc působí uklidňujícím dojmem, což si po celodenním shonu nejspíš necháme líbit všichni.

Minimalistické základy

Domov s prvky minimalismu stavte od podlahy. Uplatní se keramická či kamenná dlažba, velmi dobře vypadá betonová stěrka. Pokud jde o velikost dlažby, přednost mají větší formáty a neutrální odstíny. Strohost tohoto stylu snadno zmírní podlahová krytina s dekorem dřeva. Výmalba se nese v duchu jemných neutrálních odstínů, do kterých zasahují dřevěné či kamenné obklady. U jakékoli dekorace pečlivě zvažte její rozměr, barvu a hloubku, tedy zda se na stěnu, do prostoru, či kamkoli jinam vůbec hodí. Myslete na to, že pro minimalismus je podstatný akcent. Jeden výrazný doplněk zvládne víc než deset malých obrázků. Navíc, i ta sebemenší dekorace by v sobě měla nést prvky minimalistického stylu.   

Redukce nábytku

V minimalistickém obývacím pokoji rozhodně nenajdete klasickou nábytkovou stěnu, ale maximálně dvě tři jednoduché skříňky. Bývají bezúchytkové, aby nerušily čisté linie povrchu dvířek. Typické pro tento styl jsou otevřené police připevněné na zdi. Pro ukládání věcí se využívají vestavěné skříně, šatny nebo komory.

Textilie

Barevné závěsy a zdobné záclony sem nepatří. O zastínění se postarají žaluzie. Pokud ale máte pocit, že okno bez textilií působí neutěšeně, opatřete ho jednoduchou konzolí s jednobarevnými záclonami a závěsy. Ve snaze dosáhnout čistého minimalismu se z interiéru může poměrně snadno vytratit ono pověstné teplo domova. Pro zútulnění atmosféry proto přidejte jednoduché polštářky, přehozy, koberečky. I v tomto případě ale rozhodně platí, že méně je více. Navíc by každý takový doplněk měl mít svůj účel. Například polštářem si podepřete záda, kobereček zateplí podlahu u posezení a podobně. 

Doplňky

Podstatné je osvětlení, i když nenápadně instalované ve stropních podhledech, prosklených skříňkách, rozích. Lampy mají jednoduché geometrické tvary podtrhující minimalistickou myšlenku. Miniaturní vázičky, dózičky, sošky nahrazují velké solitéry, které vnesou do prostoru zajímavý rozměr. Nebojte se kontrastu, který tomuto možná tak trochu nudnému stylu dodá parádní šmrnc. 


Text: Emma Hildová

Foto: nordicday.cz, flickr.com, Natso Artist Painter, Ruchi Designs

Toužíte po vzdušném interiéru? Vsaďte na minimalismus Toužíte po vzdušném interiéru? Vsaďte na minimalismus Toužíte po vzdušném interiéru? Vsaďte na minimalismus
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty