zpět

Zabalte svůj interiér do pastelových barev

Jaro, jak jistě všichni doufáme, nám už klepe na dveře. Krom toho, že budeme moci odhodit teplejší svršky, můžeme si jaro vytvořit i v interiéru. Pastelové barvy jsou velmi jemné, ale zároveň dodají místnosti šmrnc.

Co jsou pastelové barvy?

Pastelové barvy jsou kombinací klasických barev, jako je žlutá, oranžová, zelená, modrá, růžová či fialová s  barvou bílou. Ty pak vystupují pod názvy lila, meruňková, mátová… Jsou velmi jemné a něžné a dokáží místnosti dodat vzdušnost a více světla. Pokud máte strach, že s jejich použitím bude váš interiér působit vybledle, zkuste zapojit do hry výraznější prvek nebo geometrické tvary. Fantazii se meze nekladou.

Kam se hodí?

Dříve jsme tyto barvy mohli vidět zejména v dětských pokojích. Ještě dnes, pokud se narodí miminko, se výmalba často „ubírá“ buď směrem ke světle modré, nebo světle růžové, případně jemně žluté. Postupem času se ale pastelové barvy dostaly i do dalších místností, kde, při správném použití, dělají velkou parádu. Zvláště, máte-li problém s nedostatkem světla, pastelové barvy v kombinaci s bílou či béžovou váš byt zaručeně rozjasní. Pastelové barvy mají ještě jednu velkou výhodu. Nemusíte si vybrat pouze jednu z nich a ladit s ní celý byt. Pastelové barvy vyniknout pouze tehdy, pokud jich použijete více. Teprve tehdy docílíte toho správného efektu.

Kombinace barev

Je důležité si uvědomit, jaký styl se do vámi zvolené místnosti hodí. Určitě se celému interiéru lehce přizpůsobte i barevnou kombinací. Pokud máte celý byt laděný do zemitých barev, zkombinujte pastelové barvy s šedou nebo béžovou. Nevíte-li si rady, podívejte se na internet, kde jistě naleznete množství inspirace. Pokud jsou pro vás pastelové barvy příliš bledé, ale přece jenom byste je rádi vyzkoušeli, zkuste zakomponovat do interiéru jeden výrazný prvek. Například sytě žlutá pohovka dokáže udělat s místností divy.

Můžete také zvýraznit stěny použitím tapety s geometrickými prvky. Dávejte ale pozor, aby výsledek nepůsobil přeplácaně. Geometrické prvky se k pastelovým barvám velmi hodí. Pokud si ale na výraznější tapetu netroufáte, zkuste geometrické prvky zakomponovat ve formě doplňků. Takové polštářky na pohovku se dají vždycky sundat nebo vyměnit za jiné mnohem jednodušeji než tapeta.

 

Christine Pölderlová

Zabalte svůj interiér do pastelových barev Zabalte svůj interiér do pastelových barev Zabalte svůj interiér do pastelových barev
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty