zpět

Zn. Hledáme chalupu. Jak najít tu pravou?

Češi jsou národ chalupářů a nic se na tom nezměnilo ani v průběhu posledních desetiletí. Zejména rodiny s malými dětmi hledají nejenom prázdninový, ale i víkendový únik z města a taková chata či chalupa může být zajímavým řešením...

Jestliže uvažujete o investici do takové nemovitosti, nejspíš budete řešit otázku, zda pořídit zachovalou stavbu, ve které provedete pouze kosmetické úpravy, vyměníte zařízení interiéru a můžete chalupařit či chatařit. Anebo se rozhodnete pro ruinu, ovšem s historizujícími prvky, které vdechnete nový život, případně dáte přednost koupi stavebního pozemku a postavíte si domek dle vlastních představ.  Ať už se rozhodnete pro kterékoli řešení, počítejte s tím, že každé z nich má nejenom pozitiva, ale i negativa.

Kde hledat?

Základ je výběr vhodné lokality. Na chalupě ve vesnici vzdálené 150 km od domova sice může být krásně, ale ne každý finančně utáhne náklady na pravidelnou víkendovou dopravu. I když vlastníte auto, určitě je dobré si ověřit spojení do města autobusem nebo vlakem. Chalupa na samotě u lesa v sobě sice má notnou dávku romantiky, ale zcela neromanticky svádí k návštěvě zloděje. Rovněž si zjistěte, jak daleko je například obchod s potravinami, autobusová či vlaková zastávka, lékař nebo kulturní a sportovní vyžití. Rozhodně není od věci se poptat na sousedy. Pokud máte malé děti, myslete i na to, zda budou mít v sousedství kamarády. Jinak totiž můžete počítat s tím, že čím budou starší, tím spíš se budou snažit se z víkendů na chalupě vymanit. Nebude je to tam totiž bavit. Nahlédněte i do katastrální mapy a územního plánu. Díky tomu snadno zjistíte, jaká výstavba se v nejbližší době v okolí chystá.  

Našli jste?

Pokud se vám podařilo objevit stavbu podle svých představ, je třeba ji důkladně prozkoumat. Na prohlídku si proto s sebou vezměte odborníka, který vás upozorní i na možné skryté vady na první pohled dobře vypadající nemovitosti. Při prohlídce se zaměřte na elektrické rozvody, typ vytápění, spotřebu energií, vyvložkování komína, stav oken, podlahové a střešní krytiny a krovu. Neméně důležitá je i možná plíseň, která se může skrývat třeba pod podlahou. Prohlédněte si také zahradu. Občas se stává, že majitelé v inzerci uvedou vzrostlé stromy a keře, které jsou ale natolik staré a neošetřované, že o případné úrodě se dá polemizovat, takže budete muset zahradu založit novou.

Raději do nového

Ne každý má chuť se nastěhovat do domu „po někom“. Starší domky navíc nemusí vyhovovat dispozicí, něco jim chybí, nebo se mohou ukázat i nevyjasněné vlastnické záležitosti. Řešením je tak vlastní výstavba. V tomto případě je ale třeba si velmi dobře vybrat a ohlídat stavební firmu. Více starostí vykompenzuje víkendové bydlení přesně podle vašich představ. Opět to ale znamená oslovit odborníka, který vám zhotoví projekt nejenom pro následujících pár let, ale vezme v úvahu například i to, že časem budete chtít chalupu proměnit v dům vhodný pro běžné bydlení.

Cena

Každý prodávající by chtěl za svou nemovitost získat co nejvíce peněz a každý kupující by ji rád pořídil lacino. To je pochopitelné. Jakmile zjistíte cenu chalupy, chaty či pozemku, ověřte si, zda jde o cenu v dané lokalitě obvyklou. Příliš vysoká či naopak hodně nízká cena napovídá, že nemusí být vše v pořádku, jak tvrdí stávající majitel. Jestliže se rozhodnete si vzít na pořízení nemovitosti hypotéku nebo úvěr, ověřte si nejdřív v bance, zda na úvěr dosáhnete.

 

Text: Emma Hildová

 

Zn. Hledáme chalupu. Jak najít tu pravou? Zn. Hledáme chalupu. Jak najít tu pravou? Zn. Hledáme chalupu. Jak najít tu pravou?
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty