Narození potomka v každé rodině představuje významnou událost, která je ovšem spojena i se spoustou praktických úkonů. K těm zásadním patří vybavení dětského pokoje a výběr vhodných materiálů a barev.
I přes to, že v prvních měsících života dítěte je mnohem praktičtější, když spí s rodiči v ložnici, protože je třeba k němu vstávat i několikrát za noc, připravte mu také jeho vlastní království. Miminko totiž začne brzy sledovat svět kolem sebe a ve vhodně zařízeném dětském pokoji ho to bude bavit víc, než kdekoli jinde v interiéru.
Kde bude spát?
Do dětského pokoje patří takzvaná rostoucí postel, která dítěti vydrží až do školních let. Existují varianty, které uplatníte už od narození, protože v nich je zabudovaný přebalovací pult i úložný prostor pro základní potřeby, které byste měli mít při ošetřování miminka vždy po ruce. Jak dítě roste, z přebalovacího pultu může vzniknout třeba stolek na hraní, či další praktický doplněk. Určité výhody má i klasická postýlka, která sice dítěti vydrží maximálně do tří let věku, ale zato je obvykle opatřena kolečky, takže s ní lze velmi dobře manipulovat a přejíždět po bytě, což umožňuje i fakt, že je lehká.
Význam matrace
Vzhledem k tomu, že klasická postýlka dítěti dlouho nevydrží, řada rodičů ji pořizuje takzvaně z druhé ruky. Nic proti tomu, jelikož se dá snadno umýt. Pokud jde o matraci, tu rozhodně nečistěte, ale pořiďte novou. Pro miminka je nejvhodnější takzvaná sendvičová matrace, která se vyrábí z více vrstev a poskytuje zádům takto malých dětí dostatečnou oporu. Důležitý je kvalitní materiál a samozřejmě i snímatelné a pratelné potahy. Není od věci zvážit také koupi monitoru dechu, který hlídá spánek miminka a upozorní na možné zdravotní problémy.
Nezbytný přebalovací pult
Jestliže se rozhodnete pouze pro klasickou postýlku, budete potřebovat přebalovací pult. Pohlídejte si zvýšené okraje, které zabrání nenadálému překulení miminka přes okraj. Pod pultem se budou hodit police, do kterých uložíte například pleny, náhradní oblečení, kosmetiku a podobně. Šikovným řešením může být komoda s přebalovací plochou, která se dá poté, co dítě odroste, odmontovat a dál využívat například k ukládání oblečení nebo hraček. Při nákupu přebalovacího pultu si nezapomeňte pohlídat jeho výšku, abyste si při naklánění během přebalování zbytečně nenamáhali záda.
Volba materiálů a barev
Miminku dopřejte hlavně přírodní materiály. Do postýlky je vhodná bavlna, která je příjemná na omak a nedráždí pokožku. Dřevěný nábytek by měl být opatřený netoxickým lakem. Z barev dejte přednost světlejším tónům, maximálně ve třech barvách. Dětský pokoj by měl sice působit veselým a hravým dojmem, ale hodně barevných kombinací může naopak dítě nepříjemně rušit.
Na co nezapomenout?
Dítěti nesvědčí ostré světlo, proto by součástí vybavení měly být také závěsy, rolety nebo žaluzie. V tomto duchu vybírejte i osvětlení. Před lustrem dejte přednost různým lampám s pomalým náběhem, které miminko neoslní tak prudce jako klasické světlo. Do dětského pokoje samozřejmě patří i skříň na oblečení, hodit se bude pohodlné posezení pro maminku během kojení, koš na použité plenky apod. Prostor zútulní obrázky, ať již zarámované nebo nakreslené na stěnách, a samozřejmě hračky.
Emma Hildová
Foto: Lulubee.sk, Flickr