zpět

Knihy jako součást interiérového designu? Rozhodně ano!

Kromě obsahové hodnoty nám knihy mohou nabídnout i něco jiného. Zkoušeli jste někdy využít jejich barvy, eleganci a rozměry? Případně je uložit jinam než do klasické knihovny? Podívejte se …

Navzdory tomu, že žijeme ve věku e-knih, ty klasické, papírové jsou stále součástí našeho života. Dá se s nimi pracovat i poté, co je přečteme.

Barevné variace

Uspořádání knih podle barev je jedním z oblíbených způsobů jak do interiéru vnést zajímavou barevnou paletu, která je atraktivní nejenom svým vizuálním kontrastem, ale i určitou formou hravosti. Jak na to? Srovnejte do každé police knihy od jedné barvy obálky, anebo si pohrajte s barevnou proměnlivostí. Systém, jakým budete pracovat, se samozřejmě odvíjí od možností, jaké vaše knihy nabízejí.

Tradiční styl

Při využití knih v prostoru coby dekorativního prvku hodně záleží také na stylu interiéru. Kdo upřednostňuje větší projev osobnosti, může do knihovny přidat hezky zarámované rodinné fotografie, anebo sošky, vázy a další podobné doplňky, ovšem nikoli koupené na pouti v Horní Dolní, ale takové, které mají výtvarnou hodnotu. Pozor ovšem na to, že tento přístup je vhodný zejména v tradičně zařízeném interiéru, který sází na vizuální prvky. Představte si jednu dlouhou řadu knih, jež občas působí poněkud fádně. Tak proč ji nerozdělit třeba křišťálovou mísou, porcelánovou soškou nebo portrétem prarodičů.

Neformální uspořádání

Lidé se sklony k volnomyšlenkářství přirozeně inklinují k neformálnímu uspořádání domácnosti a takzvanému boho stylu. V tomto případě nebude klasická knihovna asi to pravé ořechové, zato věže z knih ano. V obchodech se dají sehnat vertikální regály, které mají pevnou základnu a jsou zakončené deskou, kam postavíte třeba květináč. Regál bývá uvnitř rozdělený na části, do kterých můžete skládat knihy podle témat, nebo již zmíněné barvy. Tohle vnitřní uspořádání má jednu velkou výhodu. Bez problémů vyndáte knihu z kterékoli části „věže“, aniž byste se museli obávat jejího zhroucení. Další zajímavé uspořádání nabízejí plovoucí regály, tedy police s knihami roztroušené po zdech. Opět je můžete naplnit podle barev, témat, oblíbenosti …

Pro bibliofily

Milovníci knih mívají často nerudovský problém, kam s nimi. S trochou kreativity se ale vždy dá najít ještě kousek místa, kam byste formálně knihu vlastně vůbec nikdy neuložili, přitom ve skutečnosti taková atypická knihovna dodá interiéru nevšední atmosféru. Využijte proto volné niky, prostor kolem dveří i nad nimi, knihy můžete umístit do předsíně, pojízdných kontejnerů, zkrátka kamkoli, kde je budete mít při ruce, až si budete chtít číst.


 

Text: Emma Hildová

Foto: Presotto, Flou, MDF Italia, Kriptonite, Extendo, Pianca


 


 

Knihy jako součást interiérového designu? Rozhodně ano! Knihy jako součást interiérového designu? Rozhodně ano! Knihy jako součást interiérového designu? Rozhodně ano!
Prohlédnout galerii (6)

Podobné projekty