Tenhle tradiční kousek bytového vybavení už dávno neslouží pouze jako zástěna při převlékání, jak ho nejspíš znáte z filmů pro pamětníky. Současní bytoví designeři ho totiž proměnili v plnohodnotný doplněk moderního interiéru.
Možná vás to překvapí, ale první zmínky o paravánech se objevují už ve 4. století př. n. l., a to v Číně, kde je lidé využívali nejenom jako nábytek, ale také originální dekorace. Jednalo se o velká, těžká a bohatě zdobená umělecká díla, která si mohli dovolit pouze movití jedinci. Později se jejich používání rozšířilo do Japonska a odtud dál do světa. Nutno ovšem dodat, že Japonci podstatně zjednodušili konstrukci paravánů, takže jejich většímu využití v domácnostech už nestálo nic v cestě. V Evropě i v Americe pak řemeslníci začali vyrábět vlastní modely.
Definice paravánu
Stručně řečeno, paraván je zástěna, která slouží k vytvoření soukromí. Obvykle bývá přenosná a skládá se ze tří až čtyř dílů. Dnes už se za ním jenom nepřevlékáme, ale používáme ho například jako dělící příčku v interiéru, kde chceme vytvořit soukromý koutek třeba sourozencům ve společném pokoji, nebo pro různé koníčky, případně práci. Kromě interiérových se prodávají i exteriérové paravány, které jsou vhodné pro použití na terasy nebo balkony. Objevují se i v takzvaných open space kancelářích, kde vytvářejí uživatelům určitý pocit soukromí.
Z čeho lze vybírat?
Existují dva typy paravánů, a sice pevné panely, nebo rámy s výplní. Panely se obvykle vyrábějí ze dřeva. Jejich plocha se různě upravuje. Vybrat si můžete tradiční malované vzory, jednobarevné povrchy, přírodní vzhled dřeva, nechat je potáhnout kůži, či látkou. Na trhu najdete také paravány natřené speciální barvou umožňující na panel kreslit nebo psát jako na tabuli.
Rámová konstrukce může být dřevěná, kovová nebo plastová. Obvykle se vyplňuje různými druhy textilií, sklem, speciálním papírem a podobně. Jednotlivé části paravánu mají obdélníkový tvar a většinou stejnou výšku. Těžší kovové varianty mohou být opatřeny kolečky pro snadnější manipulaci.
Proč si ho oblíbíte?
Kromě toho, že se za něj schováte, když si budete chtít v klidu číst, plést, či jen tak odpočívat, využijete ho třeba v koupelně spojené s toaletou. Existují paravány, které současně slouží i jako elektrické topidlo. Některé varianty bývají opatřené různými kapsami a zásuvkami. Prodávají se i typy, které si můžete dozdobit interiéru doslova na míru.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: B&B Italia, IKEA, Karalis, Pinterest