zpět

Důležitou součástí interiéru jsou dveře. Nepodceňujte jejich výběr

Chystáte se rekonstruovat stávající, či zařizovat nový byt? Pak budete zcela určitě řešit také nákup nových dveří, které zásadním způsobem ovlivňují celkový vzhled domácnosti a její chod. I proto věnujte jejich výběru velkou pozornost.

Vhodně zvolené dveře váš byt či dům oživí, prosvětlí, opticky zvětší, ale také odhluční a ochrání. Myslete na každý detail, od výběru správné velikosti a materiálu, přes typ otevírání, zárubní, až po jejich účel a design.

Kdy a jak dveře vybírat?

Je dobré nenechat výběr dveří a zárubní na poslední chvíli, protože jejich volba ovlivní nejen estetickou stránku vašeho interiéru, ale také tu praktickou. Dveře se obvykle montují v době, kdy jsou hotové podlahy, výmalba nebo obklady, tedy ve finální fázi rekonstrukce. Nezapomeňte ovšem, že výroba dveří trvá minimálně několik týdnů. Proto je objednávejte vždy s dostatečným časovým předstihem.

Rozměry a otevírání

Předem si ujasněte rozměry dveří a způsob jejich otevírání. Standardně se dveře vyrábějí se šířkou 60, 70, 80 nebo 90 cm. U výšky je obvyklých 197 cm, i když čím dál častěji zákazníci požadují minimálně 210 cm. Je však možné dveře vyrobit až do výšky 270 cm. Specializované firmy si poradí i s atypickými formáty, jako je například zkosení pro půdní interiéry. Volbou vhodného systému otevírání dveří zásadně ovlivníte nejenom vzhled domu či bytu, ale můžete také ušetřit spoustu volného prostoru. Na výběr jsou dveře otočné, posuvné, lamelové, skládací nebo kyvné. Dokonce si můžete pro každou místnost zvolit jiný typ otevírání, ale ve stejném vzhledu dveří, čímž zachováte integritu interiéru.

Materiál a dekor

Líbí se vám přírodní vzhled dveří? Pak sáhněte po dýze. Jestliže hledáte levnější řešení, ideální jsou lamino dveře, které se vyrábějí v různých barevných odstínech, lesku, matu, v moderních dekorech jako je beton, ale také třeba v dekoru dýhy, jenž je od dýhovaných dveří na první pohled k nerozeznání. Nadčasový design a hlavně prosvětlení interiéru nabízejí celoskleněné dveře. Nezapomeňte na důležité detaily, tedy zda budou dveře klasické nebo bezfalcové, tj. v jedné rovině se zárubní, zda bude zárubeň a také panty a části kování přiznané nebo skryté. Důležitý je i celkový vzhled dveří.

Specifické vlastnosti

Kromě toho, že se vám dveře musí líbit a nabízet funkční hodnotu, je třeba se zamyslet i nad dalšími vlastnostmi, které vycházejí z jejich umístění. To v zásadě znamená, že například do koupelny byste měli vybrat dveře odolné proti vodě a vlhkosti, dveře v dětském pokoji by měly být opatřeny protišpinivou úpravou a snést občasné nárazy. Zajímejte se i o výplň dveří, která ovlivňuje pronikání hluku do místnosti, což se vám bude hodit zejména v ložnici.


 

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Sapeli, Vekra, J.A.P.


 

Důležitou součástí interiéru jsou dveře. Nepodceňujte jejich výběr Důležitou součástí interiéru jsou dveře. Nepodceňujte jejich výběr Důležitou součástí interiéru jsou dveře. Nepodceňujte jejich výběr
Prohlédnout galerii (6)

Podobné projekty