zpět

Barvou roku 2019 je podle institutu Pantone korálová

Co nás čeká v tomto roce, netušíme. Co už ale víme stoprocentně, je barva, která nás bude letos provázet. Její korálový odstín dostal jméno Living Coral a prezentuje zejména optimistický pohled na svět.

Barvy pro nový rok Pantone vyhlašuje již dvacet let. Podle této autority se konkrétní odstíny vybírají s přihlédnutím k módě, bytovému designu a kulturním trendům, stejně jako představě, jak mohou barvy reprezentovat naše obecné zkušenosti a reagovat na to, co se děje v určitém okamžiku z pohledu světového měřítka.

Pečlivé hledání

Proces výběru té nejvhodnější barvy vyžaduje důkladnou úvahu a analýzu trendů. Odborníci Pantone cestují po světě a hledají nové barevné trendy, které ovlivňují nejenom design a módu, ale také umění, reklamu, životní styl, nové technologie, materiály a jejich textury, dokonce i oblíbené turistické destinace nebo sportovní události celosvětového charakteru.

Barevný vývoj

Zatímco v roce 2017 světu vládl výrazně zelený odstín Greenery, který měl evokovat nástup zdravějšího životního stylu, loni dostala šanci fialová s názvem Ultra Violet se svým lehce spirituálním a vizionářským postojem. Pokud se letošní rok ponese ve znamení PANTONE 16-1546 Living Coral, jak zní přesný název nového odstínu, nejenom v barvě jako takové, ale i v dění, máme se na co těšit, protože jde o odstín veskrze optimistický. Podle Leatrice Eiseman, výkonné ředitelky institutu Pantone, nám tato barva pomůže vyrovnat se s realitou i zvládnout stále větší prolínání digitálních technologií do běžného života. Living Coral nabízí společenskou interakci, vazby a dodává bytí kolem nás citový rozměr.

Návrat k lidskosti

S korálovou se pro rok 2019 vracíme k přírodě a sounáležitosti s okolím i námi samými. Tento odstín stojí na pomezí jemně energizujících barevných aspektů červené, růžové a oranžové. Přes svůj výrazný vzhled si zachovává jemnost a vřelost, kterou jeho prostřednictvím tak můžeme šířit kolem sebe. Barva jako taková odráží život korálových útesů na mořském dně, je tedy přirozenou součástí života, ekosystému. Pantone jejím prostřednictvím symbolizuje vrozenou potřebu optimistického vidění světa a radosti, včetně hlubokých autentických zážitků.

Pokud jde o použití korálové v interiéru, hodí se všude tam, kde chceme prostor zateplit, zútulnit a přitom mu dodat příjemně oživující nádech.

 

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Pantone, Arlo & Jacob, Apollo Blinds, Antonio Lupi


 


 

 


 

Barvou roku 2019 je podle institutu Pantone korálová Barvou roku 2019 je podle institutu Pantone korálová Barvou roku 2019 je podle institutu Pantone korálová
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty