zpět

Co se bude v interiéru nosit v roce 2019?

V předpovědích odborníků na designové trendy najdete novinky i návraty k osvědčeným stylizacím, hrátky s barvami i vzory, méně průmyslově vyráběných doplňků a více hand made produktů. A nechybí ani retro.

Interiéru vládne pohoda, útulná a příjemná atmosféra. Vlastně ani není divu. V době stresové hledáme v domácím prostředí pocit klidu, uvolnění a rodinného tepla. Tomu odpovídají materiály, barvy, objevují se nadčasové kousky, které budou mít co říci ještě i potomkům.

Víceúčelové městské bydlení

Ceny bytů stoupají nejenom u nás. Důsledkem toho je pořizování menších bytových jednotek, do nichž by se ovšem mělo vejít kompletní vybavení. Proto je jedním z nejdůležitějších a nejzajímavějších trendů pro tento rok víceúčelový neboli multifunkční nábytek, který se uplatňuje zejména v městských bytech. Je tedy čas se seznámit s nábytkovými moduly, jenž se snadno přizpůsobí každému prostoru i situaci. Objevují se rozkládací sedačky uzpůsobené pro každodenní spaní, postele, které se dají schovat do skříně, pracovní kouty, jež zamknete do obývací stěny. Tyhle kousky ovšem hledejte spíš v designových studiích než běžných obchodech s nábytkem. Řešením je i možnost nechat si je vyrobit na zakázku.

Přírodní prvky

V loňském roce vládly interiérovému designu zejména technologické materiály a doplňky z nich. Letos vsaďte na přírodní materiály, zejména kámen, beton, žulu nebo měď. Tyto prvky pomohou vytvořit klidné prostředí a současně pouto s přírodou venku za oknem. Důležitý je i ekologický přístup, tedy eliminace plastu, pečlivé třídění, snaha o recyklaci nepotřebných věcí.

Geometrické a etno vzory

Zatímco geometrické vzory téměř nikdy nevycházejí z módy díky jejich symetrické harmonii, etnické tisky se vracejí přibližně každých deset až patnáct let. A proč dostaly příležitost právě v tomto roce? Důvod je třeba opět hledat v jakémsi návratu ke kořenům, touze po vřelosti, tradicích. Je v tom i snaha vnést do interiéru více života a uvolnit tak poněkud svazující přístup k zařizování domova. To samozřejmě neznamená, že bychom měli bydlení proměnit v jeden velký etnický celek, obzvlášť pokud takovému folkloru tak úplně nefandíme. Bohatě postačí dekorativní polštáře v tomto designu, zarámované vzory na látce a další drobné doplňky, které lze snadno vyměnit třeba právě za geometrické obrazce.

Starý dobrý …

… samet. Ano, je to tak. Samet byl dlouhou dobu považován za poněkud obstarožní materiál, jehož sláva už dávno zmizela kdesi v propadlišti dějin. Jenže, jak známo, móda je vrtkavá, takže podle loňských prvních vlaštovek to vypadá, že letos bude mít opět navrch. Pokud se tedy chystáte pořídit si nové posezení, nebo třeba postel, porozhlédněte se po nějakém prima sametovém kousku.

Hluboká zeleň

V jednom z minulých článků jsme představili barvu roku 2019 podle institutu Pantone. Společnost PPG, která se rovněž řadí mezi experty v oblasti barev, vybrala jiný odstín, a sice Night Watch. Ten prý vyvolává vzpomínky na uklidňující a povzbuzující scenérie přírody a do interiéru vnáší klid a relaxaci. Tahle barva nádherně vyniká ve společnosti zlatých nebo mosazných doplňků. Je třeba ji ovšem používat v malých dávkách. Vynikne zejména na sedacím nábytku, jako barevná tapeta na části zdi, či malý kusový koberec.

 

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Bonami, Casamoderna, Technistone

 

 

Co se bude v interiéru nosit v roce 2019? Co se bude v interiéru nosit v roce 2019? Co se bude v interiéru nosit v roce 2019?
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty