Kromě tradičních otopných těles se v interiéru uplatňují také designové radiátory. Ne vždy je poznáte na první pohled, protože víc připomínají atraktivní designový doplněk než klasické topení.
Pod rukama designerů se otopná tělesa proměňují například v abstraktní obrazy, skulptury, anebo paravány. Můžete si pořídit nejenom hotové dílo, ale některé firmy umožňují dotvořit finální vzhled dle vlastních požadavků. To znamená, že vám například upraví povrch barevně, polepí ho vybranou fotografií, nebo osadí různými materiály.
Na zdi i v prostoru
Kromě klasické obdélníkové nebo čtvercové desky připomínající obraz se designová topidla proměňují v další zajímavé tvary vycházející z životních potřeb. Nemusí hřát pouze na zdi. Prostor pro teplo se nabízí například v ozdobných zástěnách rozdělujících plochu místnosti. Někomu bude lépe vyhovovat lampa, socha nebo jiné výtvarné dílo umístěné v prostoru, třeba blízko posezení, s přidaným efektem příjemně sálajícího tepla.
V koupelně
Především v chladnějších měsících ocení teplo v koupelně každý uživatel. Tradiční vybavení tohoto prostoru představují klasické žebříky, které současně usuší vlhké ručníky nebo prádlo. K dostání jsou i panely, jenž mají v sobě zabudované praktické háčky nebo madlo na dosoušení. Pokud jde o barevné pojetí, ani v tomto prostoru není nutné se soustřeďovat na bílou barvu. Výběr nejenom barevného, ale i materiálového provedení je široký a snadno tak umožňuje proměnit poněkud fádní bílou koupelnu v příjemný relaxační interiér.
Moderna versus vzpomínky z dětství
Asi málokdo už dnes pamatuje staré litinové radiátory, které patří do kategorie retro. Podstatně zábavnější budou kostky lega nebo tvary připomínající starou továrenskou součástku než moderní topidlo. Jestli nefandíte ani industriálnímu pojetí, pobaví vás soustava ramínek nebo vyhřívací police, které oceníte po koupeli, až se zabalíte do vyhřátého ručníku nebo županu. Některé otopné panely mohou mít i LED osvětlení, což je příjemná vychytávka zejména ve večerních nebo nočních hodinách, protože nabízí současně i bezpečný pohyb po bytě.
Co je dobré vědět
Není problém zapojit designový radiátor do systému teplovodního vytápění. Má to ale háček. Musíte ho umístit pouze tam, kam to umožňuje systém. Více možností proto nabízejí radiátory elektrické, které se dají nejenom umístit na zeď, ale také postavit do prostoru, či kamkoli si přejete. Designové radiátory jsou dostupné také jako infračervené sálavé panely, které neohřívají ani nevysouší vzduch. Tohle řešení ocení zejména alergici.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Designbath, Proceram, Zehnder, Fenix