zpět

Už v lednu se můžete připravit na nadcházející zahradní sezónu

Lednové plány se obvykle nesou v duchu změny životního stylu. Většina lidí chce zhubnout, přestat kouřit a začít sportovat. Jenže leden je rovněž ideální měsíc na plánování zahrady.

Při pohledu z okna si nejspíš někteří z vás poklepají na čelo, protože v tomhle období buď sněží, nebo prší, takže na práci v zahradě nikdo nemá ani pomyšlení. Pokud se ale například chystáte založit novou zahradu, či vylepšit stávající, už v lednu byste měli oslovit zahradního architekta, nebo zkušeného zahradníka, kteří vám poradí s uspořádáním rostlin, keřů a stromů.

Před návštěvou

Než se obrátíte na odborníka, ujasněte si, co od nové, případně staronové zahrady očekáváte. Kdo rád zahrádkaří, bude prosazovat dostatek záhonů, skleník, milovníci ovoce a domácích zavařenin naopak ovocné keře a stromy, pohodáři dostatek trávníkové plochy k lenošení a opalování, bazén, prostor pro gril a dětem se bude nepochybně líbit pískoviště s houpačkou. Počítejte s tím, že se vás profesionál zeptá i na to, kolik času chcete zahradě věnovat, protože péči vyžaduje nejenom užitková plocha, ale také čistě rekreační. Zajímat ho bude umístění pozemku, tedy světové strany, složení půdy, možnosti zavlažování, zda je rovný, svažitý apod. V rámci návrhu zahrady se vám bude samozřejmě snažit maximálně vyhovět, ovšem s ohledem na aktuální podmínky může vaše plány pozměnit tak, aby vyhovovaly i rostlinám.

Neflikujte

Jinými slovy, nevymýšlejte koncepci zahrady postupně, což je jedna z nejčastějších chyb, zejména při osazování novými rostlinami. Myslete na to, že celý prostor musí být řešen jako celek. Jedině tak vytvoříte harmonickou kompozici, která vás nezradí ani po letech. Důležitá je znalost nároků jednotlivých stromů, keřů nebo rostlin. Měli byste vědět, jak moc se rozrůstají do šířky i do výšky. Jakým rostlinám se bude v daném typu půdy dařit. To všechno je třeba vzít v potaz v případě, že se rozhodnete osadit zahradu sami bez pomoci odborníka.

Za plotem

Nesnažte se trumfnout souseda exotickými rostlinami. Nemusely by totiž přežít ani první zimu. Naopak u něj hledejte inspiraci. Zkušení zahrádkáři obvykle neexperimentují, ale volí keře, stromy a rostliny s ohledem na to, jakým typům se v dané oblasti daří. Proto není vhodné kupovat například ovocné stromky na jižní Moravě a sázet je v Podkrkonoší. Poptejte se ve svém okolí po zahradnictví a nechte si se základním výběrem poradit alespoň tam.

Co sázet?

Pokud už máte jasně danou představu o rozmístění záhonů a květinových ploch, můžete si v truhlíku na okenním parapetu ze semínek předpěstovat některé druhy zeleniny nebo květin. V tomto období se sejí lobelky, petúnie, levandule. Koncem ledna se nebojte vysít zeleninu určenou do skleníku, tedy papriky, saláty, okurky nebo některé druhy rajčat.

 

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Pixabay

 

Už v lednu se můžete připravit na nadcházející zahradní sezónu Už v lednu se můžete připravit na nadcházející zahradní sezónu Už v lednu se můžete připravit na nadcházející zahradní sezónu
Prohlédnout galerii (3)

Podobné projekty