Pokud právě stavíte, nebo jste si pořídili nový byt, v němž můžete ovlivnit dispozice budoucího dětského pokoje s ohledem na případné či zamýšlené potomky, rozhodně tuto šanci využijte.
Na rozdíl od rodičů si děti při běžných denních činnostech jako je hraní, odpočinek, spánek nebo učení, musí vystačit s jedním pokojem. Proto je vhodné věnovat výběru odpovídajícího prostoru dostatečnou pozornost. Nezapomeňte, že váš potomek bude užívat pokoj až do dospělosti, případně do té doby, než se odstěhuje třeba na kolej.
Není dítko jako dítko
Než se pustíte do výběru správné místnosti, je dobré si ujasnit pár základních věcí. Potřebujete pokoj pro miminko? Nebo chystáte soukromí pro školáka či dokonce puberťáka? Trochu jinak se budete muset k rozhodování postavit i v případě, že máte potomků víc. Od budoucího uživatele se také odvíjí velikost pokoje. Počítejte s tím, že vybavení se v průběhu let proměňuje a s ním obvykle rostou i nároky na prostor.
Malé dítě potřebuje od narození do věku pěti až šesti let blízkost rodičů. I když bude novorozeně s největší pravděpodobností spát s vámi v ložnici, dětský pokoj by se měl nacházet v její blízkosti, případně nedaleko obývacího pokoje nebo kuchyně. Jde o to, abyste k němu, až bude větší a bude spát samo, měli blízko. Nejenom ve dne, ale také během noci. O tak těsnou vazbu rozhodně nebude stát puberťák. Jemu proto dopřejte soukromí a klid nejlépe ve vzdálené části bytu nebo domu. Ocení to nejenom on, ale v určitých situacích i vy.
Sourozenci v jednom pokoji
Je celkem jedno, jestli máte dva syny, dvě dcery, anebo pár. Každý z nich potřebuje od určitého věku své vlastní zázemí, kde se může schovat před světem. Jenže obzvlášť v městském bytě počítat s více dětskými pokoji je poněkud luxus. Jako nejrozumnější řešení se tak jeví proměna jedné z místností v bytě na dva samostatné pokoje. Do takové přestavby se ovšem pusťte pouze v případě, že vzniknou dva identické prostory. Jedině tak zamezíte hádkám o to, čí pokoj je lepší.
Obecná pravidla
Ideálně by měl být dětský pokoj orientován jižním směrem. Tak zajistíte kvalitní, přirozené světelné podmínky během celého dne a dostatek příjemného tepla až do večera. Tmu v letních měsících, která je potřebná pro spánek, poskytne stínicí technika. Pokud tato poloha není možná, zvolte alespoň východ či jihovýchod. Vyvarujte se orientace na sever, protože v takových místnostech bývá málo světla a navíc jsou pocitově chladné. Místnost nesmí být průchozí, ani byste z ní neměli vcházet například na balkon.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Interiéry Arfo, Dafe-Plast, Trachea