Dřevo je jedním z přírodních materiálů, které by dle trendů pro letošní rok rozhodně neměly chybět v interiéru. Kvalitní zpracování dřevěných podlah navíc rozšiřuje jejich možnosti použití.
Přirozený vzhled masivního dřeva vnáší do interiéru příjemnou a útulnou atmosféru. Pokud se rozhodnete pro tento krásný materiál už v případě podlahy, měli byste vědět, že základním parametrem k rozhodování je její zatížitelnost.
Tvrdá, nebo měkká?
Měkčí dřeviny, k nimž se řadí borovice, smrk, olše nebo bříza, snesou menší zatížení. Proto jsou vhodné do místností s menším provozem. Například v ložnici vám podlaha ze severské borovice vydrží dlouhá léta. Do obývacího nebo dětského pokoje, kde se v prvním případě schází rodina a přátelé a ve druhém dovádějí děti s kamarády, se naopak hodí tvrdá dubová podlaha. Do této kategorie se řadí také buk, jasan, ořech, třešeň nebo exotické merbau.
Typy podlah
Dřevěné podlahy nabízejí několik typů. Setkáte se s takzvanými vícevrstvými dřevěnými podlahami, které mohou být dvou- nebo třívrstvé, kam patří plovoucí podlahy. Dvouvrstvé podlahy se lepí celoplošně a vzhledem k protitahu jsou stabilnější než klasické vlysy. Jelikož dřevo samo o sobě reaguje na změny teploty a vlhkosti, vícevrstvá konstrukce je ideální řešení, které snadno zabrání kroucení podlahy při jejím vysychání. Vzhledově zajímavá jsou celomasivní prkna. Nejčastěji se vyrábějí z dubového dřeva, povrchově se upravují tvrdým voskovým olejem. Další z možností představují dřevěné parkety, které jsou k dostání v různých rozměrech a šířkách.
Dokonalý vzhled
Asi nejpoužívanější metodou ke zvýraznění kresby dřeva je takzvané kartáčování. Díky této metodě povrch získává přirozenou patinu. Dřevo se poté lakuje, nebo napouští oleji. Dalším způsobem opracování je hoblování, kdy se odstraňuje vrchní část nášlapné vrstvy nebo hrany spoje. Hoblování je proto vhodné i při opravách různých poškození vzniklých z dlouhodobého používání. Dřevěnou podlahu si ale můžete nechat i ostařit. Buď ručně, nebo strojově se do ní dělají různé vrypy, praskliny, díry po červotočích apod. Podlahy se rovněž moří, bělí nebo čpavkují. K finálním úpravám patří nátěry olejem, lakování a voskování.
Dřevo do koupelny a kuchyně?
Klidně! V koupelně se už nějakou dobu uplatňují vodě a vlhku odolné exotické dřeviny jako je teak, bambus nebo již zmíněné merbau. Některé typy běžných evropských dřevin procházejí speciální úpravou, která zamezuje pronikání vody a vlhkosti do struktury dřeva. Odolnost pak lze zlepšit ještě impregnací, například voskovými oleji, které se vytvrzují s pomocí UV záření, které tak násobí vlastnosti oleje. Takto ošetřená krytina navíc nevyžaduje žádné další obnovování povrchu. Na životnost podlahy v koupelně má vliv i pokládka, která by měla být natolik pevná, aby zamezila pronikání vlhkosti pod podlahu.
Právě různé povrchové úpravy umožnily použití dřevěné podlahy v dalším zátěžovém prostoru, jakým je bezesporu kuchyně. Nejčastěji se zde uplatňují dubová prkna, která se hodí nejenom do kuchyně zařízené v rustikálním stylu, ale při vhodné úpravě zapadnou i do minimalistického interiéru.
Ekologická varianta
Dřevěné podlahy se nevyrábějí pouze z dříví určeného k výrobě interiérových doplňků, tedy i podlah. Zajímavé možnosti nabízí také dřevo ze starých podlah, dřevěných domků, starých trámů apod. Výhody takto recyklovaného materiálu jsou nesporné. Jednak nabízí krásnou přirozenou patinu a za druhé jeho opětovné použití zmenšuje ekologickou stopu.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Hornbach, Kratochvíl parket profi, Quick step