zpět

Kameny mají léčivou moc. I proto patří do interiéru

V přetechnizované době se stále více navracíme k přírodě. Tento trend se objevuje také v interiéru, kde dostávají slovo hlavně přírodní materiály. Jedním z nich je i kámen, který nabízí spoustu možností k využití.

Kameny se dají vybírat nejenom podle druhu, ale také podle zbarvení, struktury, kresby nebo zpracování. Právě jejich vzhled z nich činí originální a nadčasové doplňky s přidanou hodnotou krásného přírodního materiálu. Pro interiérové účely se používá například žula, opuka, mramor, pískovec, břidlice, travertin či vápenec.

Vybírejte podle určení

Pro použití v interiéru jsou rozhodující vlastnosti daného typu kamene. Jestliže uvažujete o kuchyňské pracovní desce z kamene, vsaďte na žulu, která se vyznačuje pevností a také větší tvrdostí než umělé kameny. V kuchyni se kámen uplatní i jako obklad za linkou a efektně bude vypadat v podobě desky na barovém pultu. V případě, že se rozhodnete pro porézní kámen, je nutné ho při použití v tomto prostoru naimpregnovat, abyste zamezili případným škodám při kontaktu s vodou nebo jinou tekutinou.

Tradičním místem, kde se v kuchyni setkáte s kamenem, je podlaha. Dobrou volbou bude v tomto případě travertin, protože je odolný vůči mechanickému poškození a vlhkosti. Jelikož dobře izoluje, je ideální pro podlahové vytápění.

Do kategorie porézních kamenů patří pískovec, který se hodí například jako obklad na stěnu v obývacím pokoji.

Kameni se nemusíte vyhýbat ani v koupelně, tedy za předpokladu, že zvolíte nenasákavý typ, anebo ho opět necháte naimpregnovat. Nejčastěji se používají mramorové desky pod umývadlo, které jsou atraktivní zejména díky rozličným odstínům a žilkování. Méně bývá v koupelně vidět onyx. A je to škoda, protože nabízí úžasnou vlastnost – světelnou propustnost. Jako obklad ovšem dodá luxusní atmosféru i dalším částem bytu nebo domu. Kromě toho se z onyxu také vyrábějí stoly, police nebo dlažba.

Vizuálně přitažlivý prvek domu představuje schodiště z přírodního kamene. Nejčastěji se vyrábí z žuly nebo mramoru. Pokud se rozhodnete pro tento designový doplněk, připravte se na pořádné finanční zatížení. Na druhou stranu je takové schodiště velmi odolné a s trochou nadsázky se dá říci, že si ho užijí i vaše vnoučata.

Poněkud netradičním zpracováním, kde kámen rovněž vynikne, jsou parapetní desky. Aby byl designový efekt dokonalý, barvu kamene vybírejte v souladu s podlahou.

Kamenné dekorace

V interiéru se kámen objevuje rovněž ve formě různých dekorací. V obchodech s bytovými doplňky seženete kamenné fontánky, mísy, vázy anebo samotné opracované kameny, které jsou krásné už jenom svojí strukturou a zbarvením.

Péče

O kamenné prvky je třeba se starat. Na trhu jsou k dostání čisticí prostředky určené přímo pro přírodní kámen. Pozor ale na to, že ne všechny se hodí na konkrétní typ povrchu. Důležitou informací při výběru je typ impregnace, kterou byl kámen ošetřený. Kamennou podlahu stačí zamést a setřít vlhkým hadrem.

Víte, že …

… kamenům se přisuzují léčivé vlastnosti? Lidé, kteří mají potíže s usínáním i spánkem jako takovým, by si měli pořídit do ložnice růženín. Na stres prý funguje avanturín. Pro děti je údajně ideální achát, který u nich navozuje pocit bezpečí a jistoty.


Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Stonemania, Jihokámen CB, Kámen dekor, Pinterest

Kameny mají léčivou moc. I proto patří do interiéru Kameny mají léčivou moc. I proto patří do interiéru Kameny mají léčivou moc. I proto patří do interiéru
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty