zpět

Domácí kavárna s kvalitní kávou jako od baristy

Pro šálek voňavé a chuťově vyvážené kávy už nemusíte chodit do kavárny. S vhodným přístrojem a kvalitními kávovými zrny si ji připravíte i v domácích podmínkách.

Kávovar dnes patří takřka k nezbytnému vybavení většiny domácností. Různé typy přístrojů umožňují přípravu kávy nejenom pro ty, kteří chtějí kvalitní nápoj bez námahy, ale i pro ty, kteří jsou rádi aktivními účastníky celého kávového procesu. Nemluvě o labužnících, již si rádi pochutnají nejenom na klasickém espressu, ale i specialitách s mlékem jako je latté macchiatto, flat white nebo capuccino. Rozhodujícím faktorem výběru je samozřejmě také cena.

Pohoda s kapslí

Přístroje fungující na principu kapslového systému oceníte zejména ve chvíli, kdy máte sice chuť na dobrou kávu, ale jediné, co jste pro to ochotni udělat, je stisknout tlačítko. Příprava nápoje v tomto typu espressovače je totiž velmi jednoduchá. Do nádržky nalijete vodu, do příslušného otvoru vhodíte kapsli, připravíte si šálek, navolíte velikost a zmáčknete start. Nápoj je hotový za pár minut. Modely na kapsle mívají také nádobku s tryskou na mléko, takže umožňují i přípravu jednoduchých nápojů s mlékem. V kapslích najdete spoustu druhů káv s různou intenzitou a chutěmi. Espressovače jsou k dostání v různých velikostech i barvách. Místo pro ně tak najdete i v mini kuchyni. Pořídíte je už za cenu kolem dvou tisíc.

Se zrnkovou kávou

Další variantu představují automatické kávovary. Také ty jsou ideální pro někoho, kdo vyžaduje veškerou práci od přístroje a k němu i odpovídající chuť kávy. Obsluha takového kávovaru je opět jednoduchá. Stačí zmáčknout tlačítko a spustí se příprava nápoje. Automatický kávovar si sám odměří porci zrn, v zabudovaném mlýnku je namele a vykouzlí šálek voňavého moku. Použitou kávu opět sám přesune do odpadní nádoby, kterou stačí vyjmout a obsah vyhodit. Modely se zásobníkem na mléko pak rozšiřují rejstřík kávových specialit.

Není bez zajímavosti, že některé automatické modely nabízejí možnost ovlivnit proces výroby kávy. To znamená, že si můžete nastavit aroma výsledného nápoje nebo měnit množství mléka v kávě. Kromě toho výrobci uvedli na trh chytré přístroje, které lze připojit do systému inteligentní domácnosti. Kávovary se tak dají ovládat odkudkoli. Počítejte s tím, že takový systém může stát dle výbavy i několik desítek tisíc.

Dáme si páku

Pákové přístroje budou bavit především milovníky kávy, kteří ji zvládnou připravit sami. Jde o to, že při práci s tímto kávovarem jsou třeba určité zkušenosti. V první řadě je třeba naplnit síto v páce čerstvě umletými kávovými zrny a dobře upěchovat. Poté se páka upevní pod výpusť vody, která skrz kávu proteče do šálku. Výsledný nápoj ovlivňuje množství kávy i způsob upěchování v sítku, ale také stupeň pomletí zrn a tvrdost vody. Je třeba myslet i na pravidelnou údržbu, která se rovněž podílí na kvalitě nápoje.


Tipy: 1. Kvalitní kávu zaručí přístroj, který má tlak alespoň 9 barů.

         2. Při výběru kávovaru se zajímejte i o možnost samočištění.

         3. Pohlídejte si variabilní nastavení výšky podstavce pro použití různě velkých hrnečků.


Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Miele, Sage, Tchibo, Siemens, Nespresso Creatista Plus, Philco, Krups, Sencor


 

Domácí kavárna s kvalitní kávou jako od baristy Domácí kavárna s kvalitní kávou jako od baristy Domácí kavárna s kvalitní kávou jako od baristy
Prohlédnout galerii (8)

Podobné projekty