Do velké kuchyně patří kuchyňský ostrůvek, v malém prostoru uplatníte barový pult nebo stůl. A pak si můžete pořídit ještě hybrid, kde se na jedné straně vaří a na druhé hoduje.
Líbí se vám kuchyňské ostrůvky? Vlastně asi jen málokomu by se nelíbily, protože postavené v prostoru vypadají velmi efektně. To nemluvě o jejich společenském významu umožňujícím přímou komunikaci se členy domácnosti nebo hosty.
Kam s ním?
Kuchyňskému ostrůvku sluší prostor. Nejenom že velkou kuchyni krásně zútulní, ale současně rozšíří pracovní plochu, což oceníte zejména v situacích, kdy vás bude v kuchyni vařit víc. Dalším důvodem, proč přemýšlet o kuchyňském ostrůvku, je kuchyně spojená s obývacím pokojem, kdy ostrůvek může decentně oddělit pracovní prostor od společenského.
Dvakrát měř …
Při plánování tohoto nábytkového modulu je vhodné skutečně raději dvakrát měřit, a to jednou kuchyňský ostrůvek jako takový a podruhé prostor mezi ním a kuchyňskou linkou. Pro pohodlný pohyb mezi ní a ostrůvkem a bezproblémové otevírání protilehlých zásuvek budete potřebovat alespoň 120 cm volné plochy. Myslete na to, že z ergonomického hlediska není dobrá ani příliš velká vzdálenost.
Důležitá je funkce
Nestačí jenom ostrůvek postavit, ale je třeba ho připravit k práci. Záleží ovšem na tom, jakou funkci mu určíte. Možnosti máte dvě - mycí nebo varnou. Jestliže se rozhodnete pro mycí centrum, tedy kuchyňský dřez, bude nutné k němu přivést vodu, odpad a elektřinu. Varný ostrůvek naopak vyžaduje pouze přívod elektřiny. V obou případech byste měli být rozhodnuti ještě před položením podlahy, pod kterou se schovají všechny rozvody. Hodit se budou i elektrické zásuvky pro kuchyňské přístroje.
Budiž světlo a vítr
Na práci potřebujete vidět. Pracovní plochu lze osvětlit čímkoli, od nástropních svítidel ve formě bodovek směřujících na ostrůvek, až po světelnou rampu určenou přímo pro tuto plochu. Do kastrolů nad varnou deskou vám posvítí také ostrůvková digestoř, která současně zbaví prostor pachů z jídla a páry. Technologie těchto digestoří odvádí výpary po obvodu odsavače a zaručuje tak výkonné odsávání otevřeného prostoru. Jestliže ze stavebních důvodů není možné zabudovat odsavač par do stropu, případně by tato instalace byla příliš složitá, pořiďte si digestoř integrovanou v pracovní desce (psali jsme zde ).
Barové posezení
V malé kuchyni bývá bar jediným řešením nedostatku prostoru pro klasický stůl. Ve velké kuchyni je naopak vhodné využít místo a připojit ke kuchyňskému ostrůvku i barové posezení, jež se obvykle využívá pro rychlou snídani, odpolední kávu nebo svačinu. Je konstruované tak, aby nabídlo prostor pro nohy, a tedy pohodlné sezení. Výška baru se pohybuje kolem 115 cm, k němu pak vybírejte barové stoličky. Samostatné bary ale mohou být i ve výšce běžného stolu, takže k nim lze využít klasické jídelní židle. Prodávají se barové stoly, které se dají sklopit, což je ideální kousek nábytku třeba do malé kuchyně.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: ORESI, TRACHEA, JAP FUTURE, LE BON