zpět

Kam směřuje bytový textil dle trendů z veletrhu Heimtextil 2019?

Začátek roku se vždy nese ve znamení nových směrů, které budou aktuální následujících dvanáct měsíců. Není ale třeba je brát jako dogma. Spíš přinášejí zajímavou výpověď o tom, co všechno nás v životě ovlivňuje.

Lednový veletrh Heimtextil 2019 naznačil, že lidé už mají dost hektického životního stylu a touží především po dobrých vztazích, zklidnění a návratu k podstatě lidského bytí. Hledání cest k řešení se skrývá v koncepci Toward Utopia, která představuje pět trendů pro tuto sezónu.

Pursue Play (Návrat k hravosti)

V éře nejistoty, politické nestability a environmentálních problémů uspokojujeme potřebu optimismu kreativní hravostí, která nám pomáhá najít smysl života uprostřed chaosu a hektického období. Návrháři se tak zaměřují na bezprostřednost, hmatové interakce a experimenty. Odvážně podmanivé produkty, prostory a módní designy se projevují uvolněností a vtipem. Tvary a barevné palety nabírají surrealistický tón. Znovu se hlásí o pozornost koncept L’art pour l’art. Používání sytých základních barev je hravé, až naivní, zatímco kombinace vysoce lesklých a matných textur vytváří příjemně vizuální obraz. Abstraktní formy, odvážná hra se vzory a odvážné textury nás vyzývají k nápaditosti a vymýšlení vlastních příběhů.

Seek Sanctuary (Hledání útočiště)

Uprostřed intenzivního, mnohdy až hyperaktivního každodenního života, stále více lidí hledá způsoby, jak se odstřihnout od všech spojení, aby dosáhli utopistického klidu a míru i v obklopení chaosem a hlukem. Stahují se do oáz, kde mohou vypnout a relaxovat, aby našli nové perspektivy a utřídili si myšlenky. Tento esencialismus ale neznamená, že musíme kategoricky odmítat všechny výhody moderní doby. Spíš jde o cílené hledání a schopnost ocenit designové kousky a koncepty, které jsou jednoduché, krásné, funkční a vysoce kvalitní. Kombinace minimalistické barevné palety s pečlivě vybranými strukturálními detaily, ladnými tvary a čalouněním vytváří pocit klidu, pohody a vřelosti.

Go off-grid (Útěk z města)

Hledání způsobů jak se více přiblížit přírodě vede k touze po zkušenostech za hranicí každodenního života, v němž máme k dispozici elektřinu, vodu, plyn apod. Je to pokus žít více bezprostředně, vrátit se k podstatě lidství a žít v souladu s přírodou, nikoli proti ní. Mluvíme o zkušenostech v odlehlých končinách, s podporou high-tech vybavení k přežití. Kombinace odolných technických aspektů outdoorových textilií a pracovních oděvů vyžaduje důmyslnou, čistě funkční kvalitu a slibuje trvanlivost. Barvy a vzory inspirované přírodou oslavují předpokládanou nedokonalost v její přirozené podobě.

Escape Reality (Únik z reality)

Nová utopie má kořeny jak v digitálním, tak v reálném světě. Potenciál virtuální a rozšířené reality rozostřuje hranice mezi fantazií a realitou. Pracujeme na technologii, která umožňuje hlubší a trvalejší zážitky v každodenním životě. Třpytivě měňavé povrchy, nabízející transformativní a pozitivní vlastnosti, se proměňují v pohybu, který je ve své formě téměř nepostřehnutelný. Perleťové efekty a vysoký lesk vytvářejí jedinečnou dynamiku v návrzích, které boří již zažité zkušenosti. Éterické kombinace světlých pastelových odstínů nás halí do surrealistické, až hyperaktivní nálady.

Embrace Indulgence (Touha po hand-made)

Vysoce kvalitní materiály a bohaté barvy, moderní styl a solidní řemeslo se spojují a utvářejí vizi luxusu budoucnosti. V moderním věku poznamenaném nejistotou se díváme zpět na starší události přes růžové brýle a vzpomínáme na pohodu starých dobrých časů, toužíce po bezpečí a klidu. Chytře kombinované poctivé materiály, realizace kreativních myšlenek a jednoduchá okázalost vytvářejí nový druh komfortu doprovázený potřebou intimity a srozumitelnosti.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: Heimtextil

Kam směřuje bytový textil dle trendů z veletrhu Heimtextil 2019? Kam směřuje bytový textil dle trendů z veletrhu Heimtextil 2019? Kam směřuje bytový textil dle trendů z veletrhu Heimtextil 2019?
Prohlédnout galerii (5)

Podobné projekty