Novou koupelnu obvykle zařizujeme s ohledem na aktuální životní styl a zdraví. Málokdo přitom uvažuje nad tím, že by se mu při koupeli či mytí mohlo něco stát. Obzvlášť, když seniorský věk je ještě v nedohlednu. Proč se ale vyplatí myslet dopředu?
Jeden neopatrný krok, nečekané uklouznutí a další nepředvídatelné události mohou být důvodem k pádu v koupelně. Ten v lepším případě skončí naraženým tělem, v horším zlomeninou. Takové věci se stávají a je jedno, jestli je vám dvacet, třicet, padesát, či osmdesát. Při zařizování nové koupelny či rekonstrukci stávající je proto vhodné myslet dopředu a vybavit ji bezpečnostními prvky, které využijeme i v pozdějším věku.
Přednost má sprcha
I když je ponoření do vany plné teplé vody příjemné, daleko bezpečnější je používání sprchového koutu. Do něj si nechte nainstalovat sklopné sedátko pro pohodlnější sprchování a madla, kterých se můžete přidržet při uklouznutí. Vanička by měla být nízká, vybavená protiskluzovou úpravou. Praktičtější a designově povedenější alternativu ovšem představují podlahové odtokové žlaby a vpusti, které jsou bezbariérové. Při výběru sprchové baterie dejte přednost termostatické variantě, která chrání před opařením.
Pohodlná toaleta
S rekonstrukcí koupelny jde často ruku v ruce i výměna toaletní mísy. Místo klasické dejte přednost závěsnému modelu s upevněním ve výšce alespoň padesát centimetrů nad podlahou. Čím vyšší, tím lepší. Oceníte ji zejména při potížích pohybového aparátu, protože vám usnadní sedání i vstávání. Šikovným doplňkem pak jsou madla. Více jsme o toaletách psali zde.
Bezpečná podlaha
V koupelně je voda nacákaná na podlaze celkem běžný jev. Proto by měl být požadavek na bezpečnou, protismykovou podlahu tou nejzásadnější vlastností, kterou od ní budeme vyžadovat. Ke zvýšení bezpečnosti ji můžete opatřit speciální protiskluzovou podložkou, která pevně přilne k podkladu a udrží váš krok jistý.
Nezapomeňte na dveře
Určujícím faktorem výběru koupelnových dveří je materiál a způsob otevírání. V tomto případě ideální řešení představuje kalené bezpečnostní sklo, které je odolné, navíc propouští světlo, takže zejména v případě náhlého zhasnutí osvětlení dovnitř proniká světlo z chodby. Dveře se opět z bezpečnostních důvodů musí otvírat ven.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: NOVASERVIS, SIKO, RAVAK, HÜPPE