zpět

Padesát odstínů šedi, kterým byste měli dát šanci

Barvy ovlivňují naše životy víc, než si umíme představit. Proto je důležité, abychom vybrali správné odstíny a kombinace, které v interiéru vytvoří příjemné relaxační prostředí. A jde to i s neutrální šedou, která si získává stále větší přízeň. Víme proč …

Šedá v sobě kombinuje černou a bílou barvu. Je neutrální, sama o sobě nijak zajímavá, mnozí by nejspíš řekli - poněkud nudná. Pokud se na šedou díváte stejně, nenechte se mýlit. Tahle barva totiž „klame tělem“.

Elegance a nadčasovost

S šedou barvou nebudete muset za rok či dva přemýšlet o tom, že je na čase vymalovat, protože vaše stěny jsou „de mode“, ani vyhazovat sedačku či jiné vybavení v šedé. Řeč je totiž o nadčasové, elegantní a velmi praktické barvě. Kromě těchto vlastností nabízí také široké možnosti kombinování s dalšími barvami. Syté odstíny tlumí, přírodní naopak podporuje svým klidným výrazem.

Padesát odstínů šedi

Není jich jenom padesátka, ale stovky. Mimochodem, víte, že lidské oko dokáže rozlišit asi pět set odstínů šedé? Tento fakt dělá z této barvy jedinečnou volbu pro monochromatický prostor. Změnou tónu a odstínu můžete v interiéru vytvořit hloubku, dodat mu soudržnost, klid, ale také potřebnou atmosféru. Nicméně i v tomto případě byste neměli zapomínat na oživení prostoru. Aby celek působil harmonickým dojmem, přidejte pár zelených rostlin a doplňky v přírodní barvě.

Ne každému vyhovuje šedý interiér, který navíc sluší především modernímu, či industriálně laděnému bydlení. Jestliže se vám líbí hlavně kombinace šedé s dalšími barvami, použijte jako základ střední až světlejší tóny šedé. Hezky bude vypadat na větších plochách, jako je sedací nebo úložný nábytek, podlaha, koberec a bát se nemusíte ani stěn.

Barevné kombinace

Myslete na to, že šedé barvě sluší kontrast. Je ideálním podkladem pro výrazné barvy, jejichž živost dokáže vhodně utlumit, aniž by je zcela převálcovala. Zkombinujte ji například s barvou roku korálovou (psali jsme zde). Trendy kombinaci pro moderní interiéry představuje šedá s červenou. Poslouží jako nosná plocha také pro žlutou, oranžovou, limetkovou, nebo růžovou. Právě proto, že je šedá barva vysoce univerzální, umožňuje popustit uzdu kreativitě a zkoušet kombinace nejenom s jednou, ale i více barvami dohromady. Ty pak mohou společně vyznít mnohem lépe než třeba ve spojení s bílou coby další neutrální barvou.

Šedá nuda?

Někdo si zařídí interiér a dalších deset let nechce o jakékoli přestavbě ani slyšet. Jiný naopak každý rok přemýšlí, co by v bytě změnil. Jestli patříte k druhé skupině, oceníte nadčasovost šedé barvy, a to zejména při použití na větších plochách. Šedé stěny rozhodně nemusíte hned malovat, ale stačí například vyměnit obrázky na zdech, přidat barevné závěsy, samolepku a podobně. Šedou podlahu krásně oživí barevný koberec, stejně jako sedačku barevné polštářky. Také koupelna v šedé se hravě promění s pomocí veselých barev použitých na doplňcích.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: DŘEVOJAS, JAP FUTURE, OBZOR, TRACHEA

Padesát odstínů šedi, kterým byste měli dát šanci Padesát odstínů šedi, kterým byste měli dát šanci Padesát odstínů šedi, kterým byste měli dát šanci
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty