Bytové vůně tvoří důležitou součást hezkého a příjemného domova. Měly by evokovat věci, události, situace, které v nás vyvolávají milé vzpomínky a pocity. Důležité jsou i prostředky, jejichž prostřednictvím vůně pustíme do interiéru.
O tom, proč jsou vlastně vůně v interiéru důležité, a jak si vybrat ty správné, jsme psali zde. Důležitý je ale také způsob, jakým se rozhodneme byt provonět.
Dotek přírody
Znáte potpourri? Pod francouzským názvem se skrývá aromatická směs, která umí krásně provonět byt či dům. Dá se nejenom koupit, ale můžete si ji i sami vyrobit. Obsahuje sušené květy, hobliny různých dřevin, koření, citrusy, k nimž se přidá pár kapek esenciálního oleje pro zvýraznění vonných tónů. Směs se takzvaně zafixuje a uzavře do pevného sáčku, kde následujících pár týdnů zraje, aby výsledná vůně byla komplexní a příjemně hladká. Doma ji pak stačí vysypat do mističky a nechat v blízkosti zdroje tepla, nebo přímo na radiátoru, kde své aroma ještě více rozvine.
Nejenom vonné svíčky
Svíčky už dávno neslouží jako řešení při výpadku proudu. Třepetající se plamínek má v sobě magické kouzlo proměnlivosti ať již při potřebě romantické, nostalgické nebo „pouze“ relaxační atmosféry. Pokud se rozhodnete pro vonnou svíčku, dejte přednost přírodním variantám, které navíc nabízejí i aromaterapeutické účinky. Jsou vyrobené z přírodních vosků, barviv a éterických olejů, takže nijak neohrožují zdraví. Hodit se bude i obyčejná svíčka, kterou použijete do aromalampy, kde rozehřívá vonný olej.
Aromatický difuzér
Milovníci přírodní klasiky nejspíš sáhnou po tyčinkovém aroma difuzéru, což je lahvička s vonnými éterickými oleji, do kterých se vkládají tyčinky z přírodního ratanu nebo bambusu. Po nich esence vzlíná a následně se uvolňuje do prostoru. Moderní alternativu těchto difuzérů představují sonické aroma difuzéry. Ty nejenom že provoní prostor, ale současně fungují i jako zvlhčovač vzduchu, protože jejich podstatu tvoří přeměna vody na jemnou mlhu. Nemají pouze aromaterapeutické účinky, ale působí na smysly i díky integrovanému světlu. Kromě toho si je oblíbili přední světoví designeři, takže se dají sehnat doslova umělecké kousky.
Katalytická čistička vzduchu
Zajímavou alternativu představují katalytické lampy, které fungují na bázi rozptylu katalytickým spalováním. Katalytický hořák chytá a ničí molekuly, jež šíří zápach. Prolínání vzduchu a konvekční tah pak zajistí, že je zápach odstraněn stejně jako mikroorganismy nacházející se ve vzduchu. Nejenom že vzduch vyčistí, ale současně ho i provoní.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: IKEA, BONAMI, POPASTA