zpět

Máte kuchyňský ostrůvek? Pak si k němu nezapomeňte vybrat správnou židli

Pohodlná jídelní židle je nezbytnou součástí příjemného stolování. Alternativu k ní tvoří židle barová, jejíž výběr se řídí ještě jinými faktory než „pouhým jídlem“.

Kuchyňský ostrůvek s posezením patří ze společenského hlediska mezi to nejlepší, co se za poslední roky v kuchyni událo (psali jsme zde). Umožňuje kuchaři komunikovat se svými hosty během vaření a je ideálním řešením pro malé prostory, kam se nevejde kuchyňský stůl. Pokud ale slouží i jako barový pult, potřebujete k němu vhodné posezení.

Velikost je dána prostorem

Židle a jejich počet byste měli volit s ohledem na velikost barového pultu. Záleží také na tom, kolik se vás bude u takového stolu scházet a při jakých příležitostech. Klasické stolování vyžaduje dostatek prostoru, který by neměl jít na úkor židlí. Jestliže disponujete velkým místem, sáhněte po židlích, které mají pohodlné sedáky s opěradlem. V případě, že barové posezení bude sloužit spíš k uvolněnému setkávání s přáteli, pořiďte si židle i s područkami.

Co ovlivňuje funkce?

Barové židle bývají vysoké. Často se ale objevují řešení, kdy barový pult navazující na kuchyňský ostrůvek bývá snížený, a to zejména kvůli pohodlnému sezení malých dětí a starších osob. V takovém případě jsou ideálním řešením klasické jídelní židle. Existuje ještě další možnost, a sice lavice. Oblíbenou variantou je pult přímo navazující na kuchyňský ostrůvek, kdy vzniká prostor na rychlou kávu, skleničku před večeří. Všechno, co byste zvládli ve stoje, ale jako pohodlnější alternativa poslouží vysoké stoličky.

Variabilita

Kuchyňský ostrůvek s barem často slouží jako předěl mezi kuchyní a společenským prostorem. Právě židle ze strany obývacího pokoje se mohou ukázat jako problém, který zasahuje do pochozích cest v místnosti. To samozřejmě neznamená, že byste si nemohli k baru sednout. Stačí, když místo klasických zvolíte skládací židle, které se dají po „akci“ složit a uklidit.

Trocha počtů i praktických vychytávek

Stejně jako neexistuje jeden typ barové židle, neexistuje ani univerzální výška. Ta se totiž odvíjí od výšky barového pultu. Pokud jste si pořídili bar vysoký 110 až 115 cm, dobře se vám bude sedět na židli 75 cm vysoké. Snížený bar, tedy ve výšce 91 až 95 cm, vyžaduje posezení ve výšce cca 65 cm. Zmínili jsme, že pohodlí při posezení zvyšuje opěradlo, případně područky. Co ale nesmí takové židli chybět, je trnož, která umožňuje lepší nasedání. Prodávají se židle dřevěné, plastové, kovové. Mohou být vypolstrované, potažené různými typy látek. Potahový materiál by měl být bezúdržbový a konstrukce židle natolik pevná, aby odolala případnému pádu.

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: ORESI, JAP FUTURE, TRACHEA, TON

Máte kuchyňský ostrůvek? Pak si k němu nezapomeňte vybrat správnou židli Máte kuchyňský ostrůvek? Pak si k němu nezapomeňte vybrat správnou židli Máte kuchyňský ostrůvek? Pak si k němu nezapomeňte vybrat správnou židli
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty