zpět

Rozhodli jste se tapetovat? A víte jak na to, aby vám šla práce od ruky?

Tapety se vrací. Tentokrát se uplatňují hlavně v kombinaci s výmalbou, zvýrazňují niky a jsou šikovným řešením všude tam, kde je třeba zakrýt drobné nedokonalosti zdí.

Jestliže se rozhodnete tapetovat svépomocí, neměli byste podcenit přípravu podkladu, nástrojů, výběr kvalitního lepidla a samozřejmě tapety. Prostor, kam budete tapety lepit, důkladně změřte.

Není tapeta jako tapeta

Nabídka tapet je v současnosti veliká. Při výběru zohledněte povrch, který se bude tapetovat, druh tapety, typ místnosti a nezapomeňte ani na zkušenosti s lepením. Barva a vzor vychází z osobního vkusu. Ze základních druhů se nabízí papírové tapety, vliesové, vinylové, sklovláknité nebo přetíratelné tapety. Pořídit si můžete tapety s 3D efektem, nebo fototapety, a to nejenom z běžné nabídky, ale i z vlastních fotografií. Každý druh má své plusy a mínusy. Papírové tapety mají nízkou pořizovací cenu, jsou prodyšné, ale zato náročnější na lepení. K nejčastěji používaným patří vliesové tapety, které jsou také prodyšné, navíc částečně omyvatelné a zajišťují tepelnou i zvukovou izolaci. Nejodolnější jsou tapety vinylové, které dokážou překrýt i drobné nerovnosti, takže se dají bez problémů nalepit na jakýkoli podklad. Jelikož nejsou prodyšné, nehodí se do ložnic, ani dětských pokojů.

Než začnete tapetovat

Stěna, kterou budete tapetovat, by měla být rovná. Seškrábněte případnou olupující se omítku, zatmelte praskliny a zahlaďte nerovnosti. Pokud byly na stěně tapety, je třeba je odstranit. Nejhůře se sundávají papírové typy, které je třeba pořádně navlhčit horkou vodou. Existuje šikovná pomůcka, tekutý odstraňovač tapet. Dobře si s nimi ale poradí i obyčejný ocet smíchaný s vodou v poměru 1 : 1. Nejrychleji odstraníte vliesové tapety, které stačí jen opatrně zespoda stáhnout. 

Stěna připravená k tapetování by měla být suchá a čistá, zbavená veškerých mastných skvrn i plísně. Savý povrch se před tapetováním napenetruje a nechá schnout minimálně 6 hodin, nesavý je nutné odmastit. Myslete na to, že při tapetování by měla být v místnosti stálá teplota, ideálně kolem 21 stupňů.

Vlastní lepení

K němu budete potřebovat tužku, metr, pravítko, schůdky, podložku na řezání, kartáč, váleček, budík, kbelík a nožík na odřez spodků. Lepidlo vybírejte podle druhu tapety a podkladu. Nanášejte ho podle návodu a dbejte na správnou dobu nasáknutí. Tak předejdete nežádoucímu natáhnutí nebo dokonce natržení tapet. Při lepení papírových tapet se lepidlo nanáší na rubovou stranu tapety a na stěnu. V případě vinylových tapet se lepidlo natírá jen tapetu, u vliesových pouze na stěnu. Tapety se lepí od shora dolů a těsně vedle sebe. Případné vzduchové bublinky je třeba vytlačit od středu do stran.

Tipy na závěr

1.              Při nákupu tapet si hlídejte sériové číslo, abyste předešli drobným barevným odchylkám.

2.              Povrch, který se rozhodnete tapetovat, by měl být jednobarevný a světlý. Tak nebude původní malba prosvítat skrz tapetu.

 

Připravila: Lucie Pilátová

Foto: HornbachCZ, Drinterier, A la Maison

 

Rozhodli jste se tapetovat? A víte jak na to, aby vám šla práce od ruky? Rozhodli jste se tapetovat? A víte jak na to, aby vám šla práce od ruky? Rozhodli jste se tapetovat? A víte jak na to, aby vám šla práce od ruky?
Prohlédnout galerii (4)

Podobné projekty