Je staré několik století. Jakmile pochopíte jeho filozofii, uvědomíte si, že nám má co říci i v dnešní době. Vrací se totiž k přírodě a jednoduchému životnímu stylu.
Japonská filozofie wabi-sabi vznikla přibližně v 15. století jako reakce na převládající trendy té doby, které se zaměřovaly na hromadění věcí, přehnanou zdobnost a používání drahých materiálů. Wabi-sabi naopak hledá krásu v nedokonalosti. Zakládá se na hlubokém spojení s přírodou a těší se z obyčejných životních radostí. Ze všeho nejvíc ale uznává důležitost autentičnosti a usiluje o její zachování ve všech aspektech lidského života.
Víc než design
Z určitého úhlu pohledu může být wabi-sabi spíš životní styl než způsob, jakým si zařídíme byt či dům. Poukazuje totiž na to, že místo toho, abychom trávili čas sněním o něčem lepším, měli bychom akceptovat věci tak, jak jsou a i v nich se naučit hledat pozitiva. I přesto, že třeba nejste připraveni na takovou duševní změnu, některé z těchto principů vám v mnohém zjednoduší život právě v interiéru. Japonci říkají, že aby člověk pochopil hloubku této filozofie, musel by žít v Japonsku alespoň deset let. Pokud se na ni ovšem podíváme jako na styl, který navrací do bydlení útulnost a přírodní prvky, bude nám alespoň zčásti srozumitelná už teď …
Interiér podle wabi-sabi
Takové bydlení by mělo být vzdušné a otevřené, představující svého majitele jako svobodného člověka otevřeného všemu, co život přináší. Toho lze dosáhnout tím, že si nebudeme kupovat zbytečné věci. A důvod? Přeplněné místnosti působí stísněným, často značně neuspořádaným až chaotickým dojmem.
Kousek přírody
Pro wabi-sabi je příroda zásadním elementem, který by neměl chybět v žádném interiéru. Není nutné si přírodními materiály vybavit celé bydlení. Stačí alespoň malou část. Vybírat bychom ovšem měli z těch “nejobyčejnějších“, jako je kámen, papír, bavlna nebo len. S tímto stylem se rozhodně nesnoubí například mramor nebo žula. I když se jedná o přírodní materiály, jsou drahé a působí luxusním dojmem.
Oslava zkušeností a nedokonalosti
Příznivci wabi-sabi fandí nekonvenční kráse. Tady nemají místo pravidelné symetrické tvary, ale naopak vše, co vypadá tak nedokonale, až je to vlastně krásné.
Existují lidé, kterým vadí nábytek poničený od dětí, potrhané koberce od domácích mazlíčků, popraskané hrnečky nebo talíře. Jenže o tom právě styl wabi-sabi je. Přesněji řečeno o prožitcích, které věcem, stejně jako lidem, vrývají „do tváře“ životní moudrost. Nepleťme si ji ale s poničeným vybavením, které působí zanedbaným dojmem. Cokoli nefunkčního je třeba nechat opravit, případně se toho zbavit.
Barvy přírody
Zvolené odstíny by měly navodit pocit klidu, vyrovnanosti a bezpečí. V praxi to znamená, že bychom měli sáhnout po barevné paletě obsahující zelenou, hnědou, šedou nebo bílou, tedy barvy, které souvisí s přírodními materiály - dřevem, kameny, rostlinami.
Hand-made
Autentické věci jsou ručně vyrobené. Mají svého autora, svůj příběh. Vnášejí do bydlení originální atmosféru. Pro wabi-sabi je důležitá jejich jedinečnost, což je důvod, proč do takového interiéru rozhodně patří.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Pinterest, Westwing, Bonami