Klidný, zdravý a ničím nerušený spánek představuje soubor na sebe navazujících kroků, které vám ve výsledku přinesou potřebný odpočinek. Jak tedy na to, abyste se pořádně vyspali?
Ani samotná ložnice totiž není zárukou dobrého spánku. Na něj byste měli myslet už při výběru budoucího bydlení. Snadnější to budete mít ve chvíli, kdy se chystáte stavět, anebo si pořizujete nový byt, do něhož je možné stavebně zasáhnout.
Kam s ní?
Pokud vám to dispozice bytu dovoluje, vyberte si prostor na spaní v místnosti s okny nesměřujícími do frekventované silnice. Jestliže si rádi přispíte, měla by být vaše ložnice orientovaná na sever. Ti, kteří se naopak budí brzy ráno, ocení ložnici na východní straně, protože budou vstávat s ranním sluncem. Důležité je všímat si i velikosti místnosti - ta by měla mít alespoň 12 m². Při menších rozměrech hrozí, že se vám do ní nevejde ani malá komoda a navíc bude ložnice působit stísněným dojmem. A to snaze o dobrý spánek rozhodně nepřidá.
Postel v číslech
Platí, že v posteli byste se měli pořádně protáhnout bez úrazu a rozhodně by vám z ní neměly koukat nohy. Pokud jde o jednolůžko, běžně jsou k dostání rozměry 90 x 200 cm. Dvojlůžka nabízejí více rozměrových možností, a sice 140 x 200 cm, 160 x 210 cm, nebo 180 x 220 cm. Nepodceňujte ani výšku postele. Minimum je 25 cm, což ale není příliš pohodlné, protože z postele musíte také vstávat. Proto vybírejte lůžko vysoké kolem 50 cm. Starší lidé a všichni ostatní, kteří mají potíže s pohybovým aparátem, ocení postel s výškou kolem 60 cm.
Pokud jde o matraci a rošt, na nich rozhodně nešetřete. Matraci vybírejte zdravotní, zohledňující případné zdravotní potíže.
Méně je více
Příjemnou a uvolněnou atmosféru nabízí ložnice, která není zahlcená nábytkem. Povolenými kousky jsou noční stolky a při dostatku místa vestavěná skříň. Rovněž do ní nepatří vybavení, na které jinde nezbylo místo, jako cvičební pomůcky, krabice, kufry, tašky, dětské hračky apod.
Pozor na barvy
Výmalba by měla odpovídat umístění ložnice. Do místnosti směřující na sever patří žlutá nebo oranžová, tedy teplé barvy, které jí dodají pocitově příjemnější atmosféru s pár stupni navíc. Přesný opak vyžaduje ložnice obrácená na západ, protože v ní bude večer pořádné teplo. Proto sáhněte po studených odstínech. Nekombinujte příliš mnoho barev. Zcela postačí jedna základní a tři vzájemně ladící doplňkové.
Pozor na alergie
Špatně se vám usíná, protože vás neustále cosi nutí ke kašli? Může to být prach a alergeny usazující se v matracích, kobercích, záclonách a závěsech. Místo koberce proto raději zvolte kvalitní plovoucí podlahu a závěsy se záclonami nahraďte žaluziemi. Samostatnou kapitolou pak jsou již zmíněné matrace, kdy výrobci nabízejí řešení i pro alergiky.
Pořád se vám špatně spí?
Došli jste až sem a stále váš spánek nestojí za nic? Nejspíš máte v ložnici něco, co tam nepatří. A není to jenom notebook, na kterém v posteli doháníte pracovní resty, ale také mobil s nastaveným zvoněním nebo televize. Nepříjemné pocity mohou ovšem vyvolávat i různé vůně a v někom dokonce i nepořádek.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Bonami, Westwing