Patříte mezi ty, kterým doma nevydrží žádná pokojová rostlina? Možná při péči o ně děláte chyby, o nichž ani nevíte. Čeho byste se měli vyvarovat a co naopak rostlinám dopřát?
Úvahy nad výběrem pokojovky obvykle začínají prázdným parapetem, poličkou, či jakýmkoli dalším místem, kterému by rozhodně slušela „nějaká“ květina. A v tom je právě problém. Ne každé rostlině totiž bude dané místo vyhovovat. Na co je tedy třeba si dát pozor?
Nároky na světlo
Existují rostliny světlomilné, i takové, kterým se naopak daří ve stinnějších prostorách. Nejvíc světla nabízejí okenní parapety. Pozor na to, že světelný tok ovlivňují i záclony nebo žaluzie. Při nákupu se proto poptejte, jaké má rostlina nároky na světlo. Při jejich nedodržení sice nemusíte rostliny, které milují světlo, hned zlikvidovat, počítejte ale s tím, že po určité době přestanou prospívat, což se projeví například vyblednutím listů.
Čerstvý vzduch
Ano, i rostliny potřebují dostatek čerstvého vzduchu, jinak začnou chřadnout. Pravidelně místnosti větrejte, aby se dovnitř dostal kyslík, který květiny potřebují ke svému správnému fungování. Během větrání byste si ovšem měli dát pozor na chlad, který přichází dovnitř zejména v zimních měsících. Jde totiž o to, že rostliny mohou nastydnout, a v důsledku toho třeba shodit listy. Samozřejmě to neznamená, abyste během zimy nepouštěli do bytu čerstvý vzduch. Než ale otevřete okna, nezapomeňte rostliny po nezbytnou dobu přenést dál do místnosti.
Pozor na průvan
Řada lidí větrá způsobem, že otevře okna proti sobě, aby vznikl průvan a rychleji se vyvětralo. S ohledem na zapnuté radiátory je takové větrání pochopitelně efektivní. Než ale pustíte proud vzduchu do bytu, ujistěte se, že mu v cestě nestojí pokojové rostliny. Z toho důvodu pokojovky nepatří ani na místo, kam se často umísťují, a sice ke dveřím.
Pravidelná koupel
Stejně jako lidé, i rostliny potřebují očistnou lázeň. Jestli jste je až dosud nechávali pod nánosy prachu, mohl to být důvod, proč neprospívaly. Velké listy, jaké má třeba tchynin jazyk, se dají snadno otřít prachovkou. Rostliny s drobnějšími lístečky pravidelně sprchujte. Sprchování ovšem nesvědčí rostlinám s chlupatými listy.
Nezbytná vzdušná vlhkost
Teplo v bytě je přes zimu nezbytné. Pro květiny ovšem bývá toto období poněkud nešťastné, protože vytápění pomocí klasických radiátorů podstatně snižuje vzdušnou vlhkost v místnostech. Její nedostatek se projevuje zasycháním listů a je to také důvod, proč právě v zimě se rychle množí škůdci jako svilušky, puklice, molice apod. Co s tím? Dobře fungují zvlhčovače vzduchu, anebo pravidelné rosení listů.
Zimní spánek
Stejně jako některá zvířata, i většina pokojových rostlin v zimě zpomalí svůj růst. Zde je opět třeba se při nákupu zeptat na konkrétní postup při hnojení, protože rostliny, které zimu laicky řečeno „prospí“, nepotřebují žádné hnojivo. Ostatní pak obvykle vyžadují jenom minimální přihnojování v delších časových intervalech.
Připravila: Lucie Pilátová
Foto: Pexels, Pixabay, Bonami